Watykan: ostatnia kongregacja kardynałów
Kolegium Kardynałów zebrało się w poniedziałek przed południem na ostatniej kongregacji przed wtorkowym konklawe. Podczas trwających 7 dni obrad, poświęconych sytuacji Kościoła i wyzwaniom dla nowego papieża, głos zabrało ponad 100 purpuratów.
Wśród ponad 150 kardynałów przybyłych z całego świata jest 115 elektorów, którzy we wtorek po południu w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpią do wyboru następcy Benedykta XVI.
Poniedziałkowe popołudnie i wieczór poświęcą oni na ostatnie nieformalne dyskusje oraz przygotowania do przenosin we wtorek wczesnym rankiem do watykańskiego Domu Świętej Marty, w którym nocować będą w dniach konklawe.
Obliczono, że średni wiek elektorów to 72 lata. Ponad połowa z nich - 60 - to Europejczycy. Najsilniejszą frakcję narodową stanowią Włosi; jest ich 28. Na drugim miejscu są Amerykanie; ich reprezentacja liczy 11 purpuratów.
58 proc. obecnych wyborców, czyli 67 to kardynałowie mianowani przez Benedykta XVI. Pozostałych 48 otrzymało tę godność od Jana Pawła II.
Tymczasem w związku z konklawe w ostatnią fazę wkroczyły przygotowania w Rzymie. Władze miasta zarządziły wzmocnienie począwszy od poniedziałku patroli policyjnych w rejonie placu Świętego Piotra. Zostaną one jeszcze zwiększone, gdy nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się biały dym obwieszczający wybór nowego papieża. Wtedy w kierunku bazyliki watykańskiej ruszą tłumy ludzi, by zobaczyć kolejnego biskupa Rzymu.
Rzymski magistrat podkreśla, że liczba wiernych spodziewanych na inauguracji pontyfikatu zależeć będzie od narodowości nowego papieża.
Skomentuj artykuł