Wezwanie do życia zgodnego z Ewangelią

Wezwanie do życia zgodnego z Ewangelią
(fot. Grzegorz Gałązka/ Galazka.DEON.pl)
KAI, RV / ad

Pochodzące od Boga zasady moralne Ewangelii nie mogą być przedmiotem wątpliwości, przetargów, dyskusji - oświadczył Benedykt XVI.

Pozdrawiając Polaków uczestniczących w niedzielnej modlitwie "Anioł Pański" na Placu św. Piotra w Watykanie papież przypomniał, że naszym jedynym Nauczycielem jest Chrystus, który "uczy nas jak żyć miłością Ojca".

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

DEON.PL POLECA

 

O swej bliskości i modlitwie zapewnił Benedykt XVI także mieszkańców Tajlandii dotkniętych poważnymi powodziami, jak również mieszkańców Ligurii i Toskanii we Włoszech, poszkodowanych w wyniku obfitych opadów deszczu.

 

W Tajlandii od lipca trwa katastrofalna powódź, w której wyniku została zalana jedna trzecia kraju. Zginęło już 356 osób, 110 tys. musiało opuścić swoje domy. Straty materialne szacowane są na 6 mld dolarów. Przewiduje się, że powódź potrwa co najmniej do końca listopada.

Z kolei ulewy w Ligurii i Toskanii, do jakich doszło 27 października, spowodowały siedem ofiar śmiertelnych, siedem osób uznano na razie za zaginione. Ogromne są też straty materialne. Niektóre miasteczka, jak na przykład Monterosso, całkowicie zostały zalane lawiną błotną. Znad ziemi wystają tylko dachy. Premier Silvio Berlusconi ogłosił stan wyjątkowy w regionach dotkniętych kataklizmem.

 

 

Nawiązał w nich do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii św. Mateusza, w którym Jezus potępiał uczonych w Piśmie i faryzeuszy za to, że ich czyny rozmijały się z prawdami, których uczyli innych. Na zakończenie niedzielnego spotkania z wiernymi papież udzielił im błogosławieństwa apostolskiego i pozdrowił zgromadzonych w różnych językach, m.in. po polsku.

Drodzy bracia i siostry,

W liturgii dzisiejszej niedzieli Apostoł Paweł zaprasza nas, abyśmy przyjmowali Ewangelię "nie jako słowo ludzkie, ale - jak jest naprawdę - jako słowo Boga" (1 Tes 2, 13). W ten sposób możemy przyjmować z wiarą upomnienia, które Jezus kieruje do naszego sumienia, aby postępować zgodnie z nimi. W dzisiejszym urywku zgani On uczonych w Piśmie i faryzeuszy, którzy odgrywali we wspólnocie rolę nauczycieli, za to, że ich postępowanie pozostawało w jaskrawej sprzeczności z nauczaniem, jakie proponowali z mocą innym. Jezus podkreśla, że oni "mówią, ale sami tego nie czynią" (Mt 23, 3), co więcej - "wiążą ciężary wielkie i nie do zniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą" (Mt 23, 4). Dobre nauczanie jest przyjmowane, istnieje jednak ryzyko odrzucenia go przez niespójne z nim postępowanie. Dlatego Jezus mówi: "Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie" (Mt 23, 3). Postawa Jezusa jest dokładnie odmienna: jako pierwszy praktykuje On przykazanie miłości, którego uczy innych i może powiedzieć, że jest to słodkie i lekkie jarzmo, i właśnie dlatego pomaga nam nieść je razem z Nim (por. Mt 11, 29-30).

Myśląc o nauczycielach, którzy ograniczają wolność innych w imię własnej władzy, św. Bonawentura wskazuje, kto jest prawdziwym Nauczycielem, stwierdzając: "Nikt nie może nauczać, a tym bardziej działać ani osiągnąć zrozumiałych prawd, jeśli nie jest tam obecny Syn Boży" (Kazanie I Okresu Liturgicznego, Niedz. XXII po Zesłaniu Ducha Świętego; "Opera omnia", IX, Quaracchi, 1901, 442). "Jezus zasiada na «katedrze» jak jeszcze większy Mojżesz, który rozciąga Przymierze na wszystkie narody" ("Jezus z Nazaretu", Mediolan 2007, 89). To On jest naszym prawdziwym i jedynym Nauczycielem! Jesteśmy zatem wezwani do kroczenia za Synem Bożym, wcielonym Słowem, które wyraża prawdę swego nauczania przez wierność woli Ojca, przez dar z samego siebie. Błogosławiony Antoni Rosmini pisze: "Pierwszy nauczyciel kształtuje innych nauczycieli, jak również kształtuje samych uczniów, gdyż [jedni i drudzy] istnieją tylko ze względu na tego pierwszego, milczącego, lecz niezwykle potężnego mistrza" ("Idea della Sapienza", 82; w: "Introduzione alla filosofia, t. II, Rzym 1934, 143). Jezus potępia z mocą także próżność i zwraca uwagę, że działanie po to, "żeby się ludziom pokazać" (Mt 23, 5), uzależnia od władzy aprobaty ludzkiej, narażając na szwank wartości, które leżą u podstaw prawdziwości osoby.

Drodzy przyjaciele, Pan Jezus ukazał się światu jako sługa, ogołacając całkowicie samego siebie i uniżając się aż do dania na krzyżu najwymowniejszej lekcji pokory i miłości. Z Jego przykładu wypływa propozycja życia: "Największy z was niech będzie waszym sługą" (Mt 23, 11). Przywołujmy wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny i módlmy się zwłaszcza za tych, którzy we wspólnocie chrześcijańskiej zostali wezwani do posługi nauczania, aby mogli zawsze dawać świadectwo dziełami prawdy, które przekazują słowem.

Po wygłoszeniu rozważań i odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił ich w różnych językach. Po włosku wyraził solidarność z mieszkańcami Tajlandii, dotkniętymi ostatnio wielkimi powodziami, podobnie jak mieszkańcy niektórych rejonów Włoch, szczególnie Ligurii i Toskanii, którzy również ucierpieli w wyniku ulewnych deszczów. Zapewnił ich wszystkich o swej modlitwie. Potem papież przemawiał po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku i polsku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wezwanie do życia zgodnego z Ewangelią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.