Franciszek usunął z urzędu biskupa. W tle proces ws. nadużyć seksualnych

Franciszek usunął z urzędu biskupa. W tle proces ws. nadużyć seksualnych
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / pk

Papież zdymisjonował bp. Christophera Alana Saundersa. Australijski hierarcha złożył dymisję, gdy tamtejsza policja ogłosiła, że prowadzi postępowanie w związku z zarzutami nadużyć seksualnych.

Duchowny był biskupem w mieście Broome w Australii. W miejsce zdymisjonowanego hierarchy Franciszek powołał administratora apostolskiego, ordynariusza diecezji Geraldton, biskupa Michaela Henry'ego Morrisseya.

DEON.PL POLECA
Złe zarządzanie diecezją i oskarżenia o nadużycia seksualne

Media przypominają, że w marcu zeszłego roku biskup Saunders ogłosił, że rezygnuje z kierowania diecezją w związku z postępowaniem prowadzonym przez Watykan w sprawie zarządzania nią. Formalnie złożył natomiast dymisję dzień po tym, gdy policja w stanie Australia Zachodnia poinformowała o toczącym się śledztwie, dotyczącym postawionych mu zarzutów nadużyć seksualnych.

W listopadzie 2020 roku biskup Saunders, który odpierał te oskarżenia, zawiadomił, że opuszcza diecezję na sześć miesięcy.

Podstawą decyzji papieża o przyjęciu jego rezygnacji, jak wyjaśniono, były przede wszystkim rezultaty wewnętrznego postępowania kościelnego, prowadzonego przez jednego z emerytowanych hierarchów. Przedmiotem postępowania było finansowe zarządzanie diecezją i procesy decyzyjne, a nie zarzuty dotyczące nadużyć seksualnych, by nie utrudniać śledztwa prowadzonego przez policję.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Franciszek usunął z urzędu biskupa. W tle proces ws. nadużyć seksualnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.