Watykan sprzedał budynek w Londynie, który był przyczyną skandalu finansowego

KAI/mk

Watykanowi udało się znaleźć kupca na nieruchomość w Londynie, której zakup za pieniądze pochodzące od wiernych i po zawyżonej cenie stał się przyczyną skandalu finansowego oraz procesu, w którym oskarżony jest m.in. włoski kardynał Angelo Becciu.

Stolica Apostolska poinformowała 28 stycznia o podpisaniu umowy sprzedaży luksusowego londyńskiego budynku, który znalazł się w centrum procesu o oszustwa i defraudacje toczącego się przed Trybunałem Państwa Watykańskiego, odzyskując więcej, niż się spodziewano po przynoszącej straty inwestycji – informuje agencja AP.

Sekretariat ds. Gospodarki ujawnił również, że wpłynęło już 10 proc. depozytu i oczekuje się, że sprzedaż zostanie sfinalizowana w czerwcu. Prefekt dykasterii ks. Juan Antonio Guerrero Alves SJ powiedział watykańskim mediom, że strata z londyńskiego budynku została już uwzględniona w bilansie Stolicy Apostolskiej. Nie podano żadnych liczb, w tym dotyczących ostatecznej ceny sprzedaży nieruchomości, ale Guerrero powiedział, że sprzedano ją za więcej niż wynosiła jej cena szacunkowa.

Zakup przez Watykan budynku znajdującego się przy 60 Sloan Ave. w londyńskiej dzielnicy Chelsea, był jedną z najczarniejszych plam na watykańskich finansach w ostatnich latach. Sekretariat Stanu wyłożył na inwestycję około 350 milionów euro, z czego większość stanowiły datki wiernych, za budynek, który poprzedni właściciel nabył za 129 milionów funtów - mniej niż połowę zainwestowanej sumy.

DEON.PL POLECA


Skandal obnażył niekompetencję prałatów w zarządzaniu finansami Stolicy Apostolskiej, ponieważ podpisali oni udziały w transakcji i zgodzili się na niepotrzebne płacenie wygórowanych honorariów Włochom, którzy byli znani w kręgach biznesowych z szemranych interesów.

Prokuratorzy watykańscy oskarżyli wieloletniego zarządcę pieniędzy Stolicy Apostolskiej, włoskich maklerów i prawników o oszukanie Stolicy Apostolskiej w różnych transakcjach, a następnie o wyłudzenie od Watykanu 15 milionów euro, aby w końcu uzyskać pełną własność nieruchomości, dawnego magazynu Harrodsa. W procesie, który toczy się w Watykanie, oskarżony jest m.in. kardynał Angelo Becciu.

Papież Franciszek ogłosił zamiar pozbycia się nieruchomości w 2020 r., kiedy nakazał Sekretariatowi Stanu przekazanie wszystkich pozostałych aktywów do scentralizowanego skarbca watykańskiego, ponieważ londyńskie fiasko dowiodło, jak kiepsko prałaci z sekcji ekonomicznej Sekretariatu Stanu zarządzali finansami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan sprzedał budynek w Londynie, który był przyczyną skandalu finansowego
Komentarze (2)
QK
~Qurak Kura
31 stycznia 2022, 11:23
Na myśl nasuwa mi się to samo co pani Barbara Kurdej Szatan pisała w sprawie sytuacji granicy.
LK
~Lemon Kosta
29 stycznia 2022, 13:12
Sianie zgorszenia wśród wierzących to specjalność katolickiej hierarchii. Nie ma już podstaw żeby wierzyć w to co mówią. Titanic tonie, a oni nadal się bawią.