Watykan zezwolił na korzystanie ze szczepionek przeciwko COVID-19. Powstał specjalny dokument

(fot. unsplash.com)
KAI / jb

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała notę, zaakceptowaną przez Papieża Franciszka, która w czasie pandemii pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60.

Podkreśla jednocześnie, że nie oznacza to legitymizacji, nawet pośredniej, praktyki aborcyjnej. Kongregacja wzywa agencje farmaceutyczne do „produkowania, zatwierdzenia, dystrybucji i zaoferowania etycznie akceptowanych szczepionek, które nie rodzą problemów sumienia”.

Kongregacja Nauki Wiary stwierdza, że jest „moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciw COVID-19, które wykorzystały linie komórkowe pozyskane z abortowanych płodów w swoich badaniach i procesie produkcyjnym”. W przypadku obecnej pandemii „można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z pełną świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane”. Potwierdza to dokument Kongregacji Nauki Wiary podpisany przez jej prefekta kard. Luisa Ladarię i zatwierdzony 17 grudnia przez Papieża Franciszka.

Dokument został przygotowany w czasie, kiedy wiele krajów przygotowuje się do wdrożenia kampanii szczepień. Jego celem jest rozwianie wszelkich wątpliwości, jakie pojawiły się w związku z często sprzecznymi oświadczeniami w sprawie ewentualnej niemoralności szczepionek. Stąd tytuł dokumentu „Nota nt. moralnego korzystania z niektórych szczepionek przeciwko COVID-19”. Przywołuje on trzy wcześniejsze wypowiedzi Watykanu na ten sam temat: Papieskiej Akademii Życia z 2005 i 2017 roku oraz instrukcję Kongregacji Nauki Wiary „Dignitas Personae” z 2008 roku.

DEON.PL POLECA

Kongregacja Nauki Wiary nie ma zamiaru „oceniać bezpieczeństwa i skuteczności” obecnych szczepionek przeciwko COVID-19, za co odpowiedzialni są badacze i agencje zajmujące się lekami, ale skupia się na moralnym aspekcie stosowania tych szczepionek, które opracowano przy wykorzystaniu linii komórkowymi z tkanek uzyskanych z dwóch płodów otrzymanych w wyniku aborcji w latach 60. Instrukcja „Dignitas Personae”, zatwierdzona przez Benedykta XVI, określała w tym względzie, że „istnieje zróżnicowana odpowiedzialność”, ponieważ „w firmach wykorzystujących linie komórkowe niegodziwego pochodzenia nie jest taka sama odpowiedzialność tych, którzy decydują o kierunkach produkcji, i tych którzy nie mają żadnej władzy decyzyjnej”. Powołując się na tę argumentację dzisiejsza nota stwierdza, że kiedy z różnych powodów nie są dostępne szczepionki przeciwko Covid-19 „etycznie nieskazitelne” jest „moralnie akceptowalna” zaszczepienie się za pomocą tych, które używają linii komórkowych od płodów pozyskanych w wyniku aborcji.

Powodem wyrażenia zgody jest to, że współpraca w złu aborcji, w przypadku tych, którzy się szczepią, jest „odległa” i moralny obowiązek unikania jej „nie jest wiążący” - argumentuje kongregacja - jeśli stoimy w obliczu „poważnego niebezpieczeństwa, takiego jak rozprzestrzenianie się poważnego czynnika chorobotwórczego, inaczej niemożliwego do opanowania", takiego jak wirus powodujący COVID-19. W związku z tym kongregacja wyjaśnia, że „w takim przypadku wszystkie szczepienia uznane za klinicznie bezpieczne i skuteczne mogą być stosowane ze świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy z aborcją, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane szczepionki”.

Kongregacja wyjaśnia zarazem, że „moralnie legalne stosowanie tego typu szczepionek, ze względu na szczególne warunki, nie może samo w sobie stanowić legitymizacji, nawet pośredniej, praktyki aborcyjnej i zakłada sprzeciw wobec tej praktyki wobec tych, którzy z niej korzystają”. Nie może to też implikować moralnej aprobaty dla używania linii komórkowych z abortowanych płodów. Kongregacja apeluje do firm farmaceutycznych i rządowych agencji ochrony zdrowia o „produkcję, zatwierdzenie, dystrybucję i oferowanie etycznie akceptowanych szczepionek, które nie stwarzają problemów sumienia”.

