W październiku "Dziedziniec Dialogu" w stolicy

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / psd

Osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także ludzie obojętni religijnie będą uczestniczyli w debatach, spotkaniach i koncertach związanych z "Dziedzińcem Dialogu" w październiku w Warszawie - poinformowali we wtorek na konferencji organizatorzy przedsięwzięcia.

"Dziedziniec Dialogu" jest elementem odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem "Dziedziniec Pogan". Jego inicjatorem był papież Benedykt XVI. Za spotkania te odpowiedzialna jest Papieska Rada ds. Kultury z przewodniczącym kard. Gianfranco Ravasim, który będzie obecny w Warszawie.

Organizatorzy "Dziedzińca Dialogu" przygotowali wystawy, pokazy filmowe, happeningi, koncerty, blogosferę, miejsca na modlitwę oraz interdyscyplinarne debaty. Celem jest spotkanie ludzi o różnych poglądach, wierzących z niewierzącymi.

"Chcemy wyjść do ludzi, którzy czegoś szukają, stawiają sobie pytania i chcą rozmawiać" - podkreślał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz na wtorkowej konferencji. "Dziedziniec Pogan" jest jednym z wymiarów nowej ewangelizacji oraz dialogu Kościoła ze światem - dodał.

DEON.PL POLECA

"W Polsce po długich dyskusjach doszliśmy do wniosku, że będziemy organizować +Dziedziniec Dialogu+, uważając, że pojęcie poganin byłoby nieadekwatne do tego, co chcemy powiedzieć. Ma ono w Polsce zabarwienie pejoratywne" - powiedział kard. Nycz.

Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser podkreślił, że ideę dialogu Kościół katolicki opracował podczas Soboru Watykańskiego II. "Istotnymi cechami dialogu jest jego jasność, łagodność i roztropność i ma on być kierowany do ludzi dobrej woli. Dialog ma opierać się przede wszystkim na prawdzie, bo bez prawdy nie ma dialogu" - mówił abp Hoser. Dodał, że dialog jest metodą wzajemnego poznania jego uczestników.

11 października o godz. 12 na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się pierwsza z trzech debat głównych. Jej tematem będą relacje między wiarą a nauką. W debacie wezmą udział: kard. Ravasi, filozof i kosmolog ks. prof. Michał Heller, fizyk, przewodniczący rady programowej Centrum Nauki Kopernik prof. Łukasz Turski, fizyk z UW prof. Krzysztof Meissner, biolog PAN prof. Piotr Węgleński.

Także 11 października o godz. 16 na deskach Teatru Polskiego zaplanowano debatę o relacjach między wiarą a kulturą. Wezmą w niej udział: kard. Ravasi, dr Anna Karoń-Ostrowska, pisarz Jacek Dukaj, prof. Andrzej Mencwel z UW, dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn. Po debacie w Teatrze Polskim zostanie wystawiony "Irydion" w jego reżyserii.

Na 12 października o godz. 12 w Galerii Porczyńskich zapowiedziana jest debata o relacjach między wiarą a społeczeństwem, którą ma otworzyć prezydent Bronisław Komorowski. W debacie wezmą udział: kard. Ravasi, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz, historyk prof. Jerzy Kłoczowski, filozof, dyrektor Muzeum Europy tworzonego w Brukseli prof. Krzysztof Pomian, prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz.

1 października przed wejściem na Uniwersytet Warszawski stanie wystawa "Papież dialogu". Od 7 do 9 października w Kinie Muranów będą pokazy filmów: "Ludzie Boga", "Lourdes" i "Siódma pieczęć".

10 października na UKSW zaplanowano spotkanie "Do źródeł Dziedzińca". Wezmą w nim udział: dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera prof. Zbigniew Stawrowski, rektor SWPS prof. Andrzej Eliasz, prowincjał augustianów w Polsce dr Wiesław Dawidowski i dyrektor Zachęty Hanna Wróblewska. Spotkanie otworzą wystąpienia metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W ramach "Dziedzińca Dialogu" zaplanowano także cykl spotkań "Twarzą w twarz", odbywają się one w każdy czwartek w Warszawie przy ul. Foksal 11 (1Piętro). W spotkaniach wzięli lub wezmą udział m.in. pisarz Antoni Libera, założyciel klubokawiarni Chłodna 25 Grzegorz Lewandowski, Maciej Gdula z "Krytyki Politycznej"), Dawid Wildstein z "Gazety Polskiej Codziennie" i Cezary Kościelniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Za organizację polskiego "Dziedzińca Dialogu" odpowiadają Archidiecezja Warszawska wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Szczegóły dotyczące imprez na stronie www.dziedziniecdialogu.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W październiku "Dziedziniec Dialogu" w stolicy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.