W Warszawie otwarto Muzeum Ikony
Prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa otworzył 29 listopada wieczorem Muzeum Ikony przy ul. Lelechowskiej na Ochocie. Jest to pierwsza w stolicy, a trzecia w Polsce - po Sanoku i Supraślu - tego typu placówka Kościoła Prawosławnego.
Uroczystość poprzedził okolicznościowy mołebien "przed rozpoczęciem dobrego dzieła", któremu przewodniczył ks. mitrat dr Henryk Paprocki, duszpasterz miejscowej wspólnoty parafialnej. W ośrodku tym nabożeństwa prawosławne odprawiane są w języku polskim. Przed ikonostasem stał krzyż wykonany przez niedawno zmarłego prof. Jerzego Nowosielskiego, wypożyczony z kościoła katolickiego w Wesołej pod Warszawą.
Otwierając muzeum metropolita Sawa podkreślił, że jest to efekt wieloletnich starań Cerkwi w Polsce, aby w stolicy działało muzeum ikony prawosławnej. Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości powstanie również Muzeum Ikon Metropolii Warszawskiej. Dziękował władzom Ochoty za pomoc w zorganizowaniu placówki.
- Ikona to są drzwi do nieba, prowadzi nas w świat ducha, mistyki. Tego tak bardzo potrzeba współczesnemu człowiekowi. Dlatego cieszę się, że to muzeum jest i życzę mu, aby się coraz bardziej rozrastało - zakończył metropolita Sawa.
Ks. mitrat Paprocki wyraził nadzieję, że w przyszłym roku będzie tu stała ekspozycja ikon. - Mam również nadzieję, że muzeum wpisze się w krajobraz Ochoty, pokazując to, co prawosławie ma najwspanialszego - ikonę, która prowadzi nas do Królestwa Bożego - powiedział.
Po muzeum oprowadzał jego dyrektor, Michał Bogucki. Dzieła eksponowane są w kaplicy oraz w korytarzach podziemnych. Część z nich pochodzi ze słynnej już szkoły ikon w Bielsku Podlaskim. Są też kartony witrażowe prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego, "artysty genialnego", jak stwierdził dyr. Bogucki, ale nieco zapomnianego.
W uroczystości uczestniczył ks. prałat Henryk Bartuszek, proboszcz parafii św. Jakuba na terenie której znajduje się Muzeum Ikon, oraz zastępca burmistrza Ochoty, Piotr Żbikowski. Odebrał on z rąk metropolity Sawy order trzeciego stopnia św. Marii Magdaleny Równej Apostołom, przeznaczony dla burmistrza, Maurycego Wojciecha Komorowskiego.
Muzeum mieści się w prawosławnym ośrodku duszpasterskim św. archimandryty Grzegorza Peradze, duchownego gruzińskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, zamordowanego przez Niemców w Auschwitz.
Skomentuj artykuł