W sobotę uroczystości pogrzebowe biskupa Gerarda Kusza

W sobotę uroczystości pogrzebowe biskupa Gerarda Kusza
(fot. Adrian Tync, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons)
PAP / df

W najbliższą sobotę odbędą się uroczystości pogrzebowe emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej Gerarda Kusza. Mszy w gliwickiej katedrze będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Później ciało zmarłego zostanie złożone do grobu na cmentarzu w Dziergowicach.

Bp Kusz zmarł w poniedziałek. W październiku skończyłby 82 lata.

DEON.PL POLECA

We wtorek rzecznik prasowy kurii diecezjalnej w Gliwicach ks. Krystian Piechaczek przekazał PAP, że eksporta biskupa Kusza odbędzie się w piątek wieczorem w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Zostanie tam odprawiona msza św.

Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę. Na godz. 11.00 zaplanowano w gliwickiej katedrze mszę św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. W godzinach popołudniowych odbędzie się msza w parafii św. Anny w Dziergowicach – rodzinnej parafii biskupa Kusza. Później ciało zmarłego zostanie złożone do grobu na miejscowym cmentarzu.

"Biskup Gerard w swym długim życiu doczekał wiele pięknych rocznic i jubileuszy, kiedy otaczały Go rzesze wdzięcznych diecezjan i przypominaliśmy Jego biografię i dokonania. W ostatnich miesiącach zauważaliśmy widoczny spadek stanu zdrowia, martwiliśmy się wyczerpywaniem sił fizycznych, ale nie brakowało w Nim żywego ducha. Dziś to bogate posłannictwo zamknęła śmierć. Jednak nasze podziękowanie będzie nadal żywo przypominało o Jego obecności wśród nas na długie dalsze lata” – napisał o odezwie po śmierci duchownego biskup gliwicki Jan Kopiec.

Gerard Kusz urodził się 23 października 1939 r. w Dziergowicach (woj. opolskie), tam też ukończył szkołę podstawową. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. Studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie rozpoczął w 1957 r. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 r. w Opolu z rąk biskupa Franciszka Jopa.

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach i Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. W 1976 r. został magistrem teologii, a w 1978 r. obronił pracę doktorską. W 1978 r. został mianowany wykładowcą katechetyki, pedagogiki i teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. W latach 1983-1985 był wicerektorem WSD.

27 czerwca 1985 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Święceń udzielił mu kard. Józef Glemp. Konsekracja odbyła się 15 sierpnia 1985 r. W diecezji opolskiej powierzono mu m.in. sprawy katechetyczne, wizytatorów diecezjalnych, kultury chrześcijańskiej i Klubów Inteligencji Katolickiej.

25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym powołanej wtedy diecezji gliwickiej. Pełnił w niej funkcje wikariusza generalnego i przewodniczącego Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej. Od 1985 r. należał do Komisji Katechetycznej Konferencji Episkopatu Polski, później był wiceprzewodniczącym Komisji Wychowania KEP.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego w październiku 2014 r. złożył rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego. Na emeryturę przeszedł 15 listopada 2014 r. Mimo emerytury dalej aktywnie udzielał się duszpastersko w diecezji, sprawując sakramenty i spotykając się z różnymi grupami ludzi, u których przez lata swojej posługi zaskarbił sobie ich wielką życzliwość – podała diecezja gliwicka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W sobotę uroczystości pogrzebowe biskupa Gerarda Kusza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.