Włochy: gender w szkole zagrożeniem

(fot. shutterstock.com)
RV / ptt

Bolączki włoskiego społeczeństwa, takie jak zagrożenia dla przyszłości młodzieży i jej edukacji, we wprowadzeniu do trwających od 18 do 21 maja obrad plenarnych episkopatu Włoch podjął jego przewodniczący. Kard. Angelo Bagnasco nie ograniczył się jednak do problemów swojego kraju. Nie pominął prześladowania chrześcijan, które - w sto lat od ludobójstwa półtora miliona Ormian - trwa nadal w różnych częściach świata, a nawet się nasila.

Arcybiskup Genui przytoczył raport World Watch, według którego w ubiegłym roku prześladowanie wyznawców Chrystusa doszło do najwyższego w epoce współczesnej stopnia. Podkreślając, że dyplomacja powinna w tym względzie czynić o wiele więcej, niż dotąd, wskazał przede wszystkim na konieczność izolacji fanatyzmu Państwa Islamskiego i podobnych organizacji w światowej opinii publicznej przez ich jednoznaczne potępienie.

Mówiąc o problemach społecznych, kard. Bagnasco wyszedł od utrzymującej się wciąż plagi bezrobocia, ale wskazał też m.in. na szerzące się uzależnienia. W ubiegłym roku co najmniej 75 tys. nastolatków w wieku od 11 do 17 lat stało się we Włoszech ofiarą alkoholu. Świadczy to o pustce wartości w młodym pokoleniu. Rozpowszechniają się również coraz bardziej gry hazardowe, które pochłaniają przeciętnie 10 proc. wydatków włoskich rodzin, a są ludzie wydający na nie całość zarobków.

Podejmując sprawy edukacji, przewodniczący episkopatu Włoch zasygnalizował narzucanie w szkole ideologii gender. Wskazał to jako kolejny przykład "kolonizacji ideologicznej", o której mówił papież Franciszek, wracając z podróży na Filipiny. Arcybiskup Genui przytoczył też jego krytyczne uwagi o tzw. teorii gender, wygłoszone niedawno w Neapolu oraz podczas jednej z ostatnich katechez środowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Włochy: gender w szkole zagrożeniem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.