Wkrótce zabrzmi nowy dzwon "Serce Łodzi"

(fot. sercelodzi.pl/)
KAI / slo

Nowy dzwon łódzkiej katedry - "Serce Łodzi" po raz pierwszy zabrzmi 18 września. Jego poświęceniu towarzyszyć będzie całodniowy festyn z pokazem sztucznych ogni i koncertem Ryszarda Rynkowskiego. Ufundowany przez mieszkańców miasta i przedsiębiorców dzwon został odlany w śląskiej pracowni Zbigniewa Felczyńskiego.

- Akcja przywrócenia Łodzi dzwonu, która trwała przez cały ostatni rok, przypominała historię pierwszego dzwonu katedralnego - podkreśla ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz parafii katedralnej św. Stanisława Kostki. Poza zbiórką pieniędzy prowadzono akcję edukacyjną w łódzkich szkołach, a w komitecie honorowym znaleźli się profesorowie i duchowni innych wyznań: luteranie, prawosławni i żydzi.

W specjalnym plebiscycie mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje nazwy. - Pomysły były przeróżne, ale najlepszą wydaje się nazwa "Serce Łodzi", która nawiązuje do znaczenia, jakie przed laty dzwon miał dla społeczności miasta - podkreślił ks. Kulesza.

Poświęcenie dzwonu, które zaplanowano na 18 września, będzie całodniowym festynem. Najpierw, tuż po południu, dzwon i jego serce zostaną przeniesione z dawnej fabryki Johna (w której odlano pierwotny dzwon katedralny) pod katedrę. Tam, o godz. 14.00, przy ołtarzu polowym odprawiona zostanie Msza święta, podczas której abp Władysław Ziółek poświęci dzwon. W uroczystości tej wezmą udział - wraz z katolikami - przedstawiciele luteran i prawosławnych oraz judaizmu.

DEON.PL POLECA

Po liturgii dzwon zostanie zamontowany na tymczasowej dzwonnicy, a w tym czasie na placu katedralnym zaplanowano atrakcje adresowane głównie do dzieci: malowanie buzi, dmuchany zamek, Figlobus, wata cukrowa, popcorn, malowanie replik dzwonu z masy solnej, gigantyczna gra planszowa, wysięgnik straży pożarnej i jednogarnkowe dania przygotowane przez łódzkich restauratorów. O godz. 17.00 rozpocznie się festyn, podczas którego przypomniana zostanie historia katedralnego dzwonu i akcji edukacyjnej w szkołach. W każdej z czterech części wystąpią muzycy: uczniowie pobliskiej szkoły muzycznej, Big Band Akademii Muzycznej, Kapela Bałucka i główna gwiazda imprezy - Ryszard Rynkowski.

W trakcie festynu przeprowadzony zostanie konkurs na najlepsze przebranie, nawiązujące do początków XX wieku, a łódzcy cukiernicy podzielą specjalnie na tę okoliczność upieczone torty.

Dźwięk "Serca Łodzi" rozlegnie się po raz pierwszy dokładnie o godz. 21.37. W ślad za nim mają zabrzmieć pozostałe łódzkie dzwony. Przed godziną 22.00 uczestnicy festynu zobaczą pokaz ogni sztucznych. Po uroczystości dzwon zamilknie aż do czerwca. Dopiero bowiem w 25. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Łodzi dzwon zostanie zamontowany w katedralnej wieży. "Do tego czasu będzie go można oglądać z bliska, robić sobie zdjęcia" - podkreśla ks. Kulesza.

Odlany w 1911 roku dzwon "Zygmunt" był drugim co do wielkości dzwonem na terenie nieistniejącej wtedy na mapach Polski. Na jego odlanie złożyli się mieszkańcy Łodzi, nie tylko katolicy. Został odlany w łódzkiej fabryce Józefa Johna (ewangelika), której ówczesny właściciel zrzekł się wynagrodzenia za odlew i robociznę.

Poświęcenie dzwonu, które odbyło się 25 czerwca 1911 roku przyciągnęło 60 tysięcy uczestników. "Zygmunt" był darem łodzian z okazji drugiej koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Mieszkańcy miasta mogli słuchać brzmienia dzwonu przez kolejne 3 lata. Jednak jesienią 1914 roku, gdy Niemcy zajęli Łódź, jego los wisiał na włosku. Okupanci chcieli przetopić "Zygmunta" na armaty. Jednak mieszkańcy stanęli w jego obronie, pełniąc nawet dyżury przy katedrze. Okupanci zgodzili się zostawić dzwon, pod warunkiem opłacenia okupu - ekwiwalentu w metalach kolorowych. Łodzianie przeprowadzili kolejną zbiórkę, dzięki której dzwon pozostał na miejscu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wkrótce zabrzmi nowy dzwon "Serce Łodzi"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.