Wielki Tydzień w Ameryce Południowej
Po wyborze Papieża pochodzącego z Ameryki Łacińskiej, tegoroczny Wielki Tydzień będzie miał w krajach tego regionu szczególną oprawę. Na Kubie Wielki Piątek już drugi raz z rzędu, będzie dniem wolnym od pracy. Jest to owoc prośby Benedykta XVI, którą złożył na ręce prezydenta Raula Castro w czasie swojej pielgrzymki do tego kraju.
W Wenezueli, gdzie trwa intensywna kampania wyborcza, wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa, by umożliwić pielgrzymom udział w celebracjach Triduum Paschalnego. Od Wielkiego Piątku do Niedzieli Zmartwychwstania będzie tam obowiązywał zakaz sprzedaży alkoholu i noszenia broni. Zmobilizowano 206 tys. funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego, którzy będą czuwać nad sprawnym przebiegiem wzmożonego ruchu pielgrzymiego w tym czasie. Szacuje się, że w tym szczególnym okresie w podróż wyruszy ok. 21 mln Wenezuelczyków.
Podobne środki podjęto także w innych krajach regionu. Barwne wielogodzinne procesje pątników mają bowiem w Ameryce Łacińskiej szczególną oprawę i wielowiekową tradycję. Oczekuje się w związku z tym także zmasowanego napływu turystów. Łącznie może ich przybyć do Ameryki Południowej i Środkowej nawet kilka milionów.
Kolumbia: Apel o zawieszenie broni w czasie Wielkiego Tygodnia
Kolejny apel o rozejm w czasie Wielkiego Tygodnia wygłosił do obywateli Kolumbii abp Monsalve Mejía. Metropolita Cali nie tylko wezwał rząd kolumbijski do zawieszenia walk z partyzantami, ale zwrócił się także do zorganizowanych grup przestępczych z prośbą, aby w tym szczególnym okresie zwłaszcza ludność cywilna była wolna od przemocy.
W swoim oświadczeniu hierarcha zaapelował o publiczne gesty, które stanowiłyby znaki nadziei na pokój. Poparcie dla tego wezwania obywatele Kolumbii mogą wyrazić, zakładając w czasie Wielkiego Tygodnia białe ubrania.
Skomentuj artykuł