Kongregacja wyjaśnia, że w takim przypadku wszystkie szczepienia uznane za klinicznie bezpieczne i skuteczne mogą być stosowane ze świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy z aborcją, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane szczepionki

Kongregacja Nauki Wiary przypomina zarazem, że szczepienie nie jest obowiązkiem moralnym, stąd też musi być dobrowolne. Podkreśla jednocześnie obowiązek dążenia do dobra wspólnego. To dobro wspólne, „w przypadku braku innych środków powstrzymania lub nawet zapobieżenia epidemii, może zalecać szczepienia, szczególnie w celu ochrony najsłabszych i najbardziej narażonych”. Ci, którzy ze względu na swe sumienie odmawiają stosowania szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji, muszą jednak „podjąć kroki w celu uniknięcia, za pomocą innych środków profilaktycznych i odpowiedniego zachowania, stania się nośnikami przenoszenia czynnika zakaźnego”. Aby uniknąć „jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia” osób najbardziej narażonych.

Wreszcie, Kongregacja Nauki Wiary definiuje jako „imperatyw moralny”, to aby zagwarantować, że „skuteczne i etycznie akceptowalne szczepionki” będą dostępne „także dla krajów najuboższych i to w sposób bezpłatny”, ponieważ brak dostępu do szczepień „stałby się kolejną przyczyną dyskryminacji i niesprawiedliwości”.

Przeczytaj treść całej noty:

Kwestia stosowania szczepień jako taka pojawia się często w centrum nieustających debat w opinii publicznej. W ostatnich miesiącach do naszej Kongregacji dotarły różne prośby o wydanie opinii na temat stosowania niektórych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 powodującemu Covid-19, które zostały otrzymane z wykorzystaniem, podczas procesu badań naukowych i produkcji, linii komórkowych pochodzących z tkanek pobranych podczas dwóch aborcji przeprowadzonych w zeszłym stuleciu. Jednocześnie także w środkach masowego przekazu pojawiły się rozmaite wypowiedzi biskupów, stowarzyszeń katolickich oraz ekspertów, które będąc rozbieżne a czasem sprzeczne, wzbudziły wątpliwości co do moralnej dopuszczalności stosowania tych szczepionek.

Na ten temat ukazała się już ważna wypowiedź Papieskiej Akademii Życia pt. „Rozważania moralne o szczepionkach przygotowanych na bazie komórek pochodzących z abortowanych płodów ludzkich” (5 czerwca 2005). Następnie w tej materii zabrała głos nasza Kongregacja wydając Instrukcję Dignitas Personae (8 września 2008) (por. nr 34 i 35). W 2017 roku Papieska Akademia Życia wróciła do tej sprawy w specjalnej Nocie. Dokumenty te podają już pewne ogólne kryteria rozstrzygające.

Ponieważ w różnych krajach są już dostępne do dystrybucji i stosowania pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19, nasza Kongregacja pragnie udzielić pewnych wskazówek dla wyjaśnienia w tej kwestii. Nie mamy zamiaru oceniać bezpieczeństwa i skuteczności tych szczepionek, choć jest ona również istotna i potrzebna z punktu widzenia etycznego, a których ocena należy do kompetencji naukowców w dziedzinie biomedycyny i agencji farmaceutycznych . Chodzi nam jedynie o refleksję nad moralnym aspektem stosowania tych szczepionek przeciwko Covid-19, które opracowano na podstawie linii komórkowych z tkanek pobranych z dwóch płodów poddanych wymuszonej aborcji.

Jak potwierdza instrukcja Dignitas Personae, w przypadkach użycia komórek pochodzących z abortowanych płodów dla stworzenia linii komórkowych do badań naukowych, "istnieje zróżnicowana odpowiedzialność"[1] co do współdziałania w złu. Na przykład "w firmach wykorzystujących linie komórkowe niegodziwego pochodzenia nie jest taka sama odpowiedzialność tych, którzy decydują o kierunkach produkcji, i tych którzy nie mają żadnej władzy decyzyjnej"[2].

