Watykan: wizyta ad limina z Rumunii

Radio Watykańskie

Biskupi Rumunii rozpoczęli wizytę ad limina Apostolorum. Wraz z nimi przybył do Rzymu ordynariusz Kiszyniowa w Mołdawii. Rumuńscy katolicy cieszą się wolnością wyznania dopiero od 20 lat, kiedy obalono rządy komunistycznego dyktatora, Nicolae Ceausescu (1965-89). Rumunia jest krajem zdominowanym przez prawosławie (86,8 proc.). Katolicy są tam nieliczną, 8,5-procentową mniejszością.

Do specyfiki miejscowego Kościoła należy jego różnorodność i bogactwo wielowiekowej tradycji. Episkopat katolicki ma dwie sekcje: łacińską i greckokatolicką. W liturgii natomiast używane są ryty: łaciński oraz dwa wschodnie – bizantyjski i ormiański. Katolicy należą, oprócz rdzennych Rumunów, do dwóch najliczniejszych grup narodowościowych: węgierskiej i niemieckiej.

DEON.PL POLECA

Zdaniem przewodniczącego Rumuńskiej Konferencji Episkopatu, abp. Ioana Robu, najpoważniejszymi wyzwaniami dla tamtejszego Kościoła są sekularyzacja społeczeństwa wpatrzonego w zachodnie wzorce kulturowe oraz emigracja rodzin katolickich, niwecząca wysiłki duszpasterskie z ostatniego okresu odbudowy struktury kościelnej w tym kraju.

„Wpływ świata zachodniego jest coraz mocniejszy – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Robu. – Pomagają w tym media, ruchy migracyjne, turystyka itp. Jako większą trudność niż sekularyzacja widziałbym problem emigracji wielu rodzin katolickich. Zjawisko to przyczynia się do przyspieszonego starzenia się wspólnot parafialnych. Wyjeżdżającymi z Rumunii, przeważnie za pracą, są najczęściej ludzie młodzi. Dzieje się to właśnie wtedy, kiedy doszło już do pewnej stabilizacji i odbudowania struktur parafialnych po upadku komunizmu. Ucieczka za granicę spowodowana jest biedą materialną. Niestety władze nie przejmują się zbytnio tym niepokojącym problemem”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: wizyta ad limina z Rumunii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.