Walka z przestępstwami finansowymi doceniona
Powołany przez Radę Europy Specjalny Komitet Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (Moneyval) bardzo pozytywnie ocenił działania Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego na rzecz walki z przestępstwami finansowymi.
Jak podaje agencja Reuters, choć oficjalny raport zostanie opublikowany dopiero w najbliższy czwartek, to już osoby znające jego treść zdradzają, że wymowa tego dokumentu będzie bardzo pozytywna dla Watykanu. W odbywających się w Strasburgu obradach plenarnych Moneyval uczestniczy podsekretarz ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z państwami, ks. prałat Antoine Camilleri.
Posiedzenie plenarne Moneyval przyjęło raport podkreślający znaczny postęp Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego jeśli idzie o ustawodawstwo na rzecz walki z praniem pieniędzy, unikaniem opodatkowania i finansowaniem terroryzmu.
Zdaniem jednej z osób cytowanych przez Reutersa ma on wymowę bardzo pozytywną. Wskazuje jednocześnie na konieczność przeprowadzenia przez watykański Urząd Kontroli Finansowej formalnej inspekcji Instytutu Dzieł Religijnych (tzw. "banku watykańskiego") oraz Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) - dykasterii odpowiedzialnej za zarządzanie, sprawy ekonomiczne i administrację dóbr Stolicy Apostolskiej. Zadowolenie z takiej treści raportu wyraził wiceszef "watykańskiej dyplomacji", ks. Antoine Camilleri.
Jednocześnie dokument Moneyval podkreśla, że w roku bieżącym odnotowano nasilenie się prób wykorzystywania instytucji Stolicy Apostolskiej do prania pieniędzy. Wskazuje to także na poprawę jakości wprowadzonego przez Watykan systemu monitoringu operacji finansowych.
Skomentuj artykuł