W Poznaniu po raz pierwszy obchodzono Święto Chrztu Polski
Dla upamiętnienia przełomowego momentu w dziejach naszej Ojczyzny po raz pierwszy czcimy dzisiaj rocznicę chrztu Polski - mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w lutym br.
Zdaniem grupy posłów wnioskujących o ustanowienie święta najważniejsza data w historii naszej państwowości do tej pory nie miała odzwierciedlenia w kalendarzu. Ustawa o ustanowieniu dnia 14 kwietnia świętem państwowym została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę 3 kwietnia br.
"Celebrujemy misterium Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, to samo misterium, którego celebracja rozpoczęła się na naszych ziemiach w X wieku i od tego momentu trwa z pokolenia na pokolenie" - mówił do uczestników Mszy św. z okazji Święta Chrztu Polski przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W katedrze poznańskiej, gdzie pochowani są pierwsi władcy Polski, zgromadzili się m.in. parlamentarzyści wnioskujący o ustanowienie nowego święta. Katedra na Ostrowie Tumskim w Poznaniu jest uważana za jedno z najbardziej prawdopodobnych miejsc, gdzie Mieszko I przyjął sakrament chrztu św.
Święto obchodzone będzie 14 kwietnia, czyli w dniu, w którym w 966 r. przypadała Wigilia Paschalna i udzielano chrztu świętego.
W kwietniu 2016 r. odbyły się w Poznaniu i w Gnieźnie uroczystości 1050-lecia chrztu Polski z udziałem legata papieskiego kard. Pietro Parolina.
Skomentuj artykuł