Włocławek: 600-lecie katedry - uroczystości

Włocławek: 600-lecie katedry - uroczystości
Główne uroczystości 600-lecia katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się we Włocławku. Mszy św. przewodniczył legat papieski kard. Zenon Grocholewski. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekazał biskupowi włocławskiemu Wiesławowi Meringowi relikwie bł. Jana Pawła II. (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
KAI / wm

Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego z Watykanu, 26 czerwca we Włocławku odbyły się obchody jubileuszu 600-lecia tamtejszej katedry będącej wotum za zwycięstwo w Bitwie pod Grunwaldem. W uroczystościach uczestniczył Episkopat Polski, który wczoraj zakończył 355. zebranie plenarne w Licheniu na terenie diecezji włocławskiej. Msza św. we Włocławku była zarazem jedną ze stacji ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II.

Diecezja otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Na ręce biskupa włocławskiego Wiesława Meringa przekazał je metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

- W formowaniu sumień Kościół daje społeczeństwu swój najbardziej znamienny, najcenniejszy wkład – powiedział podczas uroczystości legat papieski. Swoje kazanie poświęcił duchowej wymowie i znaczeniu świątyni katedralnej.

Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego podkreślił, że formowanie sumień ma dzisiaj ogromne znaczenie w wymiarze społecznym i budowania dobra wspólnego. - Bóg obecny w sercu jest najdoskonalszym formatorem sumienia – mówił. Przywołał też przesłanie Benedykta XVI, który podczas wizyty w Zagrzebiu powiedział, że „jeśli sumienie odkrywa się na nowo jako miejsce słuchania prawdy i dobra, odpowiedzialności przed Bogiem i braćmi w człowieczeństwie, która jest siłą przeciw wszelkiej dyktaturze, to wówczas jest nadzieja na przyszłość”.

DEON.PL POLECA

Mówiąc o znaczeniu katedry, która jest „matką kościołów” w całej diecezji, kard. Grocholewski zaznaczył, że jest ona symbolem hierarchicznej więzi wszystkich wiernych z biskupem i poprzez niego z Ojcem Świętym. - Wielowiekowa świątynia z cegieł jest obrazem duchowego Kościoła waszych serc, waszej parafii i jako katedra także całej diecezji – mówił do wiernych.

Papieski legat zaznaczył, że „Kościół Chrystusowy jest silny i piękny, nie tyle potęgą budowli, ile przede wszystkim potęgą i bogactwem naszych serc”. - To zwłaszcza ten Kościół duchowy ma być wielki i piękny. Ma on być zbudowany na solidnym fundamencie naszej wiary – apelował, wyjaśniając, że „materiałem budowlanym” ma być życie autentycznie chrześcijańskie.

Kard. Grocholewski zwrócił także uwagę na symbolikę świątyni, która jest obrazem niebieskiego Jeruzalem, do którego pielgrzymujemy. - Ma nam pomagać byśmy w tym kierunku zmierzali i nie błądzili na manowcach, przypomina o powołaniu do życia wiecznego. Jest drogowskazem do nowego życia, gdyż to w świątyni wierni modlą się, przyjmują sakramenty, słuchają słowa Bożego – wyjaśniał.

- Niech ta świątynia – za przyczyną Matki Bożej Wniebowziętej – pomaga wam nieustannie w budowaniu solidnego Kościoła waszych serc i zarazem niech będzie wyraźnym drogowskazem ukazującym drogę do niebieskiej ojczyzny – życzył uczestnikom uroczystości papieski legat.

Na początku celebry odczytano specjalny list papieża Benedykta XVI skierowany do kard. Zenona Grocholewskiego, którego papież wyznaczył swoim wysłannikiem na tę uroczystość.

Papież przypomniał w nim, że „ta przesławna świątynia przez wieki była katedrą biskupów kujawskich a następnie włocławskich, w niej bł. bp Michał Kozal otrzymał sakrę biskupią a sługa Boży kard. Stefan Wyszyński - święcenia kapłańskie”. Zachęcał też do „płynącego z miłości naśladowania życia Chrystusa”. Trzeba aby wierni dawali świadectwo szczególnego umiłowania Chrystusowego Kościoła i Ewangelii – podkreślił Benedykt XVI.

Bł. Jan Paweł II jest dziś z Kościołem włocławskim – powiedział kard. Dziwisz przekazując bp. Meringowi relikwie błogosławionego papieża Polaka. W krótkim przemówieniu przywołał papieski testament i powiedział, że najcenniejszą materialną pamiątką są relikwie jego krwi. – Jan Paweł II wzywa nas tak jak na początku swego pontyfikatu: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – mówił do mieszkańców Włocławka zgromadzonych na uroczystości kard. Dziwisz.

Bp Mering witając uczestników jubileuszu 600-lecia konsekracji katedry powiedział, że Bóg jest Panem dziejów a świątynia ta była świadkiem obecności królów, papieża Jana Pawła II, nuncjuszów apostolskich. - Dziś gości legata papieskiego, co daje okazję do ożywienia świadomości i miłości do ojca zachodniego chrześcijaństwa, do pokornych słów wdzięczności za wszystkie dary jakich Stolica Apostolska zechciała udzielić Kościołowi włocławskiemu i wszystkim nawiedzającym tę świątynię w okresie jubileuszu – mówił bp Mering. Hierarcha zapewnił, że w osobie legata papieskiego uczestnicy liturgii widzą „niestrudzonego współpracownika dwu ostatnich papieży”.

Bp Mering poprosił kardynała prefekta, aby zapewnił Benedykta XVI, że „Kościół włocławski trwa u boku Ojca Świętego we wszystkich jego zadaniach i pracach, codziennie wspiera go modlitwą przed Najświętszym Sakramentem, szczególnie w czerwcu, w którym papież obchodzi 60. rocznicę święceń kapłańskich”.

Po Komunii świętej wierni wysłuchali retransmisji pozdrowienia, jakie skierował do nich papież Benedykt XVI wypowiedział w języku polskim podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Następnie wyśpiewali dziękczynny hymn „Te Deum laudamus”.

Na zakończenie głos zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Michalik podkreślił, że Włocławek jest jedną z najstarszych diecezji w Polsce, gdyż biskupstwo w tym mieście powstało w 1123 r. Mówiąc o roli katedry w historii diecezji i Kościoła w Polsce wspomniał o działającej przy niej od 1215 r. szkole katedralnej. – To nasze chrześcijańskie korzenie, to wielki wkład w wielką kulturę narodu – mówił.

W uroczystej koncelebrze uczestniczyli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, kardynałowie: Józef Glemp i Stanisław Dziwisz, a także abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz prymas Polski Józef Kowalczyk, metropolita gnieźnieński. Obecni byli także biskupi z Litwy i Białorusi.

Na jubileuszową Mszę św. przybyli mieszkańcy Włocławka, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, młodzież, seminarzyści i siostry zakonne. Obecni byli przedstawiciele władz lokalnych a także parlamentarzyści.

W czasie Mszy św. używany był pastorał biskupa Macieja z Gołańczy, pierwszego budowniczego katedry, a także kielich mszalny z fundacji biskupa Władysława z Oporowa, którego w 1991 r. używał bł. Jan Paweł II, sprawując Mszę na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Włocławek: 600-lecie katedry - uroczystości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.