W tym sensie, gdy nie są dostępne takie szczepionki przeciwko Covid-19, które nie budzą zastrzeżeń etycznych (na przykład w krajach, w których lekarzom i pacjentom nie są udostępniane szczepionki wolne od problemów etycznych lub w których dystrybucja jest trudniejsza ze względu na szczególne warunki przechowywania i transportu lub też gdy różne typy szczepionek są wprawdzie rozprowadzane w tym samym kraju, ale służby ochrony zdrowia nie pozwalają obywatelom wybierać szczepionki do zaszczepienia) jest moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciwko Covid-19, które wykorzystały linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym.

Podstawowym powodem dla uznania za godziwe moralnie stosowania tych szczepionek jest to, że współdziałanie (bierna współpraca materialna) w złu aborcji, z której pochodzą wspomniane linie komórkowe, ze strony osób, które używają powstałych z nich szczepionek, jest odległe. Moralny obowiązek unikania takiej biernej współpracy materialnej nie jest wiążący, jeśli istnieje poważne zagrożenie, takie jak niepohamowane w inny sposób rozprzestrzenianie się groźnego patogenu[3]: w tym przypadku pandemiczne rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, który powoduje Covid-19. Należy zatem uważać, że w tym przypadku można używać wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z sumieniem pewnym, że ich stosowanie nie oznaczałoby formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki do ich produkcji. Należy podkreślić jednakże, że godziwe moralnie używanie tego typu szczepionek, ze względu na szczególne warunki czyniące go takim, nie może stanowić samo z siebie legitymizacji, również pośredniej, dla praktyki aborcji, i zakłada sprzeciw wobec tej praktyki ze strony tych, którzy te szczepienia stosują.

Istotnie, dozwolony użytek takich szczepionek nie zakłada i nie może zakładać w żaden sposób moralnej akceptacji dla użycia linii komórkowych pochodzących z abortowanych płodów[4]. Zachęca się zatem zarówno firmy farmaceutyczne jak i rządowe agencje ochrony zdrowia o to, aby "produkowały, zatwierdzały, rozprowadzały i oferowały szczepionki etycznie akceptowalne, które nie stworzą problemów sumienia", ani dla pracowników ochrony zdrowia, ani dla samych osób szczepionych.

Jednocześnie jawi się jako ewidentne dla rozumu praktycznego, że szczepienie nie jest w sposób normalny obowiązkiem moralnym i że, z tego powodu, powinno być dobrowolne. W każdym przypadku, z punktu widzenia etycznego, moralność szczepienia "zależy nie tylko od obowiązku troski o własne zdrowie, ale także od obowiązku dążenia do dobra wspólnego". Przy braku innych środków służących powstrzymaniu lub choćby jedynie zapobieżeniu epidemii, dobro wspólne może zalecać szczepienie, zwłaszcza w trosce o najsłabszych i najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo. Ci jednakże, którzy ze względu na sumienie, odrzucają szczepionki wyprodukowane z linii komórkowych pochodzących od abortowanych płodów, powinni innymi sposobami profilaktycznymi i właściwymi zachowaniami powziąć kroki dla uniknięciastania się nośnikami transmisji czynnika infekcyjnego. W sposób szczególny powinni oni unikać wszelkiego zagrożenia dla zdrowia tych, którzy nie mogą zostać zaszczepieni z powodów medycznych lub innej natury, a którzy są osobami najbardziej wrażliwymi.

Wreszcie istnieje także imperatyw moralny dla przemysłu farmaceutycznego, rządów i organizacji międzynarodowych zapewnienia, aby szczepionki, które są skuteczne i bezpieczne z medycznego punktu widzenia, a także etycznie akceptowalne, były dostępne także dla krajów najbiedniejszych,i to w taki sposób, który dla nich nie będzie uciążliwy. Wprzeciwnym razie brak dostępu do szczepionek, stałby się kolejnym motywem dyskryminacji i niesprawiedliwości, który skazuje kraje biedne na trwanie w ubóstwie sanitarnym, ekonomicznym i społecznym[5].

Jego Świątobliwość Papież Franciszek, w czasie audiencji udzielonej niżej podpisanemu Prefektowi Kongregacji Nauki Wiary w dniu 17 grudnia 2020, zapoznał się z niniejszą Notą i zatwierdził jej publikację.

Dano w Rzymie, w siedzibie Kongregacji Nauki Wiary, dnia 21 grudnia 2020, w liturgiczne wspomnienie Św. Piotra Kanizjusza.

