Wezwanie do pokoju na Bliskim Wschodzie
Kościół katolicki i Kościoły ewangelickie w Niemczech są zatroskane wzrostem przemocy na Bliskim Wschodzie. We wspólnym oświadczeniu przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów abp Robert Zollitsch i przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) Nikolaus Schneider wezwali 18 listopada Izrael i palestyński Hamas do pokoju.
"Obecne starcia zbrojne rozpalają nienawiść i niszczą wszelkie próby osiągnięcia sprawiedliwego rozwiązania konfliktu między obu narodami", stwierdza ogłoszony w Bonn apel dwóch największych Kościołów Niemiec. Zwraca uwagę, że ten poważny konflikt w Ziemi Świętej może zdestabilizować sytuację na całym Bliskim i Środkowym Wschodzie. W efekcie może też doprowadzić do niebezpiecznej radykalizacji nastrojów w krajach, które na fali przemian w świecie arabskim starają się o nowy ład. "Zagraża to również mniejszościom w tych krajach, wśród nich chrześcijanom, którzy i tak już w wielu miejscach przeżywają poważne zagrożenia", czytamy w dokumencie.
Abp Zollitsch i prezes Schneider wzywają osoby odpowiedzialne w Hamasie o "zakończenie strategii eskalacji przemocy". I tak już zmęczone społeczeństwo Strefy Gazy nie może być po raz kolejny wykorzystywane przez własny rząd do udziału we wzajemnym pokazywaniu siły - stwierdzili zwierzchnicy obu Kościołów chrześcijańskich. Zaznaczyli, że "równie zdecydowanie" wzywają rząd Izraela, aby dokładnie przestrzegał zasady proporcji w stosowaniu środków odwetowych" oraz przypomnieli, że "prawo Izraela do samoobrony ogranicza się do obowiązku ochrony jego ludności cywilnej".
Tylko zdecydowana wola wszystkich stron do osiągnięcia pokoju i gotowość pójścia nawet na poważne ustępstwa może otworzyć perspektywę budzącą nadzieję, oświadczyli niemieccy przywódcy kościelni, dodając, że potrzebni są do tego ludzie, którzy będą chcieli przezwyciężyć starą wrogość. "Ci ludzie są po obu stronach, a zachęcenie ich do pokojowych gestów jest również zadaniem Kościołów w Niemczech" - stwierdzili abp Zollitsch i prezes Schneider.
Skomentuj artykuł