Wrocław: abp Kupny objął rządy w archidiecezji

(fot. PAP/Maciej Kulczyński)
KAI / drr

Abp Józef Kupny objął dziś rządy pasterskie w archidiecezji wrocławskiej. Podczas ingresu do katedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu nowy metropolita zadeklarował wolę współpracy ze wszystkimi, którzy działają na rzecz dobra człowieka. Serdecznie przyjęty przez diecezjan, zachęcał rodziny, by więcej czasu spędzały na rozmowie i pielęgnowaniu rodzinnych kontaktów.

Uroczysty ingres poprzedziło formalne spotkanie w kaplicy Kurii Metropolitalnej, gdzie abp Kupny w obecności kolegium konsultorów okazał pismo nominacyjne, na mocy którego papież powierzył mu urząd metropolity wrocławskiego. Po stwierdzeniu jego autentyczności kanclerz sporządził protokół, pod którym złożyli swe podpisy nowy metropolita i obecni duchowni - w tym także przechodzący na emeryturę abp Marian Gołębiewski. Tym samym nowy metropolita kanonicznie objął rządy w archidiecezji wrocławskiej.

Natomiast liturgiczna uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyszła z gmachu Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Przy akompaniamencie Orkiestry Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Edmunda Bojanowskiego z Henrykowa duchowni przeszli w procesji do archikatedry św. Jana Chrzciciela.

W drzwiach archikatedry jej proboszcz podał abp. Kupnemu krzyż do ucałowania a mieszkańcy Wrocławia swojego nowego metropolitę spontanicznie przywitali burzą oklasków.

- Archidiecezja wrocławska wita dzisiaj 59. biskupa w ciągu dziesięciu wieków swej historii - mówił abp Gołębiewski. Będziemy Cię wspomagać modlitwą i gotowością wspierania Twoich inicjatyw - zapewnił swego następcę. Po czym przedstawił stan metropolii i archidiecezji. Przypomniał, że w przeszłości diecezja sięgała od Katowic po Berlin, a w 1930 r. została podniesiona do rangi archidiecezji.

Obecnie do archidiecezji wrocławskiej należy 300 parafii, w tym 265 diecezjalnych i 35 obsługiwanych przez księży zakonnych. W archidiecezji jest 555 kościołów, 359 kaplic mszalnych, cmentarnych - wyliczał abp Gołębiewski.

Poinformował, że na terenie archidiecezji wrocławskiej mieszka 1 mln 199 tys. 332 osób, w tym 1 mln 152 tys. 710 katolików. Posługuje w niej 676 kapłanów diecezjalnych i 269 zakonnych, ponadto 33 braci zakonnych i 826 sióstr zakonnych. W duszpasterstwie priorytetem była formacja biblijna i sprawy rodziny.

Wspomniał też, że w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchowne we Wrocławiu i Henrykowie przygotowuje się do kapłaństwa 85 seminarzystów. - Niestety nie udało się wprowadzić Wydziału Teologicznego do struktur Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie jest jego miejsce - ubolewał abp Gołębiewski.

Przechodzący na emeryturę hierarcha zapewnił też swego następcę, że w archidiecezji sprawnie działa Caritas, a żadna z instytucji diecezjalnych nie ma żadnych długów zewnętrznych.

- Ujmij mocno ster archidiecezji wrocławskiej, przekazany Ci decyzją papieża Franciszka. Stój wytrwale na mostku kapitańskim i kieruj dzielnie tą cząstką Kościoła. Będziesz kroczył śladami Górnoślązaków: kard. Bolesława Kominka i bp. Pawła Latuska, którzy podjęli się trudu integracji tych ziem do jednego organizmu państwowego. Deklarujemy Ci dzisiaj naszą lojalność, życzliwość, współpracę i modlitwę - zapewnił abp Gołębiewski.

Następnie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce odczytał pismo nominacyjne oraz przekazał je abp. Kupnemu, a także pastorał, który jest symbolem władzy pasterskiej. Nowy metropolita otrzymał historyczny pastorał - dzieło złotników wrocławskich.

Abp Kupny zajął miejsce na katedrze, a przedstawiciele duchowieństwa i świeckich złożyli nowemu metropolicie wrocławskiemu homagium, czyli hołd składany nowemu biskupowi. Jako pierwszy podszedł do nowego metropolity biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski, następnie przedstawiciele księży, szkół i instytucji formacyjnych w archidiecezji, a także sióstr zakonnych, rodzin i ruchów kościelnych.

Podczas ingresu abp Kupny wygłosił swoje pierwsze kazanie do nowych diecezjan, które zwyczajowo ma charakter programowy. Dziękując za obecność władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli świata nauki, kultury i mediów, abp Kupny zapewnił o swojej szczerej woli współpracy i dialogu ze wszystkimi, dla dobra mieszkańców tej ziemi, ojczyzny, narodu i państwa.

Metropolita wrocławski przekonywał, że także do współczesnego człowieka Chrystus zwraca się z zapewnieniem: mam ci coś ważnego do powiedzenia. "Chrystus nie obraża się na nikogo, zaproszenie przyjmuje od każdego. Jedyną jego troską jest to, by zapraszającego obficie obdarować łaską i zbawieniem" - mówił kaznodzieja.

Abp Kupny zachęcił do podejmowania dialogu w polskich rodzinach a także do wspólnej z dziećmi modlitwy. "Troszczcie się o właściwe przeżywanie niedzieli, niech udział w niedzielnej Mszy św. będzie najważniejszym wydarzeniem dnia. Niech w tym dniu nie braknie czasu dla dzieci, krewnych i przyjaciół" - zachęcał nowy metropolita.

