W gorzowskim jazz klubie o Janie Pawle II
W Jazz Klubie "Pod Filarami" w Gorzowie Wielkopolskim 7 marca wystąpił Jan Nowicki ze spektaklem słowno-muzycznym poświęconym Janowi Pawłowi II pt. "Co może jeden człowiek". Inscenizacja powstała w ubiegłym roku z okazji obchodów 7. rocznicy śmierci papieża-Polaka. W wieczornym spotkaniu licznie uczestniczyła szkolna młodzież.
Jan Nowicki na tle dużego portretu papieża recytował poezję Jana Pawła II, , ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Jacka Kaczmarskiego, Czesława Miłosza, a także swojego autorstwa. Nowicki w rozmowie z KAI wyznał, że nie zna autora portretu, ale uważa, że jest to wyjątkowy obraz o wspaniałej mocy, ukazujący "wyjątkową papieską polskość". Ten obraz zauważony przez aktora na bramie kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie wędruje ze spektaklem po kraju już od roku.
"Co może jeden człowiek" to rodzaj spektaklu teatralnego poetycko-muzycznego opracowanego i wyreżyserowanego przez Jana Nowickiego w hołdzie Janowi Pawłowi II. Składa się na niego muzyka Cezarego Chmiela, Marka Stryszowskiego i Jacka Kaczmarskiego.
Treść spektaklu ułożona jest w chronologiczny sposób z przywołaniem najważniejszych dat z życia Jana Pawła II, od narodzin, przez konklawe, zamach na jego życie, odwiedziny niedoszłego mordercy w więzieniu, poprzez wędrówki górskie, spotkania z młodzieżą, refleksje i nauczania aż do śmierci. Inscenizację kończy "Barka".
Ks. Andrzej Materyńsi z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, który uczestniczył w spotkaniu "Pod Filarami" powiedział, że była to "doskonała lekcja dla młodych ludzi, przypominająca życie i nauczanie papieża oraz wskazująca na elementy chrześcijaństwa i polskości w niej zawarte". Ks. Materyński, który jest także katechetą, wykorzystuje w pracy dydaktycznej z młodzieżą wszelkie zdarzenia życia codziennego, wprowadzając ją w chrześcijańskie działania poprzez angażowanie młodych np. w wolontariat w placówkach terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych.
Gorzowski Jazz Club "Pod Filarami" działa od 1980 r. jest znany szerokiej publiczności nie tylko w Polsce ale również za granicą. W piwnicy jazzowego klubu występują światowe gwiazdy jazzu. Tutaj także odbywają się spotkania kulturalne organizowane przez diecezjalną Caritas: spotkania wigilijne czy zakończenie projektów dla osób niepełnosprawnych. Tam również działa Mała Akademii Jazzu.
Skomentuj artykuł