Ważny apel przed świętami dotyczący kobiet w ciąży. Takie zachowanie może być niebezpieczne

(fot. depositphotos.com)
KAI / ml

Z apelem o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym wystąpił Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Nawet niewielkie ilości alkoholu bardzo szybko z krwią matki dostają się do dziecka rozwijającego się w jej łonie - podkreślają autorzy w oświadczeniu przekazanym KAI.

Publikujemy treść apelu:

Najbliższy, świąteczny czas będzie obfitował w spotkania opłatkowe, sylwestrowe i karnawałowe. Jest to okres, w którym zwyczajowo wypija się co najmniej przysłowiowy kieliszek wina lub lampkę szampana.

Jako pracownicy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym. Nawet niewielkie ilości alkoholu bardzo szybko z krwią matki dostają się do dziecka rozwijającego się w jej łonie, dlatego lekarze zalecają całkowitą abstynencję w okresie ciąży.

DEON.PL POLECA

Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą uszkodzić mózg, serce i inne narządy dziecka. Najpoważniejszym jednak skutkiem jest FAS – alkoholowy zespół płodowy. Dzieci z FAS mają problemy zdrowotne do końca życia, niejednokrotnie stwierdza się u nich wady wielu narządów, zwłaszcza mikrouszkodzenia mózgu.

Kobieta może urodzić dziecko z pełnoobjawowym FAS, nawet jeśli raz nadużyje alkoholu w ciąży. Dlatego apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym.

Z życzeniami błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia,

Ks. Przemysław Drąg, Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP

Beata Choroszewska

Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ważny apel przed świętami dotyczący kobiet w ciąży. Takie zachowanie może być niebezpieczne
Komentarze (1)
PH
~Paulina Hałas
22 grudnia 2019, 23:17
Czy przyjmowanie Komunii Świętej pod dwiema postaciami, czyli pod postacią chleba i wina, które jest alkoholem, powinno być uznawane również za zagrożenie dla zdrowia dziecka w łonie matki? Jako mama nigdy nie spożywałam żadnego alkoholu ani planując poczęcie, ani w ciąży, ani karmiąc piersią (będąc mamą czwórki małych dzieci nie spożywam alkoholu od 7 lat) . Również w tym czasie nie przyjmowałam Komunii Świętej pod postacią wina, kiedy uczestniczyłam we wspólnotowej Eucharystii, gdzie wiernym podaje się kielich z Krwią Pańską. Widok kobiet w ciąży pijących łykami Krew Pańską pod postacią wina zawierającego alkohol budził i budzi we mnie niepokój. Czy słusznie?