Warszawa: gala wręczenia nagród "Ubi Caritas"

KAI / pk

W Warszawie po raz 13. wręczono nagrody "Ubi Caritas", przyznawane przez Caritas Polska za wrażliwość na potrzeby ubogich i udział w dziełach miłosierdzia. W uroczystości uczestniczył nuncjusz abp Celestino Migliore. Podobne wyróżnienia wręczyły również Kościoły: prawosławny, ewangelicko-augsburski i ewangelicko reformowany.

W Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród "Ubi Caritas". Wyróżnienia te - przyznawane przez Caritas Polska już po raz 13. - otrzymują osoby i instytucje wrażliwe na potrzeby ubogich i biorące czynny udział w dziełach miłosierdzia. W uroczystości, zorganizowanej w Teatrze Kamienica, uczestniczył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Gala miała charakter ekumeniczny, swoje wyróżnienia wręczyły bowiem również Eleos Kościoła prawosławnego, Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz Diakonia Kościoła ewangelicko reformowanego.

Jak stwierdził dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, ostatni rok obfituje w dramatyczne wydarzenia, szczególnie na Bliskim Wschodzie, w Ziemi Świętej, na Ukrainie. W jego opinii wciąż potrzebna jest "caritas", bo bez niej Kościół przestałby być Kościołem Chrystusowym. "Kościół, by być wiarygodnym, nie może tylko mówić o miłosierdziu, lecz przede wszystkim czynić je w praktyce i promować kulturę miłosierdzia, okazywać serce ludziom ubogim, chorym, bezdomnym, prześladowanym" - zauważył ks. Subocz.

DEON.PL POLECA

Zwracając się do pracowników i wolontariuszy Caritas Polska podkreślił, że wszyscy oni zasługują na nagrody. "Pragnę podziękować za waszą wrażliwość, ofiarność, czas dla innych. Przez miłosierdzie najlepiej wzrastamy w naszym człowieczeństwie i w wierze" - podkreślił dyrektor Caritas Polska.

Nuncjusz abp Celestino Migliore wyraził radość, że gala wręczenia nagród współpracownikom instytucji charytatywnych ma charakter ekumeniczny. "To wyrażenie nie tylko solidarności, ale i braterstwa w wierze. Wiemy, że braterstwo oznacza społeczeństwo prawdziwie równe, nie tylko w sensie prawnym, ale i faktycznym" - powiedział abp Migliore.

W czasie uroczystości głos zabrał również ks. Paul Karam, dyrektor Caritas Liban. W tym kraju także działa Caritas Polska. Kapłan podkreśli, że chrześcijanie na Bliskim Wschodzie nie są gośćmi, ale właścicielami tej ziemi. Są tam po to, by dać świadectwo, że obecność Chrystusa jest ważna dla tego regionu. Dlatego ich prześladowania i wyrzucanie z ziemi ojczystej są dla nich wielką raną. "Pomimo tego jesteśmy ludźmi nadziei, miłości i miłosierdzia" - podkreślił dyrektor Caritas Liban.

Ks. Karam poinformował, że na terenie Libanu przebywa obecnie ponad 1,6 mln syryjskich uchodźców, 45 tys. Palestyńczyków oraz 45 tys. rodzin irackich. "Pomimo tego Liban wciąż powtarza światu: jesteśmy tu, by być świadkami miłości Chrystusa" - mówił dyrektor Caritas Liban. Wyraził również wdzięczność Caritas Polska za pomoc medyczną i inicjatywy na rzecz dzieci w Libanie. "Mam nadzieję, że to nie koniec, ale że inicjatywy te będą kontynuowane, jesteśmy bowiem jednym Kościołem, jesteśmy Ciałem samego Chrystusa" - stwierdził ks. Paul Karam.

Nagroda "Ubi Caritas" wręczana jest w trzech kategoriach. W kategorii "Darczyńca" nagrodę główną otrzymała Piekarnia As Jolanty Uberman i Andrzeja Cacha, nominowana przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Od kilku lat firma z Kraczkowej koło Łańcuta wspiera ogólnodiecezjalne dzieła Caritas oraz parafialne akcje charytatywne. Bezpłatnie przekazuje chleb i współorganizuje pikniki Caritas oraz wigilie dla bezdomnych i samotnych. Prócz tego w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów" Piekarnia As przekazuje pieczywo dla ok. 5 tys. dzieci.

Z kolei pani Krystyna Wojewódzka wyróżniona została w kategorii "Świadectwo". Jest ona przewodniczącą parafialnego zespołu Caritas, działającego przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie. Wolontariuszką jest od 20 lat, a mimo wieku - ma 83 lata - bardzo aktywnie niesie pomoc drugiemu człowiekowi. "Spotykając się z drugim człowiekiem wiele skorzystałam" - stwierdziła nagrodzona. Jak dodała, wszystkie jej rozmowy z biednymi i potrzebującymi miały pozytywny finał, dzięki czemu wielu udało się uratować "przed czymś najgorszym".

W kategorii "Współpraca" nagroda główna trafiła do firmy Instalbud Kielce, będącej własnością Małgorzaty i Piotra Bzinkowskich. Firma ta od 20 lat aktywnie współpracuje z Caritas Diecezji Kieleckiej, wykonując prace remontowe. Małgorzata i Piotr Bzinkowscy zawsze służą konsultacją i rzetelną oceną sytuacji. Firma bezpłatnie wyremontowała siedzibę kieleckiej Caritas.

W czasie gali wręczono również nagrody przyznawane przez Dyrektora Caritas Polska. Pierwszym laureatem została Poczta Polska, wyróżniona za zaangażowanie w akcję "Rodzina rodzinie" - darmową wysłkę paczek do rodzin ukraińskich. Skorzystało z tego ponad 9 tys. osób.

Wyróżniono również Informacyjną Agencję Radiową Polskiego Radia, która z ogromnym zaangażowaniem relacjonuje wydarzenia związane z Caritas. Trzecią nagrodę otrzymał portal www.anglia4u.pl, który współpracuje z Caritas Polska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: gala wręczenia nagród "Ubi Caritas"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.