Wakacyjne (i nie tylko) akcje ewangelizacyjne

Wakacyjne (i nie tylko) akcje ewangelizacyjne (fot. flickr.com/ by AGrinberg)
KAI / ad

Ewangelizacja na plażach, duchowy "telefon 112", poznawanie Bieszczad czy letnia szkoła pantomimy - to niektóre wakacyjne (i nie tylko) inicjatywy wspólnot, stowarzyszeń i ruchów katolickich. Przede wszystkim skierowane są one do młodzieży, ale także do osób "niezależnie od wieku czy stanu".

W Krzydlinie Małej k. Wrocławia, Wspólnota Chemin Neuf Polska organizuje do 10 lipca cykl rekolekcji dla małżeństw pod nazwą "Kana". Sześciodniowe spotkanie poświęcone jest m.in. refleksji nad znaczeniem małżeństwa i istotnymi dla niego sprawami. Uczestnicy poznają takie elementy relacji małżeńskich jak dialog, przebaczenie, pojednanie, seksualność, dar z siebie. W warsztatach grupowych uczą się dzielić radościami i trudnościami bycia rodziną i małżeństwem.

Na sesję pary małżeńskie przyjeżdżają z dziećmi. Najmłodsi do 7. roku życia pozostają w miejscu, gdzie odbywa się sesja. W ciągu dnia są pod stałą opieką, tak aby rodzice mogli swobodnie uczestniczyć w zajęciach. Dzieci w wieku 8-13 lat w czasie sesji wyjadą do ośrodka oddalonego o kilkanaście kilometrów, gdzie pod opieką animatorów mają swój własny program. Z kolei młodzież od 14. roku życia wyjeżdża na specjalny obóz dla nastolatków pod nazwą "Misja Młodych 14-18". Przeważnie tematem weekendowych spotkań jest nauczanie i modlitwa. Młodzież poznaje ciekawych ludzi, śpiewa, tańczy, uczestniczy w grach i zajęciach sportowych.

W tym roku obóz wakacyjny odbywa się w miejscowości Bila Voda w Czechach pod hasłem "Chłopak to nie to samo co dziewczyna/ dziewczyna to nie to samo co chłopak". Młodzież uczy się, jak "pięknie się różnić", odbywa górskie wędrówki oraz uczestniczy w piknikach i zabawach na świeżym powietrzu.

Na letnią ewangelizację nadmorską na plażach i w miejscowościach wypoczynkowych nad Bałtykiem zaprasza młodzież i duszpasterze z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Akcja wzdłuż pasa nadmorskich kurortów odbędzie się po raz trzeci, w tym roku od 16 do 31 lipca. "Akcja odbywa się o żebraczym chlebie, idziemy nie mając ze sobą nic. Wyjście poprzedzone jest rekolekcjami" - wyjaśnia jej organizator, ks. Radosław Siwiński.

"Chcemy serdecznie zaprosić wszystkich o dołączenie do naszej grupy ewangelizacyjnej w pomocy szerzenia Miłosierdzia Bożego, aby każdy mógł poznać Boga Żywego, Który poprzez tę formę ewangelizacji najbardziej daje nam się doświadczyć - jako Ojciec, który o nas się troszczy" - dodaje duszpasterz.

"Masz dość ciepłych kapci i siedzenia w bezczynności? Chcesz przeżyć przygodę Królestwa Bożego? Polskie plaże czekają na Dobrą Nowinę, czy odważysz się iść w Jego Imię?" - nawołuje duszpasterz. Na stronie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej tłumaczy, że "ogromna modlitwa w kościołach i głoszone słowo na ulicach i plażach powodują powrót wielu serc do Pana". Prośbę o dołączenie do akcji ewangelizacyjnej kieruje w imieniu biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka.

