W piątek dzień modlitwy i postu za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich
W piątek 8 marca w Kościele katolickim obchodzony będzie dzień modlitwy i postu za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Jego ustanowienie jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.
Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich, zgodnie z postanowieniem episkopatu polski z jesieni 2016 r., obchodzony jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W tym roku przypada on 8 marca.
Jak napisali autorzy komunikatu opublikowanego na oficjalnej stronie internetowej archidiecezji warszawskiej, jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r. Idea zorganizowania dnia modlitwy i pokuty została wysunięta w lutym 2015 r. przez członków Papieskiej Komisji na rzecz Ochrony Nieletnich.
Archidiecezja warszawska udostępniła na swojej stronie internetowej tekst rozważań do odprawienia nabożeństwa Drogi Krzyżowej w tym dniu. Czytamy w nich, że na początku Wielkiego Postu biskupi Kościoła w Polsce wzywają do modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich.
Biskupi proszą, aby "szczera modlitwa, ofiarowana w tej intencji, wyrzeczenie i pokuta oraz hojna jałmużna udzielana ubogim otwierała nasze serca na ducha autentycznego nawrócenia (…), byśmy walczyli z wszelkimi nadużyciami (…) we wszystkich środowiskach, szczególnie zaś we wspólnotach kościelnych, w których żyją i wzrastają dzieci" - napisali.
Przypomnieli słowa papieża Franciszka wypowiedziane 24 lutego na zakończenie spotkania na temat ochrony małoletnich w Kościele, że "najlepszym osiągnięciem i najbardziej skutecznym rozwiązaniem, jakie możemy dać ofiarom, ludowi Świętej Matki Kościoła i całemu światu, jest dążenie do nawrócenia osobistego i wspólnotowego, pokora uczenia się, słuchania, pomagania i chronienia najbardziej bezbronnych".
"W tym duchu, na zakończenie Drogi Krzyżowej zawierzamy siebie samych i wszystkich, za których dziś szczególnie się modlimy, naszej najlepszej Matce. Niech Ona nas prowadzi do swego Syna i niech wyprasza u Niego miłosierdzie i potrzebne łaski" - podkreślili autorzy.
W Polsce pierwsze nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży, którego inicjatorem był koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak, odbyło się 20 czerwca 2014 r. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, rok wcześniej, zanim zaapelował o to papież Franciszek. Nie miało jednak charakteru ogólnopolskiego.
Skomentuj artykuł