W tym roku ponad 600 tras do wyboru na Ekstremalną Drogę Krzyżową

(fot. facebook.com/WIO.EDK)
KAI / jp

Strome stoki górskie, leśne ścieżki, wybrzeże morza, a nawet silny wiatr z nad Dunajca - tak organizatorzy zapowiadają przebieg prawie 600 tras Ekstremalnych Dróg Krzyżowych (EDK).

Dla chętnych przygotowano 25,5 tys. km tras w Polsce i za granicą. 23 marca już po raz 10. EDK wyruszy pod hasłem "Droga (pięknego) życia".

Dla rekordzistów

DEON.PL POLECA

W tym roku zaplanowano prawie 600 tras o długości 25,5 tys. km. 80 z nich ma długość co najmniej 50 km, w tym 5 powyżej 100 km (3 we Wrocławiu).

Najdłuższa trasa (144 km) zaczyna się i kończy w stolicy Dolnego Śląska. 144 km to nawiązanie do słów z Apokalipsy: "I zmierzył jego mur - sto czterdzieści cztery łokcie: miara, którą ma anioł, jest miarą człowieka."

Ponad 100 km trasę pokonają również pątnicy z Krakowa, Rzeszowa i Góry. Najkrótsze trasy (20 km) zaplanowano m.in. w Kędzierzynie-Koźlu, Brzozowie i Bielsku-Białej.

Najwięcej tras EDK będzie w woj. małopolskim. Tam pątnicy przejdą ponad 5,6 tys. km na 140 trasach. Na drugim miejscu jest woj. podkarpackie (ponad 3,3 tys. km na 73 trasach), a na trzecim woj. śląskie (ponad 2,8 tys. km na 68 trasach). Najmniej tras jest w woj. podlaskim - 4 o łącznej długości 166 km, woj. zachodnio- pomorskim - 7 o łącznej długości 302 km, a także w kujawsko-pomorskiem - 12 o łącznej długości 467 km.

Dla niepełnosprawnych

Chociaż organizatorzy na każdym kroku ostrzegają, że EDK to trudne trasy i ekstremalne warunki, to będą również EDK dla osób niepełnosprawnych. Taka Droga Krzyżowa ruszy z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej (48 km). 99% trasy wiedzie przez asfalt, by umożliwić przejazd wózkiem inwalidzkim.

Organizatorzy zastrzegają, że do jednego niepełnosprawnego wymagani są minimum trzej pełnosprawni opiekunowie. O połowę krótszą trasę (22 km) osoby niepełnosprawne będą mogły przebyć, wyruszając z Goraja do Frampola. Trasa wiedzie wyłącznie drogami asfaltowymi, a przy końcu chodnikiem.

Matka Boża i wszyscy święci

Niemal każda EDK ma swojego patrona. Najwięcej, bo aż 51 EDK przyjęło wstawiennictwo Matki Boskiej. Pielgrzymom w drodze towarzyszyła będzie m.in. w Słońsku - Matka Boska Częstochowska, w Lubieniu - Matka Boża Pocieszenia, w Henrykowie - Matka Boża Języka Polskiego, w Brzozowie - Matka Boża Ognista, a w Krośnie - Matka Boża Murkowa.

>> Nie warto żyć normalnie. Moja Ekstremalna Droga Krzyżowa

Patronem 23. tras EDK został św. Jan Paweł II, 14 - św. Faustyna Kowalska, a 13 - Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał. Wśród patronów znaleźli się również sługa Boży kard. Stefan Wyszyński i bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Niektóre trasy za patrona obrały mniej znanych świętych np. św. Olafa, św. Monikę, św. Charbela czy św. Idziego.

Ku chwale Ojczyzny

EDK będą też nawiązywały w tym roku do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z Marek k. Warszawy ruszy EKD "100-lecia niepodległości RP" (41 km). Podczas trasy pątnicy dotrą m.in. do cmentarzy żołnierzy poległych w bitwie pod Ossowem i Radzyminem w 1920 roku.

Z kolei "Biało-Czerwona Marszałka J. Piłsudskiego" trasa EDK startuje z warszawskiej dzielnicy Ursus, a kończy się w Sulejówku (36 km) w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Do wydarzeń I wojny światowej będzie nawiązywała również EDK im. ks. Władysława Gurgacza, która rozpocznie się i zakończy w Gorlicach. Na trasie pątnicy napotkają dwa drewniane kościółki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz cmentarze wojskowe, na których spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej.

XII stację Drogi Krzyżowej będzie symbolicznie stanowił Krzyż Milenijny. EDK na trasie Wrocław - Tyniec Mały (44 km) także będzie przypominała o 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pątnicy przejdą drogami, na których napotkają krzyże pokutne, Skwer Katyński, a także inne miejsca upamiętniające walczących za naszą Ojczyznę.

Cmentarze wojskowe żołnierzy, którzy polegli w walkach podczas I wojny światowej będą mogli odwiedzić również uczestnicy EDK, która wyruszy i zakończy się w miejscowości Zborov (41 km) na Słowacji. Trasa ma charakter międzynarodowy - dwa razy przecina granicę polsko-słowacką.

