Watykan o ekskomunice "Wir sind Kirche"

(fot. wir-sind-kirche.de)

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej uściśliło, że przewodnicząca kontestującego ruchu "Wir sind Kirche" (Jesteśmy Kościołem), 67-letnią Martha Heizer i jej mąż Gert zaciągnęli karę ekskomuniki mocą samego faktu (latae sententiae), a decyzję o jej zakomunikowaniu podjęła diecezja w Innsbrucku - podaje powołując się na Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej agencja I-Media.

Jednocześnie zaznaczono, że powodem jest symulowanie sprawowania Eucharystii, co jest poważnym przestępstwem ("delictum gravius") w prawie kościelnym. Jak wyjaśniono, dr Heizer od dwóch i pół roku głosi publicznie, że wraz ze swym mężem i parą innych wiernych prowadzą takie celebracje we własnym domu. Proponowała ona sprawowanie Eucharystii prywatnie, bez kapłanów, aby w ten sposób wprowadzić "kapłaństwo kobiet". Wyjaśniała, że w trakcie tych celebracji "Kościoła domowego" używają jedynie Biblii i modlą się spontanicznie. Stolica Apostolska postępowanie w sprawie tych "Mszy prywatnych" prowadziła przez kilka lat.

Nałożenie ekskomuniki oznacza, że osoby które ją zaciągnęły, bez uprzedniego zwolnienia z tej kary przez Stolicę Apostolską, nie mogą przyjmować sakramentów Kościoła. Wczoraj wieczorem dekret o ekskomunice osobiście chciał dostarczyć obydwojgu biskup Innsbrucku, Manfred Scheuer, ale nie został przyjęty.

Małżonkowie Heizer należeli do grona osób promujących tzw. referendum kościelne, poprzedzające utworzenie ruchu "Wir sind Kirche". W 1996 r. Kongregacja Nauki Wiary orzekła, że inicjatywa ta "w części jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła i otwarcie przeciwstawia się kościelnemu porządkowi", jej zwolennicy "przyczyniają się do rozłamu między ludem Bożym a kierownictwem Kościoła", zaś "model Kościoła proponowany przez «Wir sind Kirche» jest nie do pogodzenia z obowiązującym modelem Kościoła".

DEON.PL POLECA

Ruch "Wir sind Kirche" (Jesteśmy Kościołem) zainicjował wiosną 1995 r. nauczyciel religii w gimnazjum w Innsbrucku, dr Thomas Plankensteiner. Oprócz Austrii organizacja zdobyła zwolenników w Niemczech i innych krajach. Jej członkowie domagają się m.in. zniesienia obowiązkowego celibatu dla księży, kapłaństwa kobiet w Kościele oraz większego zakresu współdecydowania świeckich w sprawach Kościoła. Martha Heizer była współzałożycielką "Wir sind Kirche", a od kwietnia br. jest przewodniczącą tego ruchu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan o ekskomunice "Wir sind Kirche"
Komentarze (6)
M
mkr
24 maja 2014, 00:05
"Teraz to my jesteśmy Kościołem" - artykuł  http://pochwalony.eu/?p=2312mkr
A
Anakin
22 maja 2014, 21:15
"Z samego faktu" to powinni być ekskuminikowani w momencie pierwszej symulacji eucharystii a nie po 2,5 letnim dochodzeniu. Taki zapis ma świadczyć, że hierarchia nikogo nie karze a wierny ukarał się sam. To oczywiste jest w przypadku dokonaniu schizmy przez wyświęcenie biskupa bez zgody Stolicy Apostolskiej. Ale "sam fakt" nie występuje po 2,5 roku. Tu jest potrzebna po prostu decyzja. Inie widze powodu dlaczego biskup sie kryguje przyznać, że taką decyzję podjął.
22 maja 2014, 21:26
Istnije zasadnicza róznica pomiędzy: - potwierdził, oficjalnie że coś nastąpiło - zaciągneli karę ekskomuniki a - podjął decyzje - i ich ekskomunikował. To, mniej więcej, tak jak z Kopernikiem - wcale nie zatrzymał Słońca i nie ruszył Ziemi - jedynie stwierdził, że Słońce jest nieruchome a Ziemi krąż wokół
Andrzej
22 maja 2014, 22:14
zaciągnęli mocą pierwszej symulacji... ale, żeby ekskomunika nabrała mocy w Kościele, potrzebne jest postępowanie wyjaśniającei stosowna decyzja (a nie tylko zaświadczenie). Dzięki temu konkretny urzędnik kurii bierze odpowiedzialność za ten akt władzy kościelnej - władzy orzekania o prawnych konsekwencjach konkretnych faktów w indywidualnej sprawie. 
J
Javer
22 maja 2014, 18:54
Ta pani na zdjęciu wygląda jakby miała powołanie. Bardzo wygląda.
S
Solana
22 maja 2014, 23:30
I jest bardzo zdolna - do wszystkiego