Watykan: ostatnia kongregacja kardynałów

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Kolegium Kardynałów zebrało się w poniedziałek przed południem na ostatniej kongregacji przed wtorkowym konklawe. Podczas trwających 7 dni obrad, poświęconych sytuacji Kościoła i wyzwaniom dla nowego papieża, głos zabrało ponad 100 purpuratów.

Wśród ponad 150 kardynałów przybyłych z całego świata jest 115 elektorów, którzy we wtorek po południu w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpią do wyboru następcy Benedykta XVI.

Poniedziałkowe popołudnie i wieczór poświęcą oni na ostatnie nieformalne dyskusje oraz przygotowania do przenosin we wtorek wczesnym rankiem do watykańskiego Domu Świętej Marty, w którym nocować będą w dniach konklawe.

Obliczono, że średni wiek elektorów to 72 lata. Ponad połowa z nich - 60 - to Europejczycy. Najsilniejszą frakcję narodową stanowią Włosi; jest ich 28. Na drugim miejscu są Amerykanie; ich reprezentacja liczy 11 purpuratów.

58 proc. obecnych wyborców, czyli 67 to kardynałowie mianowani przez Benedykta XVI. Pozostałych 48 otrzymało tę godność od Jana Pawła II.

Tymczasem w związku z konklawe w ostatnią fazę wkroczyły przygotowania w Rzymie. Władze miasta zarządziły wzmocnienie począwszy od poniedziałku patroli policyjnych w rejonie placu Świętego Piotra. Zostaną one jeszcze zwiększone, gdy nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się biały dym obwieszczający wybór nowego papieża. Wtedy w kierunku bazyliki watykańskiej ruszą tłumy ludzi, by zobaczyć kolejnego biskupa Rzymu.

Rzymski magistrat podkreśla, że liczba wiernych spodziewanych na inauguracji pontyfikatu zależeć będzie od narodowości nowego papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: ostatnia kongregacja kardynałów
Komentarze (1)
N
Nata
11 marca 2013, 13:11
– Konklawe jest zatem wydarzeniem, którego sens można naprawdę pojąć i spokojnie przeżyć jedynie w perspektywie wiary. Dwóch protagonistów poprzednich konklawe dało o tym mocne i niezapomniane świadectwo. Papież Wojtyła rozmyślał nad Sądem Ostatecznym Michała Anioła w swoim poemacie „Tryptyk rzymski”: „Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius, przejrzystość dziejów, przejrzystość sumień”. „Ty, który wszystko przenikasz – wskaż!”. „On wskaże...”. A Papież Ratzinger komentował: „Dziedzictwo kluczy przekazanych Piotrowi... Złożyć te klucze w odpowiednie ręce: To jest olbrzymia odpowiedzialność tych dni”. Teraz ten, który swoją wcześniejszą rezygnacją spowodował, że kardynałowie znów przekroczą próg Sykstyny, by rozeznać przed historią, w jakie ręce przekazać klucze, wraz z nami, w milczeniu, choć głębiej i bardziej świadomie niż ktokolwiek z nas. modli się: „Duchu Boży, który przenikasz wszystko – wskaż!” – powiedział ks. Lombardi.