Wigilijna radość chrześcijan i muzułmanów
Chrześcijanie i muzułmanie wspólnie powitali abp. Fouada Twala w Betlejem. Przybycie patriarchy Jerozolimy rozpoczęło świąteczne uroczystości, które mają wielowiekową tradycję i łączą wymiar ceremonii religijnej ze świętem o charakterze socjalnym.
Na centralnym placu Żłóbka w Betlejem arcypasterza katolickiej wspólnoty Ziemi Świętej powitała pani burmistrz Vera Baboun, przedstawiciele władz cywilnych i kościelnych oraz licznie zebrani mieszkańcy. Uroczysty ingres był okazją do radosnej manifestacji chrześcijańskiej społeczności, stanowiącej ok. 25 proc. mieszkańców miasta.
Charakterystyką wigilii i uroczystości Bożego Narodzenia w Betlejem jest specyfika miejsca. Po liturgiach we franciszkańskim kościele św. Katarzyny przy bazylice Narodzenia Pańskiego procesja udaje się do Groty, gdzie miejsce narodzin Jezusa wskazuje czternastoramienna gwiazda z łacińską inskrypcją: "Tutaj z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus".
Do Betlejem przybyły tłumy pielgrzymów z całego świata, w tym również z Polski. Wśród nich są chóry i artyści, którzy w wigilijny wieczór urządzają wielkie kolędowanie. Nie zabraknie także pięknych polskich kolęd.
Patriarcha Twal, pozostali hierarchowie oraz liczni kapłani i zakonnicy spożyli wigilijną kolację we franciszkańskim Domu Pielgrzyma Casa Nova w Betlejem. Specjalnym gościem był Mahmoud Abbas, prezydent Autonomii Palestyńskiej, któremu towarzyszyła liczna delegacja rządowa. Jest on również obecny na betlejemskiej Pasterce, która stanowi centralną celebrację Bożego Narodzenia w mieście narodzin Pana Jezusa.
Skomentuj artykuł