Watykan przystępuje do Konwencji przeciwko Korupcji

Watykan przystępuje do Konwencji przeciwko Korupcji
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Stolica Apostolska i Państwo Watykan przystąpiły do Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji. Watykański sekretarz stanu podpisał stosowną deklarację 19 września w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Postanowienia konwencji w stosunku do Watykanu wejdą w życie za miesiąc 19 października.
Umowa ta przyjęta w 2003 r. zobowiązuje Państwa-Strony do karania czynnego i biernego przekupstwa funkcjonariuszy publicznych w danym kraju oraz czynnego przekupstwa w stosunku do funkcjonariuszy zagranicznych. Mają też ścigać korupcję w sektorze prywatnym. Konwencja przewiduje także karalność przestępstw powiązanych z korupcją, takich jak defraudacje, nadużycie władzy, pranie brudnych pieniędzy czy krzywoprzysięstwo. Ponadto umowa dostarcza szczegółowych ram prawnych w celu ułatwienia pomocy sądowej między Państwami-Stronami.
Główne postanowienia Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji są już zawarte w prawodawstwie Stolicy Apostolskiej od 2013 r. Wtedy to wydane zostało motu proprio w kwestii jurysdykcji sądowej Państwa Watykańskiego w sprawach karnych, oraz wprowadzono stosowne zmiany w Kodeksie Karnym i Kodeksie Postępowania Karnego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan przystępuje do Konwencji przeciwko Korupcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.