W całej Polsce trwa Rok ks. Piotra Skargi

(fot. skargapiotr.pl)
KAI / mh

Konkursy czytelnicze dla uczniów, konferencje naukowe, zjazd szkół, Msze św., a nawet gra miejska śladami renesansowego kaznodziei - tak w całej Polsce obchodzony jest Rok ks. Piotra Skargi, ustanowiony przez Sejm z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci jezuity. Kolejne inicjatywy z tej okazji zaplanowano także jesienią.

Obchody związane są z trzema najważniejszymi wydarzeniami: datą urodzenia Skargi (2 lutego w Grójcu), uroczystością w kościele Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie, którego budowę zainicjował Skarga (12 maja), oraz datą jego śmierci (27 września w Krakowie). W ramach obchodów organizowane są seminaria i konferencje naukowe poświęcone osobie Piotra Skargi.

W organizację uroczystości włączają sie miejscowe uczelnie i seminaria duchowne oraz szkoły imienia ks. Skargi, a także Towarzystwo Jezusowe. Odbywają się sesje naukowe, recytacje i inscenizacje najsłynniejszego dzieła kaznodziei - "Kazań Sejmowych", w których autor piętnował zachowania XVI-wiecznej szlachty i zawarł wiele wskazań dotyczących reformy państwa. Takie uroczystości odbyły się już m.in. w Kielcach, Krakowie i Toruniu, gdzie w marcu zorganizowano konferencję o ks. Skardze jako propagatorze kulturowej i duchowej przemiany polskiej szlachty i stworzonego przez nią ustroju państwowego.

Stołeczne obchody Roku ks. Piotra Skargi odbyły się 12 maja w kościele jezuitów na warszawskiej Starówce. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. 400. rocznicę śmierci kaznodziei upamiętniono odsłonięciem jego popiersia w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

DEON.PL POLECA

Kilka dni temu odbył się finał XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom - Orońsko 2012. Teksty "Kazań Sejmowych" recytowali znani aktorzy m.in. Jerzy Zelnik i Krzysztof Globisz, którzy podkreślali: utwory te są czymś więcej niż tylko tekstem literackim. Są traktatem o nieprzemijalnych wartościach, jak odpowiedzialność każdego obywatela za losy kraju, godność i honor. Są dziełem, które nic nie straciło na aktualności. Muzyczną ilustracją do tekstów ks. Skargi były utwory największych polskich kompozytorów.

W dniach 17-18 września w Pułtusku odbędzie się zlot szkół imienia ks. Piotra Skargi. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. "Festiwal mowy polskiej" dla młodzieży i konferencję naukową. Prelegentami będą znawcy twórczości jezuickiego kaznodziei, m.in. prof. Janusz Tazbir. Tematami sesji będzie m.in. edukacja elit w szkołach jezuickich Rzeczypospolitej Obojga Narodów i działalność Towarzystwa Jezusowego w czasach ks. Skargi.

Na kolejną odsłonę stołecznych obchodów roku słynnego kaznodziei zaprasza Katolicki Zespół Edukacyjny im. ks. Piotra Skargi w Warszawie przy ul. Bema 73/75. W dniu 18 września o godz. 10 zaplanowano sesję naukową "Aktualność Ks. Piotra Skargi dziś", która odbędzie się w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Zaproszeni do uczestniczenia w tym wydarzeniu są przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Mazowsza. Prelegentami sesji będą przedstawiciele resortu oświaty, pedagodzy, literaturoznawcy i jezuici.

Tego samego dnia o godz. 13.30 nastąpi odsłonięcie przez kard. Kazimierza Nycza pomnika ks. Piotra Skargi, ufundowanego przez społeczność szkolną na terenie przykościelnym parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na warszawskiej Woli, w pobliżu szkoły imienia ks. Skargi. Obecni na uroczystości będą ponadto przedstawiciele parlamentu, władz miejskich i samorządowych.

25 września o godz. 10 młodzież weźmie udział w grze miejskiej pt. "Życie ks. Piotra Skargi". Przemierzając tereny Powiśla i Starego Miasta gimnazjaliści będą zapoznawać się ze spuścizną patrona swoich szkół, celem gry jest też pokazanie warszawskich miejsc związanych z życiem kaznodziei.

W Poznaniu zaplanowano specjalną edycję Verba Sacra - cyklu artystyczno-naukowo-religijnego, poświęconego tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego. W niedzielę 23 września o godz. 17 w bazylice archikatedralnej wybitny polski aktor Jerzy Grałek przeczyta fragmenty "Kazań Sejmowych". Komentarz do tekstu wygłosi o. dr Krzysztof Dorosz SJ.

27 września w Krakowie odbędą się główne uroczystości 400-lecia śmierci ks. Piotra Skargi. Początek Mszy św. o godz. 18 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Od 24 do 26 października w Łodzi (Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 16/18) odbędzie się międzynarodowy kongres naukowy "Piotr Skarga - w czterechsetlecie śmierci". Celem kongresu będzie podsumowanie dotychczasowego stanu badań nad pisarstwem oraz szeroko pojętą spuścizną Piotra Skargi - ukazanie go nie tylko jako wybitnego kaznodziei, ale też teologa, pisarza i działacza kontrreformacyjnego.

Rok ks. Piotra Skargi zamkną trzy sesje naukowe na uczelniach warszawskich: 15 listopada na UKSW, 16 listopada na Uniwersytecie Warszawskim, dzień później na Papieskim Wydziale Teologicznym Bobolanum.

Bieżące inicjatywy organizowane w ramach Roku ks. Piotra Skargi, a także kalendarium wydarzeń z życia kaznodziei można znaleźć na stronie skargapiotr.pl.

Piotr Skarga, najwybitniejszy kaznodzieja w dziejach dawnej Rzeczpospolitej urodził się w 1536 r. w Grójcu k. Warszawy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1564 roku. Pięć lat później rozpoczął jezuicki nowicjat w Rzymie oraz studia w Kolegium Rzymskim. Po dwóch latach wrócił do Polski. Pracował w Pułtusku, we Lwowie, Jarosławiu, Warszawie, Płocku i Wilnie, gdzie w 1579 roku został pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pracę w Krakowie rozpoczął w 1584 roku, gdzie założył Arcybractwo Miłosierdzia Bogarodzicy, Bank Pobożny, który udzielał bezprocentowych pożyczek i Skrzynkę św. Mikołaja gromadzącą posagi dla ubogich panien. Pisał skargi ubogim analfabetom. Stąd uzyskał swój przydomek - Skarga.

Piotr Skarga zasłynął jako gorliwy kaznodzieja, obrońca wiary, patriota, filantrop. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Jest autorem największych dzieł I Rzeczpospolitej. Kaznodzieja zmarł w 1612 r. w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W całej Polsce trwa Rok ks. Piotra Skargi
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.