Luis F. Kard. Ladaria, SI

Prefekt

+ Giacomo Morandi

Arcybiskup tytularny Cerveteri

Sekretarz

[1] KONGREGACJA NAUKI WIARY, Instrukcja Dignitas personae (8 grudnia 2008), num. 35; AAS (100), s. 884. [Tekst polski: L'Osservatore Romao (wydanie polskie), 2009 nr 1, s. 18.]

[2] Tamże, s. 885 [wersja polska: s. 18].

[3] Por. PAPIESKA AKADEMIA ŻYCIA, Rozważania moralne o szczepionkach przygotowanych na bazie komórek pochodzących z abortowanych płodów ludzkich, 5 czerwca 2005 [tytuł spolszczony na podst. tytułu oryginalnego].

[4] Por. KONGREGACJA NAUKI WIARY, Instrukcja Dignitas personae, num. 35: "Kiedy to, co niegodziwe, jest popierane przez ustawodawstwo regulujące system ochrony zdrowia i naukę, należy wyrażać sprzeciw wobec niegodziwych aspektów owego systemu, by nie sprawiać wrażenia, że się w pewnym stopniu toleruje lub milcząco akceptuje głęboko niesprawiedliwe działania. Przyczyniłoby się to bowiem do wzrostu obojętności, jeśli nie wręcz poparcia dla takich działań, z jakimi spotykają się one w niektórych środowiskach medycznych i politycznych".

[5] Por. Papież FRANCISZEK, Przemówienie do wolontariuszy i przyjaciół fundacji "Banco Farmaceutico", 19 września 2020 [tytuł spolszczony na podst. tytułu oryginalnego].

