Watykan na Światowym Szczycie Humanitarnym ONZ

Watykan na Światowym Szczycie Humanitarnym ONZ
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

W spotkaniu weźmie udział delegacja z Watykanu z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem na czele.

Na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona spotkają się w Stambule w dniach 23 i 24 maja szefowie licznych państw i rządów z całego świata oraz około pięciu tysięcy przedstawicieli świata polityki, gospodarki, a także organizacji humanitarnych i obywatelskich, aby wspólnie przygotować reformę pomocy humanitarnej na świecie. Dokument, który zostanie ogłoszony na zakończenie obrad, będzie zawierał zobowiązania państw i organizacji do bardziej intensywnej i zorganizowanej pomocy.
W spotkaniu weźmie też udział delegacja z Watykanu z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem na czele. Dwaj inni jej członkowie, to arcybiskupi: Bernardito Auza, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku oraz były stały obserwator przy biurze ONZ w Genewie, Silvano Tomasi. Swoją obecność zapowiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Celem spotkania jest rozważenie nowych możliwości pomocy w regionach ogarniętych kryzysem. Podczas niedawnych odwiedzin w obozach uchodźców na greckiej wyspie Lesbos papież Franciszek wyraźnie podkreślił, że pokłada wielkie nadzieje w szczycie w Stambule.
U progu konferencji niemieckie organizacje pomocy oświadczyły, że od tego spotkania oczekują zasadniczych reform w organizowaniu pomocy na terenach klęsk żywiołowych i katastrof humanitarnych oraz lepszego finansowania tej pomocy. Wobec coraz większych wyzwań system w obecnej formie często zawodzi, oświadczyła w Berlinie przewodnicząca zarządu organizacji pozarządowych ds. polityki rozwoju oraz pomocy humanitarnej (Venro), Inez Kipfer-Didavi.
Zwróciła ona uwagę, że w ostatnich latach czterokrotnie wzrosły potrzeby pomocy finansowej, podczas gdy międzynarodowe obietnice tej pomocy wzrosły tylko dwukrotnie. A coraz większa pomoc jest potrzebna w sytuacji utrzymujących się konfliktów, np. w Syrii, Sudanie Południowym czy Somalii, gdzie ciągle odnotowuje się wiele ofiar na skutek łamania humanitarnego prawa narodów, a także skrajnych anomalii pogodowych, jak tajfuny czy susze wynikające ze zmian klimatycznych.
Według Venro ok. 80 procent pomocy przekazywanych jest w regiony ogarnięte konfliktami. Jak obliczono, dotychczas uchodźcy czekali przeciętnie 17 lat, zanim wrócili do swoich krajów. Dlatego też organizacja oczekuje od szczytu w Stambule przede wszystkim lepszego i zaplanowanego na dłuższy czas finansowania, przygotowywania projektów pomocy w dłuższej perspektywie czasowej oraz większej aktywności w działaniach, które zapobiegną wybuchaniu konfliktów i katastrof.
Światowy Szczyt Humanitarny odbędzie się w Stambule w dniach 23-24 maja. Swój udział zapowiedzieli reprezentanci 80 rządów, 45 światowych przywódców, a ponadto 6 tys. osób, w tym 250 wiodących przedstawicieli sektora prywatnego, grup humanitarnych i organizacji obywatelskich.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan na Światowym Szczycie Humanitarnym ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.