VIII Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej

KAI / drr

Już po raz ósmy odbył się Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej. 5 kwietnia do kościoła pw. św. Wojciecha w Kielnie przybyło 14 chórów i blisko 500 wykonawców z całej Polski, by wziąć udział w przesłuchaniach konkursowych.

- W okresie Wielkiego Postu wykonujemy w kościołach wyjątkowe, przepiękne, ale niestety mało znane pieśni. Nasz festiwal przypomina o tych utworach. Poprzez konkurs pokazujemy szerszemu gronu słuchaczy, że pieśni wielkopostne wciąż stanowią inspirację dla wielu kompozytorów, którzy na kanwie tekstów ewangelicznych tworzą nowe, wybitne dzieła - wyjaśnia ks. dr hab. Robert Kaczorowski, przewodniczący jury.

Zgłoszone utwory polskich i zagranicznych kompozytorów wykonywane były a cappella w języku polskim i łacińskim, a kilka zostało zaśpiewanych także w języku kaszubskim. Nowym elementem festiwalu był obowiązek wykonania chorału gregoriańskiego.

Po ostatnim przesłuchaniu odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - Pieśni wielkopostne wzbogacają naszą duszę i zbliżają nas do zmartwychwstałego Chrystusa - powiedział w homilii hierarcha. Po Eucharystii nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Festiwal zakończył się koncertem galowym.

Grand Prix festiwalu zdobył Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. I miejsce w konkursie zajął Chór Mieszczan Gdańskich. II przypadło Chórowi Dziewczęcemu Szkoły Katedralnej w Poznaniu "Paradiso". III miejsce zdobył Chór parafii pw. Trójcy Świętej w Elblągu. Nagrodę Specjalną Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia za najlepsze wykonanie chorału gregoriańskiego zdobył Chór św. Jana przy parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Redzie.

- Poziom festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy - komentuje ks. prof. Kaczorowski. - Dotychczas z wytypowaniem zespołu do nagrody Grand Prix nie mieliśmy najmniejszego problemu. Podczas tegorocznej edycji konkursu wybór był znacznie trudniejszy. Kilka chórów prezentowało podobny, bardzo wysoki poziom.

- Zdecydowana większość zespołów, które brały udział w przesłuchaniach, jest związana z amatorskim, przykościelnym ruchem śpiewaczym. Mimo to wykonują pieśni bardzo profesjonalnie, stale poprawiają swój warsztat, wciąż się rozwijają - dodaje.
Organizatorzy zapraszają zespoły chóralne i słuchaczy z całej Polski do udziału w kolejnej edycji festiwalu, która odbędzie w 2015 roku również w kościele pw. św. Wojciecha w Kielnie.

Patronat honorowy nad festiwalem objął arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Patronem medialnym wydarzenia był "Gość Niedzielny".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

VIII Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.