Watykan o ordynariatach personalnych dla byłych anglikanów

Radio Watykańskie / A. Koprowski SJ

Benedykt XVI przygotowuje konstytucję apostolską regulującą zasady przechodzenia anglikanów do Kościoła katolickiego. Jej założenia zostały zaprezentowane jednocześnie 20. października w Londynie i Watykanie. Dokument ma wyjść naprzeciw prośbom niektórych biskupów i wspólnot anglikańskich odnośnie do pełnej jedności z Kościołem katolickim.

Papież ustanowi strukturę kanoniczną, która umożliwi wiernym anglikańskim wejść do pełnej jedności z Kościołem katolickim, zachowując specyficzne elementy dziedzictwa duchowego i liturgicznego anglikanizmu. W ramach poszczególnych Kościołów lokalnych zostaną utworzone ordynariaty personalne analogiczne do struktur ordynariatów wojskowych.

– Przygotowywana przez Kongregację Nauki Wiary Konstytucja Apostolska jest odpowiedzią na powszechne zjawisko, jakim są liczne prośby byłych anglikanów z różnych kontynentów o dopuszczenie ich do pełnej jedności z Kościołem katolickim – powiedział dyrektor programowy Radia Watykańskiego, ks. Andrzej Koprowski SJ. – Daje ona jednolity model kanoniczny dla całego Kościoła powszechnego, zostawiając możliwości drobnej adaptacji przez poszczególne Kościoły lokalne, ale przede wszystkim pewny i stały fundament dla byłych wspólnot anglikańskich.

W świetle konstytucji apostolskiej zwierzchnictwo i troska duszpasterska o te grupy jest powierzona ordynariatowi personalnemu. Jego ordynariuszem będzie zwykle mianowany przedstawiciel duchowieństwa poprzednio anglikańskiego. Wprowadzany schemat dopuszcza święcenia kapłańskie dla żonatych kleryków poprzednio anglikańskich, podobnie jak i sprawowanie funkcji kapłańskich przez żonatych duchownych dawniej anglikańskich. Natomiast funkcje biskupie powierzane będą wyłącznie duchownym nieżonatym, szanując w ten sposób racje historyczne i ekumeniczne, które nie pozwalają na udzielanie sakry biskupiej duchownym żonatym tak w Kościele katolickim, jak i prawosławnym.

DEON.PL POLECA

W Anglii na wspólnej konferencji prasowej o nowym dokumencie poinformował katolicki arcybiskup Westminsteru Vincent Nichols i prymas anglikański Rowan Williams. Natomiast w Watykanie prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Levada, przekazał informacje dziennikarzom na konferencji w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej” – dodał ks. Koprowski.

Papieska konstytucja apostolska regulująca zasady przechodzenia anglikanów na katolicyzm postrzegana jest jako wyraźny krok na drodze ekumenicznego dialogu. Tym bardziej znaczący, że podjęty w kontakcie z anglikańskim arcybiskupem Canterbury, Rowanem Williamsem i poprzedzony wspólnymi uzgodnieniami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan o ordynariatach personalnych dla byłych anglikanów
Komentarze (2)
20 października 2009, 22:43
Jedno trzeba zauważyć, że Anglikanie nie zwrócili się do Watykanu przez pośrednictow Kongregacji d.s. Dialogu Międzyreligijnego, gdzie na czele stoi kard. Walter Kasper, ale poprzez Kongregację Nauki i Wiary - czyli dane miejsce pracy Benedykta XVI. Nieobecność przedstawicieli tej pierwszej kongregacji także jest znaczące i żadne słabe tłumaczenia nie pomogą. Wnioski są jasna - dość wyświęcania kobiet na kapłanów biskupów, dość przedziwnego "dialogu" z mniejszościami seksualnymi i sankcjonowaniem chorych związków niezgodnych z Bożym zamysłem. Wreszcie powrót do tego do czego zaprasza obecny Papież - godnej liturgii. Z tym akurat Anglikanie nie będą mieli najmniejszych problemów, bo pod tym względem niejednokrotnie nas przewyższają. Ten Papież przejdzie do historii jako papież jednoczący różne wyznania na łonie Kościoła katolickiego. DOMINUS IESUS trwa...
Artur Demkowicz SJ
20 października 2009, 20:17
Prymas Wspólnoty Anglikańskiej o decyzji Papieża Konstytucja apostolska Benedykta XVI ułatwiająca anglikanom przejście do Kościoła katolickiego nie jest aktem prozelityzmu bądź agresji względem Wspólnoty Anglikańskiej – oświadczył duchowy zwierzchnik anglikanów. Abp Rowan Williams napisał w tej sprawie list do biskupów w Anglii i pasterzy tego Kościoła w innych krajach. Podkreśla w nim, że decyzja Papieża nie narusza ekumenicznych relacji, lecz jest odpowiedzią na grupowe czy indywidualne prośby anglikanów, którzy zadeklarowali wolę przejścia do Kościoła katolickiego. W jego przekonaniu wspólne dziedzictwo dwustronnych dialogów teologicznych nadal pozostaje solidnym fundamentem dla współpracy. Tym, którzy pragną przejść do Kościoła katolickiego życzymy Bożej mocy i Bożego kierownictwa w rozeznawaniu – czytamy w liście arcybiskupa Canterbury. Prymas Wspólnoty Anglikańskiej ubolewa jedynie, że o zamiarach Stolicy Apostolskiej dowiedział się w ostatniej chwili i nie zdążył uprzedzić o nich innych biskupów. archbishopofcanterbury.org