W tym kraju biskupi chcą zrezygnować z opłat za Msze i sakramenty
Katoliccy biskupi Filipin zobowiązali się do stopniowej rezygnacji z tzw. stypendiów dla księży za odprawianie przez nich Mszy św., udzielanie sakramentów i inne posługi religijne. Praktyka płacenia za nie duchownym oddala tam od Kościoła ludzi ubogich, którzy z braku wystarczających środków rezygnują np. ze ślubu kościelnego.
W wydanym 28 stycznia oświadczeniu przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Filipin (CBCP) abp Romulo Valles napisał, że zniesienie systemu stypendiów jest spójne z głoszoną przez Kościół i opartą na Piśmie Świętym miłością do ubogich. Obowiązek zapłaty za posługi religijne bowiem „odstrasza, utrudnia i powstrzymuje ubogich od przyjmowania sakramentów”. Wezwał więc swych kolegów biskupów, aby uczynili wszystko, "co w naszej mocy, aby usunąć przeszkody dla prawdziwej służby, szczególnie ubogim". Dodał, że „Bóg wzywa nas do wielkodusznej służby sobie nawzajem, a zwłaszcza naszym ubogim braciom i siostrom”.
O potrzebie odejścia od systemu stypendiów mówiono już na II Synodzie Plenarnym Kościoła na Filipinach w 1991 r. Jednak pobieranie lub rezygnacja z nich zależały dotychczas od poszczególnych diecezji, z których większość nie zdecydowała się na zniesienie tych opłat. Ale np. metropolita Lingayen-Dagupan abp Socrates Villegas, ówczesny przewodniczący CBCP, w 2015 roku zlikwidował stypendia w swojej archidiecezji, aby zachęcić ubogich wiernych do przyjmowania sakramentów. Podobnie zrobiono w stołecznej archidiecezji Manila przed przypadającą w br. 500. rocznicą początku chrześcijaństwa na Filipinach. Miejscowy ks. Roy Bellen wyraził nadzieję, że wierni zmienią paradygmat z „kupowania sakramentów od Kościoła” na „wspieranie Kościoła”.
Abp Valles zapowiedział, że w diecezjach mają powstać konkretne programy jak najszybszego odchodzenia od dotychczasowego systemu. Pomocą służyć im w tym będzie specjalna komórka CBCP.
Skomentuj artykuł