Wielki mufti Egiptu: terror nie jest problemem islamskim
Z punktu widzenia najwyższego islamskiego autorytetu, wielkiego muftiego Shawki Allama, samobójcze ataki, do jakich dochodzi w różnych krajach świata, nie mają nic wspólnego z islamem jako religią. "To nie jest problem islamski" - powiedział wielki mufti w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA jeszcze przed zamachem w Nicei.
Podkreślił, że historia jest świadkiem wielu takich zdarzeń, ale "nie mają one do czynienia z praktykami ani też wartościami religijnymi". "Nic wspólnego z właściwym pojmowaniem wiary" nie mają także motywy religijne, na które powołują się ekstremiści.
Allam, który uchodzi za jednego z najbardziej wpływowych muzułmanów świata, powiedział, że wobec licznych zamachów terrorystycznych "nie czuje się bezradny". Potępienie zamachów od dawna nie jest wszystkim, co czyni podległy mu urząd. "Przez 24 godziny, dzień po dniu obserwujemy wcielanie się idei radykalnych i staramy się im przeciwdziałać" - zapewnił wielki mufti Egiptu. - Ostatnio prowadzimy swego rodzaju ‘wojnę’ intelektualną z radykalnymi ideami - dodał. Jego zdaniem światowe media nie powinny pokazywać radykalnych ugrupowań publikując na pierwszych stronach zdjęcia samobójców-zamachowców oraz terrorystów.
Wielki mufti od 2013 roku stoi na czele egipskiego urzędu ds. fatwy (Dar al-Ifta), najwyższej rangą instytucji kraju do spraw islamskich orzeczeń religijnych. Jego zdaniem pochodzące z przeszłości pojęcie wiary u muzułmanów musi zostać dostosowane do potrzeb i warunków we współczesnych czasach. - Ale nie może się to odbywać poprzez samozwańcze autorytety religijne bez kwalifikacji akademickich, lecz tylko wiarygodnym głosem autorytetów" - stwierdził profesor prawa islamskiego.
Allam uważa, że papież Franciszek, z którym spotkał się w 2013 roku, jest "ważną postacią historyczną". W rozmowie z KNA podkreślił, że papieskie idee i inicjatywy, np. zmierzające do lepszego dialogu religii, są niezwykle wartościowe. Przypomniał też, że papież od początku pontyfikatu jest bardzo zainteresowany zbliżeniem ze światem muzułmańskim.
Skomentuj artykuł