Watykan: reforma Kurii Rzymskiej w 2015 roku

(fot. sxc.hu)
PAP / psd

Wielka, przygotowywana przez papieża i jego doradców reforma Kurii Rzymskiej zostanie zrealizowana w przyszłym roku - tak watykaniści interpretują przedstawiony we wtorek komunikat na temat prac Rady Kardynałów po kolejnym dniu ich obrad z udziałem Franciszka.

W związku z rozpoczętym w poniedziałek czwartym spotkaniem ośmiu kardynałów z całego świata, którzy pomagają papieżowi w reorganizacji "rządu" Kościoła, watykańskie biuro prasowe poinformowało, że tematem trzydniowej dyskusji jest tym razem praca Papieskich Rad.

Wcześniej współpracownicy Franciszka informowali, że jego zamiarem jest zmniejszenie liczby tych rad, ich połączenie i jasne określenie ich kompetencji. Nieoficjalnie wiadomo, że największe zmiany czekają Papieską Radę ds. Świeckich, kierowaną przez kardynała Stanisława Ryłkę. Ma ona zostać przekształcona w kongregację, co podniesie rangę tej instytucji Kurii Rzymskiej, ale będzie też wyraźnym sygnałem o znaczeniu świeckich w życiu Kościoła. Zgodnie z tą koncepcją, skoro są kongregacje do spraw biskupów, księży i zakonów, to powinna być też taka dykasteria do spraw świeckich. Nie wyklucza się nawet, że istotną funkcję we władzach tej kongregacji mogłaby pełnić w przyszłości kobieta.

DEON.PL POLECA

Wcześniej doradcy papieża dokonali razem z nim przeglądu prac poszczególnych kongregacji i struktur ekonomicznych Watykanu. Te drugie zostały gruntownie przebudowane, w wyniku czego powstały dwie nowe centralne instytucje - Sekretariat ds. Ekonomicznych i Rada ds. Ekonomicznych.

Następne posiedzenie Rady Kardynałów, zwanej "G8", odbędzie się - jak ogłosił Watykan - w dniach od 1 do 4 lipca.

Jednocześnie Watykan zastrzegł, że pracy jest jeszcze bardzo dużo. Dlatego, podkreślono w nocie, należy oczekiwać, że zakończą się one nie w tym, ale raczej w przyszłym roku. Wtedy ogłoszona zostanie nowa konstytucja apostolska, która zastąpi dotychczas obowiązującą "Pastor Bonus" Jana Pawła II o zasadach funkcjonowania Kurii Rzymskiej.

To zaś oznacza, że wielkiej reformy w Kurii należy oczekiwać w 2015 roku - podkreślają watykaniści.

W skład Rady wchodzą kardynałowie: Oscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, Włoch Giuseppe Bertello, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA i George Pell z Australii.

Jeszcze w tym tygodniu zbierze się po raz pierwszy powołana przez papieża Franciszka Komisja ds. Ochrony Nieletnich i Zapobiegania Pedofilii. W jej skład papież powołał m. innymi byłą premier i byłą ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hannę Suchocką.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: reforma Kurii Rzymskiej w 2015 roku
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.