(tłum. z języka włoskiego ks. D. Ostrowski / Biuro ds. Komunikacji Zagranicznej KEP)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan zezwolił na korzystanie ze szczepionek przeciwko COVID-19. Powstał specjalny dokument
Komentarze (22)
DT
~Daniel Tur
24 grudnia 2020, 02:20
Mało kto wie że ciała dzieci abortowanych sa również wykorzystywane w przemyśle spożywczym! Jedząc batonika mars firmy Nestlé albo pijac pepsi biernie wspomagasz takie procedery. https://www.piotrskarga.pl/nie-tylko-pepsico-wykorzystuje-komorki-abortowanych-dzieci--,9864,i.html
BP
~Bez Przesady
22 grudnia 2020, 06:50
Drodzy katoliccy puryści bardzo proszę przestać korzystać z medycyny w ogóle. Od zarania dziejów medycyna jest skalana tego typu działaniami wiwisekcje, testy na ludziach i zwierzętach, eksperymenty nazistów i Japończyków. Zróbcie dobry uczynek i nie blokujcie kolejek do lekarzy, specjalistów i badań
LL
~Lukasz Luk
22 grudnia 2020, 21:36
Drogi nie katolicki purysto bardzo proszę przestać korzystać z katolickich portali w ogóle.
TS
~Taki Sobie
22 grudnia 2020, 23:18
A to niby dlaczego? A ja proszę nikogo nie wykluczać. Inna kwestia, że komentarz Bez Przesady pozbawiony calkowicie racji nie jest.
MW
Maciej Wolny
21 grudnia 2020, 18:57
Jestem rozczarowany. Miałem nadzieję na bardziej radykalną postawę Watykanu. Moje sumienie nie pozwala przyjmować takiej szczepionki skoro istnieją inne możliwości. Czekam na wiadomość o szczepionkach bez dylematów etycznych. Czy ktoś wie z jakiej firmy można przyjąć szczepionkę bez narażanie sumienia na konflikt? Bo jak pomyślę o takiej formie kanibalizmu to mam wręcz obrzydzenie.
KA
~Kapitan Arianator
21 grudnia 2020, 22:36
Transplantacje organów od osoby zmarłej też nazywasz kanibalizmem?
RS
~Ryszard S.
22 grudnia 2020, 14:19
Ciekawe pytanie! Zapytać o coś, czego w ogóle nie ma w wypowiedzi interlokutora. Jak to się nazywa? Insynuacja?
KA
~Kapitan Arianator
23 grudnia 2020, 09:48
Stosuję analogię. Użycie komórek płodu usmierconego na drodze aborcji (nie związanej absolutnie z produkcją szczepionki) można porównać do pobrania organów od ofiary wypadku lub napadu w celu ratowania życia innej osoby.
TS
~Taki Sobie
23 grudnia 2020, 18:44
Phizer i Moderna wytwarzają szczepionki bez uzycia komorek płodu więc dyskusja jest bezprzedmiotowa. Albo jestesmy odpowiedzialni i się szczepimy, zeby to zatrzymać, albo wymyślamy, nierzadko po prostu ze strachu. Póki co zatwierdzona w UE to szczepionka Phizera. Inna kwestia, że analogia z transplantacją organu od zamordowanego dawcy, zadnych watpliwosci nie budzi.
DT
~Daniel Tur
24 grudnia 2020, 02:13
Ja mam kartke w portfelu, na której wyrażam zgodę na oddanie moich organów w celu ratowania życia. Dziecko nienarodzone takiej kartki nigdy nie podpisało i nikt nawet nie pytał się go czy chce żyć. Bezprawnie zabrano mu dar życia i bezprawnie odbiera się mu prawo do pochówku. Traktuje się je jak półprodukt. Czy teraz dostrzegasz różnicę?
M3
~Mama 3+
21 grudnia 2020, 18:15
A KTÓRE firmy wyprodukowały szczepionki z dzieci abortowanych
AS
~Antoni Szwed
21 grudnia 2020, 15:42
Cel nie uświęca środków. Zły środek nie może służyć potencjalnie dobremu celowi. Kolejne heretyckie posunięcie Watykanu.
KA
~Kapitan Arianator
21 grudnia 2020, 22:37
Transplantacja organów od osoby zmarłej to też zły środek i heretyckie posunięcie.
AC
~Adam C.
22 grudnia 2020, 08:34
To zupełnie coś innego. W jednym przypadku osoba umarła a w drugim dziecko zostało zabite przed poczęciem i z żywego dziecka należy pobrać linie komórkową. Płód musi być żywy. Dosłownie jak by wyciągnięte z horroru.
KA
~Kapitan Arianator
22 grudnia 2020, 10:32
Czyli jak ktoś zginie w napadzie i oczywiście morderca zostanie zatrzymany w celu skazania (więc nikt nie pochwala tego czynu), to już nie można pobrać organów od ofiary?
NN
~No Name
22 grudnia 2020, 12:27
Uznawanie zgonu przez uszkodzenie mózgu jest kontrowersyjne a jednak nie mają katolicy problemu z pobieraniem organów od innych
KA
~Kapitan Arianator
22 grudnia 2020, 14:29
To nie uszkodzenie mózgu, ale śmierć mózgu. Mózg jest centrum naszej jaźni. Jak on umiera, to umiera człowiek.
TS
~Taki Sobie
22 grudnia 2020, 23:22
A skąd wiadomo, ze szczepionka jest z płodów ludzkich, kto opowiada takie szkodliwe bzdury? Heretyckie posunięcie Watykanu? Panie Antoni no teraz to Pan odleciał.
AS
~Antoni Szwed
23 grudnia 2020, 14:53
@ Taki Sobie. Poszukaj pilnie a znajdziesz informacje, że przynajmniej jedna wyprodukowana szczepionka na Covid zawiera komórki z ciała abortowanego dziecka. W Watykanie wiedzą, o czym piszą...
TS
~Taki Sobie
23 grudnia 2020, 17:53
Proszę poszukać pilnie co to jest PIMS. I popatrzeć na ilosci zgonów na calym świecie, powiklaniach pocovidowych itd.. Potem niech Pan sie wypowie w kwestiach etycznych i herezjach watykanskich.
BT
~Babcia Tesia
23 grudnia 2020, 20:16
1. Dziecko - jedno - zostało zabite w latach 60-tych po wyroku sądu zasądzającego tę aborcję. 2. Z tego dziecka zostały pobrane komórki i są one od tego czasu sztucznie namnażane w laboratoriach (czyli nie są to komórki z tego dziecka tylko ich "potomkowie"). 3. To dziecko i tak by zostało zabite, niezależnie od wykorzystania lub nie jego komórek do celów medycznych. 4. Te linie komórkowe służą do namnażania wirusów w trakcie produkcji szczepionki ale w szczepionce nie ma żadnych komórek.
TS
~Taki Sobie
23 grudnia 2020, 21:39
Dzieki Babciu, warto było to napisać. Trzeba apelować o odpowiedzialność za drugiego czlowieka potrzeba zaszczepić dużo wiecej ludzi, niż 35%, bo mniej więcej chyba tyle deklaruje, ze sie zaszczepi.