Wiara w Boga i miłość do kultury siłą Polaków

Wiara w Boga i miłość do kultury siłą Polaków
(fot. DrabikPany / Foter / CC BY)

Tylko wiara w Boga i miłość do rodzimej kultury przeprowadziły Polaków przez 123 lat niewoli - podkreślił abp Henryk Hoser. W bazylice Świętej Trójcy w podwarszawskiej Kobyłce wczoraj wieczorem odbyły się centralne uroczystości 220 rocznicy Bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej. Wzięli w nich udział przedstawiciele ambasady Litwy, władze samorządowe, oraz grupy rekonstrukcyjne z Polski i Litwy. Obchody zainaugurowała uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup warszawsko-praski.

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, iż miłość do Boga i do człowieka wyraża się w konkretnych czynach, czego przykład dali nam nasi przodkowie. - Oni nie przyglądali się biernie. W XVIII wieku w obliczu zagrożonego bytu Ojczyzny wywołali Powstanie Kościuszkowskie. Mimo, że skończyło się ono klęską to jednak nie upadł duch w narodzie. Henryk Dąbrowski pod wodzą Napoleona przygotowywał w Italii wyzwoleńczy marsz do Polski. Tam również powstały nasz hymn narodowy - przypomniał kaznodzieja

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że bez Powstania Kościuszkowskiego nie byłoby Powstania Listopadowego. - Choć skończyło się ono klęską to bez niego nie byłoby później kolejnych - Powstania Styczniowego, Wielkopolskiego, czy w końcu Powstań Śląskich. Gdyby nie nasza determinacja nie odzyskalibyśmy w 1918 roku niepodległości, której przyszło nam bronić dwa lata później. Tym razem Bitwę roku 1920 wygraliśmy - zaznaczył biskup warszawsko-praski.

Zwrócił również uwagę, że tym co motywowało kolejne pokolenia Polaków do walki o niepodległość i co pozwoliło im przetrwać 123 lata niewoli była głoszona przez Kościół katolicki wiara. - Walczyli o wolność kraju, o swój język, własne szkolnictwo, o swoją kulturę która była nierozerwalnie związana ich chrześcijańską wiarą. Bez wiary Polska kultura staję ‘pisanką wydmuszką’ z której już nic się nie wykluje - stwierdził kaznodzieja.

Abp Hoser nawiązał także do wspólnych dziejów Polski i Litwy. - Historia która nas złączyła nie może nas rozdzielać, bo gdy jesteśmy razem wszystko możemy wygrać natomiast gdy się dzielimy wszystko możemy stracić - podkreślił biskup warszawsko-praski przypominając słynne powiedzenie, że ‘historia jest nauczycielką narodów’, co prawda się nie powtarza ale analogia historyczna jest nieustannie obecna.

Po Mszy św. na pobliskim cmentarzu odbył się Apel Poległych. W niedzielne południe w ogrodach parafialnych odbędzie się inscenizacja Bitwy po Kobyłką.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wiara w Boga i miłość do kultury siłą Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.