"Duchowe 112" to akcja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sandomierskiej. Jej celem jest niesienie duchowej pomocy potrzebującym. "Pragniemy wychodzić z Dobrą Nowiną oraz chrześcijańską nadzieją także poza mury naszych świątyń, dlatego proponujemy duchową pomoc, której potrzebę można zgłosić trochę inaczej niż czynimy to na co dzień, a przede wszystkim anonimowo" - wyjaśniają pomysłodawcy akcji.

"Potrzebujesz pomocy? Przeżywasz trudne chwile? Chętnie się za ciebie pomodlimy!" - apelują młodzi. Aby tak się stało, należy wysłać swoją intencję sms-em na nr 797 087 373 (koszt wg. operatora). W każdej zgłoszonej intencji będą się codziennie modlić "duchowi wolontariusze". Adresatami akcji są ludzie potrzebujący duchowego wsparcia, niezależnie od wieku czy stanu.

Ciekawą inicjatywą jest Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczad (WEB), która w tym roku potrwa od 15 do 24 lipca. Głównym miejscem aktywności młodych ewangelizatorów będzie Zalew Soliński, ale będzie ich można także spotkać na bieszczadzkich szlakach. W programie znajdą się również koncerty muzyki chrześcijańskiej w wykonaniu zespołów Twoje Niebo i PANda Music. Inicjatywę koordynuje Szkołę Nowej Ewangelizacji Św. Jakuba Apostoła działająca w ramach Katolickiego Stowarzyszenia UNUM z udziałem takich wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich jak Ruch Apostolstwa Młodzieży, Ruch Światło-Życie i Odnowa w Duchu Świętym.

Podczas spotkania zaplanowano m.in. Rodzinny Festyn Ewangelizacyjny w amfiteatrze, rajdy szlakami bieszczadzkimi, rejsy ewangelizacyjne po Zalewie Solińskim, Drogę Krzyżową ulicami Polańczyka, nocne czuwanie modlitewne oraz m.in. projekcje filmowe i koncerty grup chrześcijańskich.

Co roku bieszczadzkiemu spotkaniu patronuje metropolita przemyski abp Józef Michalik. W tym roku na zakończenie uroczystej Eucharystii przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie bp Adam Szal.

Do udziału w Letniej Szkole Pantomimy w Żydowie k. Włocławka zaprasza w dniach 1-6 sierpnia Odnowa w Duchu Świętym. "Odkryjesz świat sztuki, która przemawia bez słów, zadziwisz się własną twórczością, poznasz zasady kreowania etiud mimicznych, będziesz mógł inspirować innych swoim przesłaniem" - zachęcają organizatorzy.

Na warsztaty złożą się m.in. techniki pantomimiczne (identyfikacja przedmiotu, iluzje i kroki mimiczne), zasady tworzenia roli aktora pantomimy, odkrywanie "słownika" gestów, postaw, mimiki twarzy oraz tworzenie scenek i opowiadań pantomimicznych. Podczas szkoły będzie też mowa o misji teatru pantomimy pt. "Na co Panu Bogu teatr", a ćwiczeniom praktycznym towarzyszyć będzie wspólna modlitwa. Na koniec warsztatów uczestnicy zaprezentują wykreowane przez siebie etiudy.

Kurs poprowadzi Krzysztof Najdowski, założyciel Akademii Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji. Patronem projektu oraz programu Szkoły jest Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

Jak co roku na Ogólnopolską Akcję Ewangelizacyjną "Przystanek Jezus", która towarzyszy festiwalowi muzycznemu "Przystanek Woodstock" zaprasza Wspólnota św. Tymoteusza - Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina.

"Przystanek Jezus" skupia młodych ewangelizatorów, którzy do spotkania z uczestnikami rockowego festiwalu przygotowują się poprzez modlitwę, udział we Mszach św. i konferencjach. "'Przystanek Jezus' nie jest festiwalem muzycznym, ani formą rekolekcji dla osób pragnących przeżyć 'fajny czas'. Do udziału zapraszamy wyłącznie osoby formujące się w ciągu całego roku w grupach, ruchach i stowarzyszeniach kościelnych, zdolne podjąć posługę ewangelizacyjną pośród młodych na Przystanku Woodstock. Bardzo chcemy uniknąć obecności osób 'przypadkowych'" - zaznaczają organizatorzy.

