Watykan przeciwko "szczepionkowemu nacjonalizmowi". Apeluje o sprawiedliwość

Watykan przeciwko "szczepionkowemu nacjonalizmowi". Apeluje o sprawiedliwość
(fot. PAP/EPA/Tamas Vasvari)
Beata Zajączkowska / KAI / kk

W obliczu trwającej kampanii szczepień na koronawirusa Papieska Akademia Życia kolejny raz wzywa do przezwyciężenia „szczepionkowego nacjonalizmu”. Przypomina, że szczepienia są dobrem wspólnym wszystkich i należy w nich unikać opóźnień, szczególnie w krajach najuboższych.

Kierujący Akademią abp Vincenzo Paglia wskazuje na wymóg sumienia, jakim jest niepozostawianie nikogo w szczepionkowym tyle. Zauważa, że by stawić czoło poważnym problemom, jakie pojawiają się w systemie produkcji i dystrybucji szczepionek należy pilnie wypracować odpowiedni system współpracy, służący jednocześnie transparencji szczepień. „Narasta konkurencja i nasilają się wzajemne antagonizmy, co grozi pogłębieniem istniejących niesprawiedliwości” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia.

Nasz głos to krzyk alarmowy, ponieważ trwa prawdziwy wyścig o zdobycie jak największej liczby szczepionek. Niektórzy nazywają to wręcz szczepionkowym apartheidem. Jest całkiem jasne, że kraje bogate zapewniły sobie dawki, niektóre nawet ilość przekraczającą ich bieżące potrzeby, podczas gdy w krajach biedniejszych wszystko jest straszliwie spóźnione. Istnieje pilna konieczność jak najszybszego przeprowadzenia szczepień, a co za tym idzie rozprowadzenia szczepionki. Spowodowane jest to również pojawianiem się nowych mutacji wirusa w różnych częściach świata. Patrząc na gromadzenie dawek i konieczność szczepień widzimy niestety szaloną przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi, a nawet między krajami w obrębie tego samego bogatego świata. Stąd nasze wołanie: «Bądźmy uważni, ponieważ pilne rozprowadzenie szczepionki wymaga skoku jakościowego zarówno w jej produkcji, jak dystrybucji»“– stwierdził w wypowiedzi dla papieskiej rozgłośni abp Paglia.

Prezes Papieskiej Akademii Życia wskazuje, że rzeczą nie do pomyślenia jest to, iż kraje ubogie otrzymają szczepionkę z opóźnieniem, ponieważ jej dawki zostaną wykupione przez kraje bogate. Zachęca zarazem do wypracowania przejrzystego systemu kontroli firm produkujących szczepionki, ponieważ pragnienie zysku wciąż zdaje się brać górę nad międzyludzką solidarnością, tak konieczną w sytuacji światowego kryzysu koronawirusa. „Mamy okazję zbudować bardziej solidarną i lepszą przyszłość. Stąd współpraca i solidarność, które były widoczne w czasie badań nad szczepionką muszą też powtórzyć się w procesie jej produkcji i dystrybucji” – podkreśla abp Vincenzo Paglia.

DEON.PL POLECA

źródło: Beata Zajączkowska / KAI / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Watykan przeciwko "szczepionkowemu nacjonalizmowi". Apeluje o sprawiedliwość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.