W Częstochowie zakończyło się spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych. (Skrót komunikatu).

Fot. episkopatnews
episkopat.pl

25 sierpnia, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego obradowała Rada Biskupów Diecezjalnych. Głównymi tematami obrad były rozpoczynająca się pod koniec września pierwsza, rzymska sesja Synodu o synodalności, zakończone Światowe Dni Młodzieży oraz zbliżająca się beatyfikacja rodziny Ulmów. Poniżej publikujemy skrót komunikatu Rady, opublikowanego na zakończenie spotkania.

W październiku br. odbędzie się w Rzymie pierwsze zgromadzenie ogólne Synodu. Biskupi polscy zapoznali się z przygotowanym na to spotkanie dokumentem roboczym. Jest on bardziej opisem przyjętej metody niż opracowaniem teologicznym podejmowanych zagadnień. Przypomina główne założenia synodalnego sposobu rozeznawania oraz samą istotę synodalności, A także przedkłada główne tematy, które wybrzmiewały w czasie wcześniejszych faz synodu. Ma pomóc uczestnikom usłyszeć podczas zgromadzenia synodalnego głosy płynące z różnych stron Kościoła i odkryć wśród nich te, które szczególnie inspiruje Duch Święty.

W kontekście tegorocznego hasła programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, biskupi podkreślili, że 37. Światowe Dni Młodzieży były wyjątkową katechezą oraz doświadczeniem wspólnoty Kościoła powszechnego. Pozwoliło to doświadczyć jego uczestnikom wspólnoty wiary i braterstwa. Biskupi apelują do duszpasterzy, by wraz z młodzieżą rozeznawali w swoich parafiach i wspólnotach, w jaki sposób można kontynuować to dzieło w codziennym życiu. Pierwszym krokiem do budowania żywego i autentycznego Kościoła może być „skrócenie dystansu” pomiędzy młodymi a osobami duchownymi: odejście od modelu Kościoła rozumianego wyłącznie instytucjonalnie.

10 września br. do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina: Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. Faktem bez precedensu jest to, że wśród nich będzie dziecko, które w chwili męczeństwa matki przychodziło na świat. Beatyfikacja odbędzie się w Markowej na Podkarpaciu, gdzie Ulmowie żyli i zostali zamordowani z powodu ratowania Żydów. Zapraszając do wspólnej modlitwy w czasie tej uroczystości biskupi podkreślili, że decyzja Papieża Franciszka o beatyfikacji całej rodziny jest potwierdzeniem, że Kościół katolicki zawsze broni świętości rodziny.

W październiku będziemy obchodzić 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Biskupi zachęcają do pogłębionej refleksji nad tym wyjątkowym pontyfikatem i wciąż aktualnym nauczaniem św. Jana Pawła II.

W związku z trwającą w naszym kraju kampanią wyborczą biskupi z całą mocą apelują, by była ona uczciwa i by rzeczywiście pozwoliła na poznanie programów poszczególnych kandydatów i ugrupowań. Biskupi apelują do polityków wszystkich stronnictw, „by tocząc swą wyborczą rywalizację, w imię odpowiedzialności za los naszej Ojczyzny unikali pokusy demagogii i populizmu, bezwzględnego dyskredytowania oponentów czy nasycania zbędnymi emocjami i tak głębokich już podziałów”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Częstochowie zakończyło się spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych. (Skrót komunikatu).
Komentarze (2)
MK
Marian Korzeń
27 sierpnia 2023, 00:04
Kiedy, „kampania wyborcza”, może być uczciwa? Wówczas, kiedy suwerenny wyborca wedle dostępnych możliwości pozna, rozezna, potrzeby i wyzwania stojące przed państwem w najbliższych latach obejmujących kadencję wybranego Sejmu i Senatu. Z komunikatu wynika, że elekcja (wybory) kręcą się wokół polityków, stronnictw, partii... Tymczasem, wszyscy oni są tylko „przedmiotami” w rękach korzystającego z czynnego prawa wyborczego obywatela podejmującego decyzję stawiając uprawniony znak obok nazwiska kandydata. On. Wyborca!, ma władzę wytrącić berło z ręki uzurpatora. On, może wyjąć buławę z plecaka kunktatora... Wszystkie potencjalne gorszące objawy i zagrożenia: nieodpowiedzialność, populizm, demagogia, nienawiść, podziały... w miarę dopuszczalną prawem niech się ujawnią w kampanii wyborczej, aby wyborca poznał, przejrzał zamiary i podjął decyzję, biorąc za nią pełną odpowiedzialność.
JO
Jan Osa
26 sierpnia 2023, 12:35
Jakie programy ma każda partia, to wiemy dobrze. Więc niech biskupi nie udają, że jest w czym wybrać i że trzeba rozeznawać. Nie mówię o poszczególnych politykach, ale o programach. A głosuje się na program, a nie na osobę! Głosuje się na partię! Więc jak może katolik głosować na program otwarcie aborcyjny, genderowy (to sam papież Franciszek powiedział, że : Ta ideologia chce zniszczyć u korzeni stwórczy zamysł Boga dla każdego z nas!), dopuszczający in vitro, zmianę płci, tzw. małżeństwa jednopłciowe i (jeszcze nieśmiało) adopcję dzieci, przez te "pary". Przecież tu nie ma wątpliwości. No ale biskupi (pewno bojąc się i opinii mediów i ulegając niektórym "postępowym" hierarchom w Episkopacie) nie byli w stanie jasno się określić. Smutne. A jaka jest kampania to sami widzimy. Kłamstwo, wulgarność, obrażanie, itp. na porządku dziennym. I to prawie wyłącznie po jednej stronie. Uczciwy to przyzna.