W lutym papież chce modlić się za kobiety. "Przemoc wobec nich to nikczemność"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / jb

Papież Franciszek nazwał przemoc wobec kobiet "nikczemnością i upadkiem" całej ludzkości. Wezwał do modlitwy za kobiety atakowane, znieważane i gwałcone. To słowa papieża z jego intencji modlitewnych na luty.

W krótkim nagraniu filmowym, udostępnionym przez Watykan w poniedziałek, Franciszek powiedział po hiszpańsku: "Dzisiaj kobiety nadal doznają przemocy; psychologicznej, słownej, fizycznej, seksualnej".

Posłuchaj całego nagrania:

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że "ogromne wrażenie robi liczba kobiet atakowanych, znieważanych, gwałconych".

"Różne formy maltretowania, których doświadcza wiele kobiet, to nikczemność, upadek dla całej ludzkości; dla mężczyzn i dla całej ludzkości" - dodał papież.

"Świadectwa ofiar, które mają odwagę przerwać milczenie, są wołaniem proszącym o pomoc, którego nie możemy zignorować. Nie możemy odwrócić wzroku w inną stronę" - oświadczył Franciszek.

Wezwał wiernych na całym świecie: "Módlmy się za kobiety, ofiary przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo i aby ich cierpienie zostało zauważone i wysłuchane przez wszystkich".

Nagranie przygotowała jak co miesiąc Światowa Sieć Modlitwy Papieża.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W lutym papież chce modlić się za kobiety. "Przemoc wobec nich to nikczemność"
Komentarze (7)
AZ
Anna Z
3 lutego 2021, 10:46
Bardzo adekwatnie do sytuacji na polskich ulicach.
DS
~Damian Szymczak - Leszno
3 lutego 2021, 09:25
To oczywiście słuszne modlitwy. Tylko pytanie-a kiedy modlitwy za mężczyzn, którzy są ofiarami przemocy? Za wyśmiewanych, poniżanych, dyskryminowanych-a przecież w naszych społeczeństwach zachodu to mężczyźni są dyskryminowani. Tego niestety kościół nie dostrzega, szkoda, zobaczymy dokąd zajdzie z taką postawą wobec mężczyzn. Swoją drogą żyję już długo i nigdy nie słyszałem w kościele o szacunku wobec mężczyzn. Poprawi mnie ktoś-może coś przeoczyłem?
LL
~Leon Leonidas
3 lutego 2021, 15:51
Dużo Pan przeoczył. W licznych artykułach dla małżonków czy na naukach stanowych serwuje się teorię, skądinąd głupio upraszczającą, jakoby mężczyźnie należał się szacunek, a kobiecie czułość.
KO
~Kt Oś
4 lutego 2021, 10:59
@Damian. To ilu meżczyzn zostało zabitych czy pobitych na śmierć przez kobiety w zeszłym roku? Kobiet rocznie ginie z ręki mężczyzn podobno około 150. To twierdzi Pan, że mężczyźni mają gorzej, bo wyśmiewanie jest gorsze od pobicia?
AR
~Awdotia Romanowa
4 lutego 2021, 17:11
A w czym są dyskryminowani mężczyźni? Zarabiają więcej za tę samą pracę co kobiety, ich alkoholizm to normalka a kobiecie nie wypada, mężczyzna sypia z wieloma kobietami jest ok ale na odwrót to nazwą przynajmniej brudną szklanką, porzucanie dzieci przez ojców nikogo już nie dziwi ale jak matka zostawi to wyrodna itd. Gdzie ta dyskryminacja?
M*
Monika * Monika
2 lutego 2021, 10:54
szkoda tylko, że papież sobie, a polski KK sobie - mam na myśli powszechną przemoc psychologiczną ograniczającą rolę kobiet w Kościele; ciekawa notabene była wypowiedź papieża Franciszka: kto nie podąża za nauczaniem Soboru, jest poza Kościołem; co na to nasi biskupi i szanowny Episkopat?
AL
~Anna L.
5 lutego 2021, 16:18
Przez ponad 50 lat jakoś nie doświadczyłam żadnej powszechnej przemocy, także psychologicznej, wobec kobiet w Kościele. Nie widzę powodu, by wszystko, co pokazuje INNOŚĆ, nazywać przemocą. Czy przemocą wobec mężczyzny jest niemozność zajścia w ciążę?