Włochy: czy świeccy będą nuncjuszami?

(fot. Giampaolo Macorig/flickr.com/CC)
KAI / psd

W przyszłości na czele nuncjatur apostolskich w różnych państwach mogliby stać świeccy katolicy, i to zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mianowani przez papieża lub wybierani bezpośrednio przez episkopaty krajowe. Ta rewolucyjna, jak na dzisiejsze czasy, propozycja jest jedną z ponad 80, jakimi zajmowała się rada 8 kardynałów, powołana przez Franciszka, aby mu doradzać w sprawie reformy Kurii Rzymskiej. Poinformował o tym watykański portal "il sismografo", powołując się na inne źródło internetowe http://stanzevaticane.tgcom24.it .

Gdyby wniosek w tej sprawie zyskał aprobatę Ojca Świętego, oznaczałoby to, że dotychczasowi nuncjusze apostolscy - wszyscy w randze arcybiskupów tytularnych i pochodzący z nominacji papieskich - pozostaliby na swych stanowiskach do osiągnięcia 75. roku życia (lub wyjątkowo w innym wieku), po czym na ich miejsce weszliby świeccy. Zmieniłaby się wówczas także ich rola: byliby wyłącznie przedstawicielami biskupa Rzymu, bez możliwości pełnienia posługi religijnej (odprawianie Mszy św., wyświęcanie kapłanów, konsekracja biskupów itp.).

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie papież Franciszek, który - jak przypomina portal - przywiązuje wielką wagę do spraw dyplomacji. Według "stanzevaticane", po skandalu związanym z oskarżeniami dotychczasowego nuncjusza na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego o pedofilię, "na celowniku" Ojca Świętego jest co najmniej ośmiu innych dyplomatów papieskich, którzy także mogą zostać odwołani.

DEON.PL POLECA

Stolica Apostolska utrzymuje obecnie stosunki dyplomatyczne ze 180 państwami oraz z Unią Europejską i Suwerennym Wojskowym Zakonem Maltańskim, a także stosunki specjalne z Organizacją Wyzwolenia Palestyny. Jest również członkiem (także jako Państwo Miasto Watykanu) bądź ma status obserwatora lub jest reprezentowana przez stałego wysłannika w ponad 40 rządowych i pozarządowych organizacjach międzynarodowych, jak ONZ, UNESCO, FAO itp.

We wszystkich tych państwach i organizacjach reprezentują ją nuncjusze apostolscy, których jest obecnie 102 (w tym prawie połowę stanowią Włosi), przy czym w niektórych wypadkach - głównie w małych krajach lub tam, gdzie jest niewielu katolików - dyplomaci papiescy są akredytowani jednocześnie w kilku krajach (podobnie zresztą postępują wszystkie państwa na świecie). W przypadku tych krajów, z którymi Stolica Apostolska nie utrzymuje pełnych stosunków dyplomatycznych (np. niektóre państwa muzułmańskie lub komunistyczne), reprezentują ją tam delegaci apostolscy, którzy - w odróżnieniu od nuncjuszy, akredytowanych przy rządach państw - są przedstawicielami papieża wyłącznie przy miejscowym Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Włochy: czy świeccy będą nuncjuszami?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.