Włochy: muzułmanie odwiedzili Całun Turyński

(fot. Dianelos Georgoudis (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
KAI / psd

Przedstawiciele muzułmanów włoskich odwiedzili 21 kwietnia katedrę w Turynie, aby obejrzeć wystawiony tam od kilku dni Całun. "Postanowiliśmy przybyć tu, aby dać sygnał, aby powiedzieć, że wszyscy jesteśmy obywatelami tego kraju i tego miasta" - stwierdzili goście po wizycie. Zaznaczyli, że Całun "zbliża chrześcijan i muzułmanów i w świecie rozrywanym przez podziały wzywa, abyśmy byli braćmi".

W skład dwuosobowej delegacji wchodzili przewodniczący Ligi Imamów i Kaznodziejów Meczetów we Włoszech Mohamed Bahreddine i rzecznika Ośrodka Międzykulturowego "Mekka" Amir Younes.

Wyjaśniając cel swego przybycia podkreślili oni potrzebę "bycia silnymi i wspólnego powiedzenia «nie» wszelkim formom przemocy i terroryzmu oraz «tak» współżyciu, gdyż dzisiaj tego naprawdę potrzebujemy". Wyznawcy islamu przypomnieli ponadto, że również na ich święta z okazji zakończenia ramadanu przychodzą zawsze przedstawiciele Kościoła.

DEON.PL POLECA

W rozmowie z włoską agencją prasową ANS Bahreddin określił minuty spędzone przed Całunem jako "podróż w czasie i w historii, podczas której widzieliśmy postać Jezusa w wizji braci chrześcijan". "Jest to coś, co dotyka duszy i gdy to się dzieje, to dlatego, że jesteś w środowisku religii" - dodał ze swej strony Younes. Zaznaczył, że obaj widzieli, że była to "chwila, gromadząca ludzi w imię pokoju, chwila, której bardzo potrzebujemy i mamy nadzieję, że dzieje się tak również na naszych ziemiach, gdzie toczy się wojna o nich".

Zadowolenie z pobytu przedstawicieli wspólnoty muzułmańskiej w katedrze turyńskiej wyrazili szefowie Diecezjalnego Ośrodka ds. Dialogu Chrześcijańsko-Islamskiego: dyrektor ks. Augusto Negri i przewodniczący Federico Peirone. Podkreślili, że jest to oznaka "woli integracji i przyjęcia różnic religijnych i kulturowych".

Całun Turyński, czyli płótno, w które - według wielowiekowej tradycji - było owinięte złożone w grobie zdjęte z krzyża Ciało Pana Jezusa, jest wystawiony w katedrze turyńskiej od 19 bm. Będzie można go oglądać do 24 czerwca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Włochy: muzułmanie odwiedzili Całun Turyński
Komentarze (3)
B
badacz
23 kwietnia 2015, 16:31
Czy całun turyński jest autentyczny? Wielu osobom Turyn kojarzy się głównie z całunem. Według niektórych w płótno to zawinięte było ciało Jezusa. Jak podano w pewnym informatorze turystycznym, „w turyńskiej duomo [katedrze] jest przechowywana najsłynniejsza, a zarazem najbardziej wątpliwa relikwia”. Spoczywa na stałe w jednej z kaplic, zamknięta w szczelnej kuloodpornej gablocie ze szkła, wypełnionej obojętnym gazem. Wspomniany przewodnik dodaje: „Jednakże w roku 1988 mit otaczający całun zastał obalony: badanie metodą radiowęglową wykazało, że tkanina ta powstała nie wcześniej niż w XII wieku”.
22 kwietnia 2015, 23:50
Święty Franciszek z Asyżu nazywał muzułmanów braćmi. Dlaczego ja miałabym nie uznawać muzułmanów za braci?
F
Fggg
23 kwietnia 2015, 00:07
          ,,,,,,,,           ,,,,,,,,,,          (  Q.  )          (  Q.  )                         T                    ,,,,,,,,,,,                       VV                     ;;;;;;;;;;