Wolna niedziela, zdaniem biskupów, to jest to!

Wolna niedziela, zdaniem biskupów, to jest to!
(fot. Halasi Zsolt/flickr.com)
9 lat temu
KAI / drr

Na „wysoką, a zarazem w dalszym ciągu zagrożoną” wartość wolnej od pracy niedzieli zwrócili uwagę katoliccy biskupi Austrii. „Bez wolnej niedzieli życie byłoby bardziej surowe, uboższe, bardziej szare i pozbawione elementu socjalnego” - napisali w specjalnym oświadczeniu uczestnicy obradującego w dniach 20-22 czerwca w Mariazell letniego zebrania Konferencji Biskupów Austriackich.

W związku z “coraz większą elastycznością czasu pracy”, co prowadzi do większych obciążeń, wolna niedziela stanowi również “niezbywalny wkład w ochronę fizycznego i duchowego zdrowia pracowników”. Dlatego wolna niedziela ma „znaczenie socjalne najwyższej wagi” i jest „symbolem wolności” - stwierdzili biskupi Austrii.

Z niedzielą jako dniem wolnym od pracy wiąże się też szeroko rozpowszechniony w Austrii wolontariat, określany tam jako „praca honorowa”. Ta działalność jest prowadzona przez kolejne już pokolenia zarówno w Kościele jak i w całym społeczeństwie. W samym tylko Kościele katolickim honorowo angażuje się ponad pół miliona Austriaków.

Bazą dla tego zaangażowania jest w dalszym ciągu ok. 4 400 parafii i ośrodków duszpasterskich w całej Austrii. Większość osób angażuje się w opiekę nad dziećmi, młodzieżą i ludźmi sędziwymi, w prace Caritas, a także w pracę w duszpasterstwie i parafii. To zaangażowanie wyraża się także w liczbach, np. ponad 85 tysięcy dzieci i ponad 30 tysięcy młodych ludzi oraz dorosłych uczestniczących w akcji kolędników misyjnych zebrało 14,7 mln euro na projekty w krajach rozwijających się oraz na pracę misyjną.

W kontekście pracy honorowej biskupi katoliccy Austrii wyrazili też uznanie dla zaangażowania ok. 30 tysięcy wybranych w całym kraju członków rad parafialnych. Poinformowali jednocześnie, że kolejne wybory do tego bardzo ważnego gremium odbędą się w całej Austrii 18 marca 2012 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wolna niedziela, zdaniem biskupów, to jest to!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.