Apelował też, by polskie rodziny przeznaczały więcej czasu na rozmowę w swoim gronie. "Niepokój budzi fakt, że coraz mniej jest dialogu między małżonkami, między rodzicami a dziećmi" - ubolewał abp Kupny. Podkreślił też, że trwałe więzi małżeńskie i rodzinne buduje się poprzez wspólne spędzanie czasu wolnego i rozmowy. "Niejednemu kryzysowi małżeńskiemu, rodzinnemu, wychowawczemu można by było zaradzić, gdyby istniał dialog" - zapewnił.

Hierarcha zachęcał, by przestrzenią dialogu i miłości stawały się polskie parafie. Wskazywał na znaczenie dialogu pomiędzy księżmi oraz duchownych ze świeckimi.

W swojej inauguracyjnej homilii nowy metropolita wrocławski zwrócił uwagę, że w zaangażowaniu na rzecz człowieka drogowskazem jest społeczna nauka Kościoła, która, jak zapewnił, nie jest jakimś dodatkiem, ale integralną częścią jego doktryny.

Wyraził nadzieję, że we Wrocławiu, gdzie do niedawna dynamicznie rozwijana była społeczna nauka Kościoła, "odzyska ona swój dawny blask" i stanowić będzie ważną inspirację w poszukiwaniu rozwiązań problemów społecznych i gospodarczych.

"Dzisiaj brakuje nam miłości do Kościoła" - zauważył abp Kupny dodając, że widoczna dziś krytyka Kościoła nie wynika z własnego doświadczenia. "Taką można jeszcze zrozumieć, chociaż i tu nie są uprawnione jakiekolwiek uogólnienia typu: wszyscy tak robią, wszyscy są tacy sami. Najczęściej jest to krytyka wbrew własnemu doświadczeniu, krytyka oparta jedynie na doniesieniach mediów" - ocenił hierarcha.

Zachęcił następnie wiernych, by od Maryi uczyli się "miłości do tej wspólnoty, którą tworzymy, w której od chwili naszego chrztu żyjemy, miłości do Chrystusowego i naszego Kościoła".

W uroczystym ingresie uczestniczyli m.in. emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz oraz abp Marian Gołębiewski, a także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Z Berlina przybył kard. Rainer Maria Woelki, obecny był także abp Jeremiasz - prawosławny biskup wrocławsko-szczeciński i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Na zakończenie uroczystości odczytano telegram gratulacyjny od Prezydenta RP. Bronisław Komorowski podkreślił w nim m.in., iż bardzo sobie ceni to, że nowy metropolita wrocławski jest "oddanym duszpasterzem o wielkiej wrażliwości społecznej". Wyraził też nadzieję, że abp Kupny, jako badacz społecznej myśli Jana Pawła II będzie realizował tę wizję, według której "człowiek jest drogą Kościoła", a jego posługa zaowocuje umacnianiem w wierze.

Gratulacje nowemu metropolicie złożył także arcybiskup Berlina. Nawiązując do historii diecezji wrocławskiej kard. Woelki powiedział, że "dziś córka Berlin przyjeżdża do domu, do matki - Wrocławia". - Nie przychodzę sam, ale wraz ze mną są wierzący mojej archidiecezji, gratulujemy wam nowego arcybiskupa - powiedział, co wzbudziło entuzjazm zebranych w katedrze. Abp. Kupnemu życzył Bożego błogosławieństwa, dużo siły i wiele radości od Boga. Wyraził też nadzieję, że "rodzinne więzi, które istnieją pomiędzy Wrocławiem a Berlinem zostaną wzmocnione". - Łączą nas dwie kobiety: urodzona we Wrocławiu św. Edyta Stein i św. Jadwiga. Ponad wszelkimi granicami łączy nas wspólna wiara, podarowana nam przez Chrystusa w jedności z Ojcem Świętym - mówił kard. Woelki.

- Idź i głoś, bądź wiarygodnym świadkiem prawdy - to życzenia metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Abp Kupny zanim objął archidiecezję wrocławską był wcześniej biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej.

Z kolei biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski zapewnił nowego metropolitę o modlitwie duchowieństwa: począwszy od najstarszego, 102-letniego kapłana, który również koncelebrował uroczystą Mszę w katedrze, po najmłodszych księży, tegorocznych neoprezbiterów.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przyniósł nowemu metropolicie klucz do bram miasta jako symbol otwartości. Zapewnił o swojej i mieszkańców miasta otwartości dla nowego metropolity wrocławskiego. - Bądź otwarty dla Wrocławia, bądź otwarty na Wrocław - życzył hierarsze.

Przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry składając gratulacje w imieniu środowiska akademickiego wyraził radość z deklaracji niezależności politycznej jaką nowy arcybiskup złożył w jednym z wywiadów. - Łączy nas dążenie do prawdy, choć dochodzimy do niej różnymi drogami, posługując się różną metodologią - dodał.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii zostali - przed katedrą - poczęstowani śląskim "kołoczem" czyli regionalnym plackiem popularnym na Górnym Śląsku.

Nowy metropolita wrocławski, 57-letni abp Józef Kupny jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczącym Rady ds. Społecznych KEP oraz delegatem KEP ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii. Abp Kupny był też głównym autorem przyjętego w ubiegłym roku dokumentu społecznego Episkopatu - "W trosce o człowieka i dobro wspólne".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: abp Kupny objął rządy w archidiecezji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.