Watykan: program inauguracji Roku Wiary

KAI ./ drr

Pięćdziesiąta rocznica Soboru Watykańskiego II zasługuje nie tylko na wspomnienie, ale także na świętowanie przez Kościół - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

Na konferencji prasowej w Watykanie przedstawił on przebieg uroczystości rozpoczęcia Roku Wiary. Odbędzie się ona 11 października o godz. 10.00 na Placu św. Piotra podczas Mszy św. odprawianej przez papieża Benedykta XVI wraz z uczestnikami XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, poświęconego nowej ewangelizacji.

W ramach przygotowania do Eucharystii wierni usłyszą fragmenty czterech konstytucji soborowych: o liturgii, dogmatycznej o Kościele, o objawieniu Bożym i duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym. Następnie odbędzie się procesja, powtarzająca tę z 12 października 1962 r., w której przez plac do bazyliki św. Piotra szli wszyscy ojcowie soborowi. W obecnej wezmą udział ojcowie synodalni i przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata.

Przybędzie na nią także 14 spośród 70 nadal żyjących uczestników Vaticanum II - pozostali nie mogą przybyć do Rzymu ze względu na zaawansowany wiek (trzech najstarszych skończyło już 102 lata) lub z powodu stanu zdrowia. Swą obecność potwierdzili kardynałowie: Francis Arinze z Nigerii, Serafim Fernandes de Araújo z Brazylii i Giovanni Canestri z Włoch, arcybiskupi: Hilarion Capucci (Syryjczyk mieszkający w Rzymie) i Arturo Antonio Szymanski Ramirez z Meksyku oraz biskupi: José Mauro Ramalho de Alarcón Santiago z Brazylii, Yves-Georges-René Ramousse z Kambodży, Georges-Hilarie Dupont z Czadu (dwaj ostatni pochodzą z Francji), Felice Leonardo i Luigi Bettazzi z Włoch, Robert-Casimir Tonyui Messan Dosseh-Anyron z Togo, William John McNaughton z Korei (urodzony w USA), Roberto Reinaldo Cáceres González z Urugwaju i Robert Cameron Davies z Kenii (urodzony zna Wyspach Kanaryjskich).

DEON.PL POLECA

Po procesji odbędzie intronizacja księgi Pisma Świętego - tej samej, którą każdego ranka wnoszono na obrady soboru na znak, że słowo Boże znajduje się w centrum życia Kościoła.

Na zakończenie obrad soborowych papież Paweł VI wręczył przedstawicielom różnych grup Orędzie do Ludu Bożego. Gest ten powtórzy Benedykt XVI. Z jego rąk soborowe orędzie odbiorą reprezentanci rządzących, ludzi nauki, artystów, kobiet, robotników, ubogich, chorych i cierpiących oraz młodzieży.

W imieniu rządzących orędzie odbiorą dziekan i wicedziekan korpusu dyplomatycznego, akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, a także jeden ambasador z każdego kontynentu.

W delegacji ludzi nauki i myślicieli znajdą się: Fabiola Gianotti z Włoch, fizyczka z CERN-u, odpowiedzialna za projekt ATLAS w Wielkim Zderzaczu Hadronów, która 4 lipca br. Ogłosiła, że zaobserwowano cząsteczkę mogącą być poszukiwanym bozonem Higgsa, filozof Robert Spaemann z Niemiec i znany biblista ks. Gerhard Lohfink, również z Niemiec.

Artystów reprezentować będą: kompozytor James MacMillan z Wielkiej Brytanii oraz trzej Włosi: rzeźbiarz Arnaldo Pomodoro z Włoch, aktor i reżyser Giulio Base, a także reżyser i scenarzysta Ermanno Olmi.

W imieniu kobiet orędzie przyjmą: meksykańska dziennikarka-watykanistka Valentina Alazraki, włoska piosenkarka i sportsmenka Annalisa Minetti, która zdobyła brązowy medal na tegorocznej paraolimpiadzie w Londynie, Jocelyne Khoueiry z Libanu, kierująca ruchem kobiecym La Libanaise-Femme du 31 Mai, zajmującym się edukacją kobiet w dziedzinie nauki społecznej, teolożka z Hongkongu, s. Maria Ko Ha Fong oraz dziennikarka Kathryn Lopez z USA, kierująca dziennikiem "National Review Online".

Robotnikami, którzy odbiorą orędzie będą: włoski związkowiec Raffaele Bonanni, chilijski górnik Luis Alberto Urzúa Iribarren, który razem z 32 kolegami spędził ponad dwa miesiące zasypany w kopalni 700 metrów pod ziemią, a także Renato Caputol i Flor Ventura z czworgiem dzieci filipińscy imigranci, mieszkający od 23 lat we Włoszech.

Delegatami ubogich, chorych i cierpiących będą sami Włosi: chora Vittoria Martino, lekarz Gerardo Signore, Maria Luisa Pieroni z Czerwonego Krzyża i Giuseppa Cassaniti Mastrojeni, której córka zginęła w wypadku drogowym. Młodzież reprezentować będą: Tatiane Araújo z Brazylii, Anna Fsadni z Australii, Robert Prybyla z USA, Chiara Azwka z Konga, Ivan Luna z Filipin i Cyril Brunet z Francji.

Jako że w tym roku przypada 20. rocznica publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego Benedykt XVI wręczy jego specjalne wydanie, przygotowane na Rok Wiary dwojgu katechetom. Będą to: Caroline Fairey, asystentka w Maryvale Institute w Birmingham i Tommaso Spinelli, katecheta grupy nastolatków w rzymskiej parafii św. Melanii Młodszej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: program inauguracji Roku Wiary
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.