Na przeważającej części biegnie ona szlakami turystycznymi, głównie poprzez lasy i puste pola.

W górach, nad morzem i leśnymi ścieżkami

Prawie 50 km z Jastrzębiej Góry na Hel przejdą uczestnicy najdalej wysuniętej na północ trasy EDK w Polsce. Prowadzi ona wzdłuż Bałtyku przez nadmorskie plaże, ale też Rozewie, Chłapowo, Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę.

Z kolei trasa EDK, która rozpoczyna się i kończy w Ostrowach Tuszowskich (41 km) niemal w całości przebiega przez tereny leśne. Trasa, którą wyznaczyli leśnicy skierowana jest właśnie do leśników, myśliwych, ekologów i wszystkich kochających polskie lasy.

Bardzo Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Bielska-Białej. 75 km trasa przebiega szlakami górskimi. Tutaj oprócz prowiantu i ciepłych ubrań organizatorzy zalecają ostrożność m.in. przygotowanie numerów ratowniczych do GOPR-u czy ściągniecie na telefon aplikacji "Ratunek".

Po raz pierwszy wytyczona też została trasa rowerowa, z Opalenicy do Konarzewa w archidiecezji poznańskiej (długość trasy to 82 km, a EDK wyruszy nią 9 marca).

Z dowodem osobistym

EDK odbędzie się nie tylko w Polsce, ale również w 22 krajach: w Europie (18), Ameryce Północnej (3) i Australii (1).

EDK wyruszą m.in. w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Norwegii, Belgii, Holandii i Szwajcarii. Organizatorzy EKD we Wiedniu (55 km) zapowiadają długą ekspozycję na chłodny wiatr od Dunaju, a autorzy EKD w Oslo ostrzegają przed śniegiem, zimnem, a także śliskimi szlakami górskimi.

Dowód osobisty na trasie EDK będzie potrzebny też pielgrzymom, którzy ruszą w trasę ze Świnoujścia. W większości szlak EDK biegnie po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Podobnie będzie na trasie, która wyruszy z czeskiej miejscowości Jablunkov. Trasa tej EDK biegnie przez góry, szlakami turystycznymi. Uczestnicy przejdą granicę z Polską i zakończą 30. km trasę w Puńcowie.

* * *

Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Rozwojowi EDK sprzyjał ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, a uczestnikiem i promotorem wydarzenia został również nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Projekt wspiera także obecny arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo.

Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. W 2017 roku w EDK wzięło udział ponad 60 tys. osób. Uczestnicy podjęli wyzwanie w 11 państwach, w tym 252 miastach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W tym roku ponad 600 tras do wyboru na Ekstremalną Drogę Krzyżową
Komentarze (2)
M
Mieszko
1 marca 2018, 06:44
Ekstremalna Droga Krzyżowa to  pomysł od samego początku chory.Albo się modlimy albo uprawiamy sport- analogie EDK do różnego typu prób "uatrakcyjnienia" niedzielnej eucharystii nasuwają się same. Ktoś kiedyś słusznie zauważył, że istnieje pewna grupa wiernych, która chętnie uczestniczy w mszach ale broń Boże nie w kościele ale w pięknych okolicznościach przyrody np. w lesie, nad jeziorem czy w górach.Wtedy ksiądz miło ględzi a my sobie podziwiamy korony drzew, szczyty gór czy zachód słońca. Tutaj wielu liturgistów wrzuca kamyczek do ogródka Karola Wojtyły, który tak chętnie odprawiał msze gdzieś nad jeziorem gdzie za ołtarz służył kajak mimo, że w Polsce nie ma miejsc, w których nie można by dotrzeć do kościoła. Zanim ktoś mnie zaatakuje niech przeczyta np. ten tekst a potem może znajdzie inne: [url]https://www.liturgia.pl/Wskazania-Episkopatu-dotyczace-liturgii-Mszy-swietych-sprawowanych-w-malych-grupach/[/url]
AK
Aneta Kuczkowska
21 marca 2018, 16:52
Przed umieszczeniem wypowiedzi polecam wcześniej zapoznać się z tematem. Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpoczyna się Mszą Św. w kościele. Skąd taki pomysł, że Msza Św. jest w plenerze? Rozpowszechnia pan nieprawdziwe informacje. Po drugie nie widziałam jeszcze takiego sportu w którym uczestnicy nosili by ze sobą krzyże, gdzie mogę go zobaczyć? Po trzecie może słyszał pan na temat indywidualnych pielgrzymek szlakiem św. Jakuba albo grupowych pieszych pielgrzymkach? Czy pana zdaniem nie warto pielgrzymować? Myli pan pojęcie pielgrzymowania ze sportem. Zapraszam do Wrocławia na przejście dowolnej trasy EDK a później czekam na odpowiedź czy rzeczywiście nie warto podjąć tego rodzaju wyzwania. :-)