W Ojczyźnie mamy prawo do prawdy i wolności

(fot. flickr.com/ by keelyip)
KAI/ ad

"Prosimy dzisiaj w modlitwie o wolność budowaną na prawdzie" - mówił w homilii abp Wacław Depo. 11 listopada metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze częstochowskiej Świętej Rodziny z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości.

"Jeśli chcemy się przekonać co znaczy wolność i Polska to musimy stanąć nad źródłem chrztu. Trzeba nam też stanąć na miejscach kaźni synów i córek narodu. Trzeba pójść na Jasną Górę, gdzie zawsze byliśmy wolni" - mówił abp Depo.

Hierarcha podkreślił, że Polska potrzebuje dziś prawa do prawdy i wolności. Ojczyzna nasza potrzebuje niezłomnej nadziei. Potrzebuje nadziei w życiu ludzi, w życiu społecznym i politycznym - mówił kaznodzieja.

"Krzyż Chrystusa daje nam życie i daje nadzieję. Złudzeniem i beznadzieją jest pokładanie ufności tylko w wymiarze ziemskim" - dodał abp Depo.

DEON.PL POLECA

"Miłość Ojczyzny mierzy się troską o przekazanie dorobku kultury następnym pokoleniom. Jednak Ojczyzna to konkretni ludzie. To miłość naszych ojców i matek. Ojczyzna to człowiek pod sercem matki. Dlatego nigdy nie będzie zgody na śmierć tych, którzy są na nią skazani przez wybór takiej czy innej metody" zapowiedział abp Depo.

Metropolita częstochowski zawierzył dzieje Ojczyzny Maryi, "aby światło nadziei na lepsze życie, na solidarność, na jedność i na dźwiganie brzemion jeden drugiego nie zagasło".

We Mszy św. wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, środowiska prawicowe, patriotyczne i kombatanckie, m.in. parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, "Solidarność" Regionu Częstochowskiego, Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych, Światowy Związek Armii Krajowej.

Po Mszy św. ulicami Częstochowy przeszedł Marsz Niepodległości. Uczestnicy Marszu złożyli kwiaty w miejscach patriotycznej pamięci częstochowian, przed pomnikami: bł. Jana Pawła II, Marszałka Józefa Piłsudskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Również na Jasnej Górze, w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 15 odprawiona została Msza św. za Ojczyznę, pod przewodnictwem abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego.

11 listopada 1918 r. w Częstochowie załoga niemiecka opuściła koszary i stację kolejową, a młodzież z Polskiej Organizacji Wojskowej i Straż Obywatelska przystąpiła do rozbrajania Niemców. Następnego dnia o godz. 17.30 przemaszerowały częstochowskimi Alejami - 3 kompanie Wojska Polskiego pod dowództwem kpt Ludwikowskiego. Na ulicach, balkonach, na Ratuszu załopotały biało-czerwone flagi.

W 1918 r. na Jasnej Górze świętowanie niepodległości Polski rozpoczęło się już 4 listopada. W Sanktuarium witał żołnierzy polskich przeor o. Piotr Markiewicz w otoczeniu całego konwentu paulinów. Podporucznik Artur Wiśniewski z oddziałem 22. pułku w imieniu władz polskich objął pieczę nad jasnogórskim klasztorem. Były komendant enklawy jasnogórskiej, utworzonej 28 kwietnia 1915 r., major Józef Kettlinger złożył pisemne oświadczenie, że z dniem 4 listopada 1918 r. zakończyła swoją działalność austriacka komendantura twierdzy jasnogórskiej. Na wieży jasnogórskiej wywieszono polskie sztandary. Rozbrojeni żołnierze niemieccy opuszczali Częstochowę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Ojczyźnie mamy prawo do prawdy i wolności
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.