W Mysłowicach działa nowa, jezuicka uczelnia

(fot. Lawrence OP/ Foter.com/ CC BY-NC-ND)
KAI / pk

Nie boimy się niżu demograficznego - zapewnia ks. Jakub Kołacz SJ przełożony Prowincji Polski Południowej Jezuitów, która przejęła Górnośląską Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Mysłowicach. Kształci ona pedagogów i nauczycieli oraz specjalistów do pracy edukacyjnej z uczniami o specyficznych potrzebach. To już trzecia w Polsce, a druga w prowincji południowej uczelnia prowadzona przez jezuitów.

Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Mysłowicach to szkoła prywatna i stosunkowo mała, kształci bowiem obecnie kilkuset studentów. Ale - jak podkreśla prowincjał krakowskich jezuitów - jest to szkoła, która na rynku lokalnym działa bardzo dobrze i jest rozpoznawalna, cieszy się też poparciem lokalnych władz.

DEON.PL POLECA

Uczelnię, której patronuje kard. August Hlond przekazała jezuitom jej założycielka Urszula Kontny. - Nawiązaliśmy kontakt na początku lipca. Okazało się, że dobrze się rozumiemy więc zdecydowała się nam przekazać szkołę. Pod koniec września uprawomocniła się decyzja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tej sprawie - tak w rozmowie z KAI opowiada o zaskakującej historii przejęcia uczelni przez jezuitów ich prowincjał.

- Fakt, że przejęliśmy Górnośląską Wyższą Szkołę Pedagogiczną i że możemy ją dalej prowadzić to dla nas wielkie wyzwanie ale też ogromna łaska - podkreśla ks. Kołacz SJ. Dodaje, że jezuici otrzymali szkołę z 20-letnią tradycją i kompetentną kadrą, która przez te lata wykształciła 17 tys. studentów. - Uczelnia prowadzi też studia podyplomowe, kursy zawodowe, a więc ma szeroki zakres działalności, który będziemy rozwijać. Od przyszłego roku otworzymy przy niej gimnazjum - to już zdecydowane - zapewnia przełożony południowej prowincji Jezuitów.

Pytany o plany wobec uczelni w Mysłowicach, ks. Kołacz SJ odpowiada, że najbliższy czas jezuici poświęcą na rozeznanie w jaki sposób zacieśnić współpracę między oboma należącymi do nich uczelniami: GWSP w Mysłowicach i Akademią "Ignatianum" w Krakowie. Czy szkoły pozostaną niezależne czy może w jakimś związku formalnym to okaże się dopiero po analizie. Na pewno GWSP będzie mogła korzystać z doświadczeń "sieci" uczelni prowadzonych przez jezuitów na całym świecie.

Dyrektorem i menadżerem nowej jezuickiej uczelni został 50-letni ks. dr Wacław Królikowski SJ ale jak podkreśla prowincjał - w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej jest kadra od której "możemy i musimy się wiele nauczyć skoro mają pomysł na działalność i dobrze funkcjonują na tym dosyć lokalnym chociaż wcale nie takim małym terenie". Tego absolutnie nie możemy zmarnować i nie zmarnujemy - zapewnił. - Przychodzimy nie po to, żeby narzucić swoje porządki czy kadrę, ale wchodzimy na zasadzie partnerstwa - dodał ks. Kołacz SJ.

Przeczytaj wywiad z nowym dyrektorem!

Zapewnia też, że jezuici nie boją się niżu demograficznego choć w obecnej sytuacji każda szkoła musi niemal "walczyć" o swoich uczniów. Dodaje, że o przyjęcie do krakowskiego "Ignatianum" starało się w tym roku 3 kandydatów na jedno miejsce. - Zawsze będą ludzie, którzy będą potrzebowali się czegoś nauczyć. Jeśli będziemy mieli odpowiednią ofertę, ciekawą i na poziomie, to nie ma się czego bać - uważa prowincjał.

Jezuici otrzymali "zielone światło" od metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, który błogosławi ich nowemu dziełu i obecności na terenie archidiecezji katowickiej. - Poza małym epizodem, zaraz po II wojnie światowej, jezuitów nigdy dotąd nie było w tej diecezji - opowiada przełożony Prowincji Polski Południowej Jezuitów.

Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. kard. Augusta Hlonda w Mysłowicach kształci pedagogów i nauczycieli na studiach I i II stopnia oraz specjalistów do pracy edukacyjnej z uczniami o specyficznych potrzebach. Prowadzi też m.in. studia podyplomowe z psychopedagogiki autyzmu, które dają uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą autystyczną a także różnego typu studia podyplomowe dla logopedów oraz inne m.in. z diagnozy i terapii pedagogicznej, pedagogiki rodziny i wielu innych specjalności. Uczelnia ma w ofercie także różne kursy w tym m.in. kursy języka migowego dla nauczycieli.

Oprócz działalności dydaktycznej GWSP prowadzi także badania naukowe m.in. na temat psychopedagogicznych form wspomagania rodziców dzieci niepełnosprawnych czy edukacji dorosłych w obliczu wyzwań współczesności. W kręgu zainteresowań uczonych są także oświatowe formy wspierania polityki społecznej wobec dziecka, kobiety i rodziny ale także kondycja psychofizyczna kadry pedagogicznej placówek oświatowych.

GWSP w Mysłowicach powstała w 1995 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Mysłowicach działa nowa, jezuicka uczelnia
Komentarze (3)
Kamila
15 października 2014, 19:02
Życzę wielu sukcesów z Bożą pomocą
H
historyk
15 października 2014, 17:02
To nieprawda, że "poza małym epizodem, zaraz po II wojnie światowej, jezuitów nigdy dotąd nie było w diecezji [katowickiej]", jak twierdzi Prowincjał. Po pierwsze, jezuici obsługiwali do lat 80. XX wieku jedną z parafii w Rudzie Śląskiej. Po drugie, Czechowice-Dziedzice do 1992 roku znajdowały się właśnie na terenie diecezji katowickiej. Dopiero po restrukturyzacji diecezji w Polsce parafia w Czechowicach-Dziezicach znalazła się na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Po trzecie wreszcie, jezuici znajdowali się wcześniej na terenie obecnej archidiecezji katowickiej, czyli do 1922 roku diecezji wrocławskiej. Żeby tylko wspomnieć sanktuarium maryjne w Piekarach Śląskich, które obsługiwali jezuici.
Paweł Tatrocki
15 października 2014, 16:40
Kierunki kształcenia oraz kierunki badań bardzo przydatne zwłaszcza dla społeczeństwa oraz dla partii politycznych działających na terenie Śląska. Pogratulować. Szkoda tylko, że o. Królikowski nie będzie dawał już wprowadzeń do ćwiczeń duchownych w Czechowicach-Dziedzicach ani też nie będzie kierownikiem duchownym. Cóż, ale teraz zrozumiałem wolę Bożą. Trudna z jednej strony i piękna z drugiej strony.