Węgry: 90. rocznica traktatu w Trianon

L. Kryża TChr / Radio Watykańskie

Na Węgrzech uczczono 90. rocznicę Traktatu w Trianon, podpisanego 4 czerwca 1920 r. w pałacu Grand Trianon w Wersalu pomiędzy między Węgrami a państwami Ententy. Traktat ten określił sytuację państwa węgierskiego powstałego po I wojnie światowej w miejsce Królestwa Węgier, które było częścią dualistycznej monarchii austro-węgierskiej.

W wyniku ustaleń traktatu Węgry utraciły dostęp do morza, niemal dwie trzecie ludności (pozostało 8 z 21 mln) oraz dwie trzecie (pozostało 93 tys. km² z 325 tys. km²) obszaru państwa. Poza granicami Węgier znalazło się 5 mln Węgrów. Konsekwencje tych ustaleń z niewielkimi zmianami pozostają w mocy do dnia dzisiejszego.

W katedrze św. Stefana sprawowano Mszę w intencji duchowej odnowy narodu. Przewodniczył kard. Peter Erdő, stojący na czele episkopatu. W homilii prymas Węgier powiedział: „Jeżeli podziwiamy i pielęgnujemy nasz język i kulturę jako szczególny dar Boży, to z tych samych względów powinniśmy szanować wartości innych narodów. Módlmy się, aby w tej części Europy zapanowała współpraca bazująca na prawdzie, miłości, wolności i wzajemnym poszanowaniu”.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, życia społecznego i kulturalnego. Po Mszy modlono się razem z przedstawicielami Kościoła Reformowanego, Kościoła Ewangelickiego oraz społeczności żydowskiej.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Węgry: 90. rocznica traktatu w Trianon
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.