Watykan zaniepokojony piractwem morskim
Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących wyraziła zaniepokojenie w związku z nasileniem się na świecie zjawiska piractwa morskiego. Jednocześnie dykasteria zgłosiła swą gotowość do współpracy z różnymi instancjami na rzecz ulżenia doli porwanych marynarzy.
W wydanym dziś oświadczeniu przypomniano o zanotowanych w tym roku 214 pirackich atakach z uprowadzeniem 26 jednostek z ponad 500 osobami na pokładach. Statystycznie oznacza to, że wspomniane zjawisko nie maleje w porównaniu z rokiem ubiegłym.
W związku z tym Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących zwróciła się do organizacji międzynarodowych o podjęcie działań na rzecz uwolnienia porwanych marynarzy i wykorzenienia piractwa. Zachęca przy tym do wzięcia pod uwagę jego najgłębszych przyczyn, np. nierówności w dostępie do dóbr czy sposobu wykorzystywania zasobów naturalnych. Dykasteria zwraca się następnie do armatorów o zastosowanie zapobiegawczych środków bezpieczeństwa oraz o wrażliwość na los pracowników w przypadku ich porwania. Wyrazy współczucia i solidarności płyną także do samych uprowadzonych i ich rodzin. Z kolei wszystkich wierzących Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących zachęca do modlitewnego zawierzenia tak dramatycznych sytuacji Maryi Gwieździe Morza. W oświadczeniu znajdujemy także passus skierowany bezpośrednio do piratów, których watykańska dykasteria wzywa do porzucenia tego zbrodniczego procederu oraz do ludzkiego traktowania zakładników.
Skomentuj artykuł