W Delhi zaostrzono ochronę kościołów

W Delhi zaostrzono ochronę kościołów
(fot. Mat Booth / Foter / CC BY-NC)
5 lat temu
KAI / kn

Katolicy w Delhi z zadowoleniem przyjęli nowe środki bezpieczeństwa podjęte przez stołeczną policję, aby zapewnić ochronę mniejszościom religijnym, przede wszystkim chrześcijanom.

Najważniejszą innowacją jest całodobowy numer alarmowy, który ma zapewnić szybką reakcję policji na ewentualne ataki na chrześcijan i obiekty kościelne. Naruszenia praw mniejszości można też sygnalizować na specjalnych kanałach Twittera i Facebooka.

Wciąż nierozwiązanym problemem pozostaje jednak oficjalna dyskryminacja chrześcijańskich dalitów, czyli ludzi znajdujących się poza systemem kastowym. W 1950 państwo podjęło szereg środków mających na celu wspieranie dalitów w oświacie, pracy i systemie społecznym. Rozporządzenia te ograniczały się jednak wyłącznie do hinduistów. Do zniesienia tej trwającej ponad 60 lat dyskryminacji chrześcijan wzywali wielokrotnie indyjscy biskupi i świeccy działacze katoliccy. Ostatnio zaapelował o to metropolita Delhi abp Anil Couto. Podkreślił on, że jest ona sprzeczna z deklarowaną świeckością państwa.

Zgodnie z tradycją hinduistyczną dalici nie należą do żadnej kasty, bo nie rodzą się z Boga. Wielu z nich przyjęło z czasem wiarę chrześcijańską, ponieważ w Ewangelii znaleźli potwierdzenie swej prawdziwej godności dzieci Bożych. Dziś stanowią oni 60 proc. wspólnoty katolickiej w Indiach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Delhi zaostrzono ochronę kościołów
Komentarze (1)
21 lutego 2015, 23:31
To miło, że zatroszczono się o chrześcijan....

Skomentuj artykuł

W Delhi zaostrzono ochronę kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.