Wpływ rekolekcji papieża na reformę Kurii

(for Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / slo

Zakończone w piątek rekolekcje wielkopostne papieża i szefów dykasterii watykańskich mogą stanowić - zdaniem wieloletniego przyjaciela Franciszka - ważny wkład w reformę Kurii Rzymskiej.

Argentyński jezuita o. Diego Fares powiedział w Radio Watykańskim, że papież praktykuje coś, co w zakonie jezuitów określane jest jako "kierownictwo duchowe".

Rekolekcje, które tym razem odbyły się według metody założyciela jezuitów, św. Ignacego Loyoli, rozwijają rozumienie papieskich współpracowników dla ich stylu kierowania kurialnymi urzędami. Zwraca się przy tym uwagę nie tylko na to, co należy zrobić, ale także na to, w jaki sposób się to robi.

DEON.PL POLECA

- Jeśli papież Franciszek odnosi sukces w zakresie wprowadzonej przez niego reformy Kurii i Kościoła, to zaczyna się ona od wewnątrz, w sercu, bo reforma wyglądająca dobrze tylko na zewnątrz, nie jest prawdziwą reformą - powiedział argentyński jezuita. Jego zdaniem odbywanie rekolekcji wspólnie z innymi jest "silnym doświadczeniem duchowym", nawet jeśli każdy przeprowadza je osobiście. I to jest - zdaniem ks. Faresa - "prawdziwa reforma".

Argentyński jezuita zna papieża Franciszka od czasu, gdy przed 40 laty wstąpił do zakonu jezuitów. O. Jorge Mario Bergoglio był jego przewodnikiem duchowym i często prowadził go przez czas rekolekcji.

Papież Franciszek odbył wspólne rekolekcje wraz z 70 kierownikami dykasterii watykańskich. Rekolekcje, które prowadził włoski karmelita o. Bruno Secondin, odbyły się w dniach 22-27 lutego w Ariccii koło Rzymu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wpływ rekolekcji papieża na reformę Kurii
Komentarze (5)
18 marca 2015, 08:39
A gdyby tak Farnciszek zadzwonił do takiego Hosera, do takiego Michalika i zaprosił ich na te rekolekcje? (O zadaniu pokuty wspomnianym purpuratom ze względu na tajemnicę spowiedzi nie wspomnę.)
18 marca 2015, 10:19
Uprasza się arcybiskupów Michalika i Hozera o podanie numerów papieżowi Franciszkowi
jazmig jazmig
1 marca 2015, 16:53
Najpierw należy sformułować cel reform: co chcemy osiągnąć. Potem metody: jak chcemy zrealizować założony cel. Ja nie wiem, jaki cel chce osiągnąć papież.
1 marca 2015, 16:46
a co to kogo obchodzi. Szustak ma rację, że rywalizacje, bicie sportowych rekordów - to o kant wiadomo czego potłuc.
1 marca 2015, 16:43
Wkład rekolekcji - mam nadzieję - będzie taki, że reforma stanie się szybsza. I taki jeszcze, że wyjdzie daleko poza obszary kurii.