Papież wprowadza zmiany w watykańskiej kapitule. Jednym z celów większa przejrzystość finansowa

Papież wprowadza zmiany w watykańskiej kapitule. Jednym z celów większa przejrzystość finansowa
fot. Andrey Omelyanchuk / Depositphotos
KAI / pk

Kapituła Świętego Piotra to grupa emerytowanych duchownych (często biskupów), którzy modlą się i pomagają w czynnościach liturgicznych w bazylice watykańskiej. Zmiany ograniczają wydatki kapituły i przenoszą jej zarządzanie finansowe do innego urzędu.

Zmiany wejdą w życie 1 października i będą obowiązywały przez rok. W tym okresie statuty prawne kapituły będą poddawane rewizji. Za zarządzanie finansowe kapituły będzie odpowiedzialna "Fabryka Świętego Piotra", urząd zarządzający bazyliką Świętego Piotra.

DEON.PL POLECA
Wielu członków kapituły to pracownicy Kurii Rzymskiej

Kapituła św. Piotra została powołana w 1043 r. przez św. Leona IX, aby zagwarantować regularną modlitwę w Bazylice św. Piotra. Przewodniczy jej archiprezbiter bazyliki św. Piotra - obecnie jest to kardynał Mauro Gambetti OFM Conv. W jej skład grupy wikariusz i 34 członków, którzy są wybierani spośród najwybitniejszych osobistości Kościoła katolickiego w momencie przejścia na emeryturę.

"pełnić posługę animacji liturgicznej i duszpasterskiej w Bazylice św. Piotra". Natomiast koadiutorzy będą "pracować przy celebracjach liturgicznych, w dziełach duszpasterskich i w innych zadaniach, które mogą być im powierzone przez archiprezbitera wraz z kapitułą". Papież Franciszek przekazał też część działalności gospodarczej kapituły pod zarząd "Fabryki św. Piotra". Kapituła będzie nadal zarządzać nieruchomościami i aktywami finansowymi, które już znajdują się pod jej zarządem, choć duża ich część została już przekazana pod zarząd Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Kapituła Świętego Piotra i Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI podczas prywatnej audiencji z tą grupą w 2007 r. stwierdził, że jej członkowie są "profesjonalistami modlitwy". Do połowy XX wieku członkowie kapituły musieli codziennie przebywać w bazylice, aby odmawiać modlitwy, uczestniczyć w adoracji i służyć w celebracjach liturgicznych.

Obecnie kapituła jest zaangażowana głównie w niedziele i święta lub w celebracje z udziałem papieża.

Reforma Kapituły św. Piotra odbywa się równolegle z reformą organizacji i rozkładu dnia Bazyliki św. Na początku tego roku papież Franciszek zabronił odprawiania prywatnych mszy w górnej części bazyliki. Kardynał Mauro Gambetti, nowy arcykapłan, chce pójść dalej i wprowadzić tylko dwie msze dziennie, w języku włoskim, transmitowane przez watykańskie służby komunikacyjne.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież wprowadza zmiany w watykańskiej kapitule. Jednym z celów większa przejrzystość finansowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.