Ewangelizatorzy pogłębili swoją wiedzę o św. Pawle z Tarsu, "protagoniście nowej ewangelizacji", odbyli ewangelizacyjny kurs języka angielskiego "Patryk" oraz szereg warsztatów, m.in. muzyczno-wokalnych i dziennikarskich.

"Przystanek Woodstock" w tym roku odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. "Przystanek Jezus" zacznie się tradycyjnie wcześniej i potrwa dłużej - od 31 lipca do 7 sierpnia.

Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie kontynuuje rozpoczętą w maju akcję "Mejd in Czajna". Inicjatywa ma zwrócić uwagę Polaków na trudną sytuację chrześcijan w Chinach, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary. Polacy mogą też wesprzeć materialnie pobyt młodych katolików z Chin na rekolekcjach w Polsce. Poszukiwanych jest jeszcze kilkadziesiąt osób, które wpłacą minimum 10 zł.

"Praktycznie zebraliśmy już kwotę potrzebną do ich przyjazdu. To obecnie ok. 22 tys. zł" - powiedział KAI Marcin Skłodowski, koordynator akcji.

Chińczycy po raz pierwszy przyjechali na rekolekcje oazowe w 2009 r. na zaproszenie ks. Antoniego Koszorza, opiekującego się tą społecznością w Warszawie. Spotkanie z oazą było dla nich tak ważnym doświadczeniem, że rok później zaprosili następnych studentów z diecezji Handan na I stopień rekolekcji oazowych, a sami wzięli udział w kolejnym stopniu.

W tym roku członkowie Diakonii Misyjnej chcą, aby ks. Zhu, Emma i Ruth dokończyli podstawową drogę oazową oraz by po raz pierwszy rekolekcje odbyły się w Chinach. W wakacje ma do nich dołączyć grupa studentów z prowincji Hebei oraz cztery siostry zakonne studiujące w Polsce. Chińczycy przyjadą pod koniec lipca do Krakowa, by tam oraz w ośrodku oazowym w Krościenku nad Dunajcem odbyć dwutygodniowe rekolekcje. Pozostały czas spędzą na zwiedzaniu Polski. Z naszego kraju udadzą się do Madrytu na Światowe Dni Młodzieży.

"Pobyt w naszym kraju dla tych ludzi to przede wszystkim możliwość dalszego poznawania charyzmatu ruchu oazowego, spotkania Kościoła w Polsce, zawierania przyjaźni. Podczas wizyty w Częstochowie czy Łagiewnikach byli pod wielkim wrażeniem tego, jak liczny, powszechny i otwarty jest polski Kościół - to dla nich umocnienie ich wiary" - wyjaśnił Skłodowski.

W ubiegłe wakacje Centrum Ruchu Światło-Życie gościło uczestników z Kenii, Pakistanu, Chin, Mołdowy i Słowacji. "Przede wszystkim modlimy się za dzieło misyjne Kościoła, ale też staramy się wspierać misjonarzy i młode Kościoły prowadząc różnorakie projekty m.in. adopcji na odległość, czyli wsparcia dla dzieci z Kenii czy wolontariatu międzynarodowego" - informuje Marcin Skłodowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wakacyjne (i nie tylko) akcje ewangelizacyjne
Komentarze (1)
M
Malta
6 lipca 2011, 16:45
Mam swoją prywatną intencję.Z daleka nie widać ,co Matka Boża Fatimska trzyma w dłoni- na większość figur biały rożaniec na tle białej sukienki . Czy można powiesić na jej rękach inny-bardziej wyrazisty? Może ten czerwony, z bardzo twardego włoskiego szkła? Taka logiczna  jest misja- zobacz czego chce Maryja.