W Niemczech do 22 kwietnia odbywają się tzw. Dni Świętej Tuniki

W Niemczech do 22 kwietnia odbywają się tzw. Dni Świętej Tuniki
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

- Święta Tunika jest najważniejszą relikwią przechowywaną w naszej katedrze. To symbol pokazujący, że od wieków do Chrystusa pielgrzymują rzesze wiernych. Bo Chrystus jest najważniejszy - powiedział w specjalnym przesłaniu bp Stephan Ackermann, ordynariusz diecezji Trewiru.

Od piątku do 22 kwietnia w romańskiej katedrze na zachodzie Niemiec potrwają tzw. Dni Świętej Tuniki, o którą - zgodnie z przekazem Ewangelii - żołnierze rzymscy rzucili los przed rozpoczęciem Jego drogi krzyżowej na Golgotę. W tym czasie najstarsza niemiecka diecezja spodziewa się dziesiątek tys. pielgrzymów.

Ostatnie publiczne wystawienie Tuniki Chrystusa miało miejsce podczas wielkich uroczystości jubileuszowych w 2012 roku.

DEON.PL POLECA

Tym razem Tuniki nie będzie można zobaczyć, ale przez dziesięć dni otwarta będzie kaplica, w której jest ona przechowywana.

Miejscowy ordynariusz zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy w tym miejscu. Od 1996 roku zawsze na wiosnę w Trewirze organizowane są Dni Świętej Tuniki, po niemiecku Heilig-Rock-Tage. Również tym razem pielgrzymi będą mogli liczyć na chwile modlitwy, a także bogaty program kulturalny.

Z pielgrzymką do Trewiru przybędzie wielu niemieckich biskupów, w tym m.in. kardynałowie Rainer Maria Woelki z Kolonii i Reinhard Marx z Monachium. Jutro ten drugi w swojej roli przewodniczącego niemieckiego episkopatu oraz przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich bp Heinrich Bedford-Strohm otworzą właśnie podczas nabożeństwa ekumenicznego w Trewirze kolejny już "Tydzień dla Życia".

Jego tematyka w tym roku skupia się na ciąży i diagnostyce preimplantacyjnej. Kard. Marx stwierdził, że Kościół rozumie "starania rodziców o zdrowe dziecko", ale jednocześnie zastanawia się, "czy przez rozpowszechnione badania prenatalne nie utrwaliła się postawa odpychająca osoby niepełnosprawne i upośledzone?"

Kard. Marx podkreślił, że "każde dziecko ma taką samą godność, niezależnie od wszelkich diagnoz i medycznych prognoz". I właśnie tej problematyce poświęcony będzie tegoroczny "Tydzień dla Życia" w Niemczech. Jest to inicjatywa Kościoła katolickiego, do której w 1994 r. przyłączyli się również protestanci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Niemczech do 22 kwietnia odbywają się tzw. Dni Świętej Tuniki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.