Watykan wzywa buddystów do walki z niewolnictwem

Watykan wzywa buddystów do walki z niewolnictwem
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI / ptt

Wezwanie do wspólnego zaangażowania w walkę ze współczesnym niewolnictwem znalazło się w dorocznym przesłaniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego do buddystów z okazji święta Vesak. Upamiętnia ono najważniejsze wydarzenia z życia Gautamy Buddy: jego narodzenie, oświecenie i śmierć.

Składając wyznawcom buddyzmu życzenia, autorzy przesłania zauważają, że radosne obchody są okazją do zbliżenia się do cierpiących i odnowienia swego zaangażowania w przynoszenie im pocieszenia, dzięki gestom przyjaźni i współczucia.

Odwołując się do orędzia Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju: "Już nie niewolnicy, lecz bracia", przypomnieli, że choć oficjalnie niewolnictwo zostało zniesione, to jednak jest na nowo akceptowane i wciąż miliony ludzi, w tym dzieci, jest pozbawianych wolności i zmuszonych do życia w warunkach podobnych do niewolniczych.

Współczesnymi niewolnikami są np. migranci, poddani przemocy psychicznej i seksualnej, pracujący w opłakanych warunkach, osoby zmuszane do prostytucji, osoby uprowadzone przez terrorystów i siłą wcielone do ich szeregów, ludzie torturowani i okaleczani. Przyczyną tych okropnych zbrodni przeciwko ludzkości są ludzkie serca, zdeformowane przez zepsucie i ignorancję. To z powodu tego zepsucia ludzie nie uznają już innych za osoby o równej godności, braci i siostry w człowieczeństwie, ale traktują ich jak przedmioty.

Przesłanie podkreśla, że współczesne niewolnictwo i handel ludźmi są poważnymi przestępstwami, otwartymi ranami na ciele społeczeństw. Przypomina, że w Ośmiorakiej Ścieżce Budda oświadczył, że handel ludźmi, w tym niewolnikami i prostytutkami, jest jednym z pięciu zawodów, którymi nie należy się parać. Uczy, że dobra należy zdobywać spokojnie, uczciwie i legalnymi metodami, bez przymusu, przemocy i oszustwa, środkami, które nie szkodzą ani nie powodują cierpienia. Buddyzm głosi więc szacunek dla życia i wolności każdego człowieka.

- Jako buddyści i chrześcijanie troszczący się o szacunek dla ludzkiego życia, powinniśmy złączyć nasze wysiłki współpracując na rzecz położenia kresu tej pladze. Papież Franciszek wzywa nas do przezwyciężenia obojętności i ignorancji poprzez zapewnienie pomocy ofiarom, ich rehabilitację pod względem psychologicznym i wychowawczym oraz ich reintegrację w społeczeństwie, w którym się znalazły lub w ojczyźnie - podkreślają kard. Jean-Louis Tauran i o. Miguel Ángel Ayuso Guixot, przewodniczący i sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, którzy podpisali przesłanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan wzywa buddystów do walki z niewolnictwem
Komentarze (2)
S
spaghetti
20 kwietnia 2015, 19:43
Proponuję Watykanowi wysłanie życzeń z okazji świąt obchodzonych w kościele Spaghetti. Niech życzy wyznawcom i sobie kulturalnej konsumpcji tego pożywnego dania.
A
Ananda
20 kwietnia 2015, 18:06
Buddyści z całego świata z pewnością wsłuchują się w głos Rzymu.

Skomentuj artykuł

Watykan wzywa buddystów do walki z niewolnictwem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.